ELIZABETH Holmes, osnivačica Theranosa, ovog će tjedna biti osuđena na do 20 godina zatvora zbog svoje uloge u kompaniji za testiranje krvi iz Silicijske doline koja je propala nakon što su razotkrivene njezine lažne tvrdnje.
Izricanje presude trebalo bi se održati u sudnici u Kaliforniji u petak, nakon što je savezni sudac prošlog tjedna odbio zahtjev Holmes za ponavljanjem suđenja. Holmes je zatražila novo suđenje, rekavši da se ključni svjedok tužiteljstva ispričao za ulogu koju je odigrao u njezinoj optužbi, piše The Guardian.
Svjedok joj došao u kuću i izrazio kajanje
Taj svjedok, bivši direktor laboratorija Theranos Adam Rosendorff, pojavio se u kolovozu u kući koju Holmes dijeli sa svojim partnerom, Williamom Evansom, kako bi izrazio svoje kajanje, naveli su njeni odvjetnici u odbijenom zahtjevu. Rosendorff je kasnije ostao pri svom prvotnom iskazu, rekavši da je samo žalio što se Holmes, kao majka malog djeteta, suočava s godinama zatvora.
Holmes je u siječnju osuđena po četiri točke optužnice za prijevaru nakon gotovo četveromjesečnog suđenja, tijekom kojeg su tužitelji pozvali 29 svjedoka kako bi opisali detalje njezina 15-godišnjeg mandata kao izvršne direktorice.
Vjerojatno će se suočiti sa značajnim razdobljem iza rešetaka, smatraju stručnjaci. Savezne smjernice za odmjeravanje kazne sugeriraju veće zatvorske kazne za veće dolarske prijevare, a dokazi uključuju njenu prijevaru u iznosu većem od 140 milijuna dolara.
"Moja najbolja prognoza na temelju načina na koji funkcioniraju smjernice za odmjeravanje kazne je da će dobiti četiri do pet godina", rekao je James Melendres, odvjetnik i bivši savezni tužitelj: "Ali ne bih se iznenadio da dobije i znatno veću kaznu, možda čak i više od 10 godina."
Tijekom suđenja Holmes je optužila svoga suoptuženika i bivšeg partnera Sunnyja Balwanija za zlostavljanje, što je on negirao. U odvojenom suđenju Balwani je proglašen krivim po svih 12 točaka optužnice za prijevaru, podignute protiv njega zbog njegove uloge u tvrtki. U prosincu će i on saznati kaznu.
Odvjetnici željeli Holmes prikazati kao žrtveno janje
Odvjetnici su Holmes pokušali predstaviti kao žrtveno janje koje je prevladalo toksičnu vezu kako bi postalo majka puna ljubavi, sve u nastojanju da izbjegne dugotrajnu zatvorsku kaznu.
U dokumentu na 82 stranice podnesenom tjedan dana prije izricanja presude odvjetnici su tvrdili da je zatvorska kazna za Holmes nepotrebna, dijelom zato što je već stigmatizirana intenzivnim medijskim izvještavanjem koje ju je pretvorilo u "karikaturu kojoj se treba rugati i ocrnjivati". Odvjetnici tvrde da ona ne bi trebala biti osuđena na više od 18 mjeseci.
Međutim, u petak su tužitelji zatražili da Holmes bude osuđena na 15 godina i 800 milijuna dolara odštete, tvrdeći da bi to odražavalo ozbiljnost prijestupa, omogućilo pravedno kažnjavanje prijestupa i odvratilo Holmes i druge od novih kršenja zakona.
Presuda će označiti kraj njenog putovanja s Theranosom, kompanijom zbog čijeg je osnivanja s 19 godina napustila Stanford. Obećala je revolucionarnu tehnologiju koja bi mogla omogućiti stotine zdravstvenih testova sa samo jednom kapi krvi, unatoč manjkavim znanstvenim dokazima da to djeluje, stvarajući partnerstva s velikim zdravstvenim tvrtkama poput Walgreensa.
Zvijezda naslovnica koja je osvojila Silicijsku dolinu
Holmes se pojavljivala na konferencijama i na naslovnicama časopisa dok je Theranos osvajao Silicijsku dolinu, prikupivši stotine milijuna dolara od velikih ulagača poput medijskog mogula Ruperta Murdocha, bivšeg državnog tajnika Henryja Kissingera i bivšeg ministra obrane Jamesa Mattisa, koji je kasnije svjedočio protiv nje.
No, pukotine su se počele pojavljivati 2015. godine, kada je izvješće Wall Street Journala otkrilo da su interni testovi imali očigledne nepreciznosti te da je tvrtka provodila testove koristeći tradicionalnu metodologiju vađenja krvi i vanjske laboratorije.
Holmes (38) je zbog svoje uloge u tvrtki 2018. godine optužena za prijevaru po 12 točaka. Suđenje je počelo 2021. nakon odgode zbog njezine trudnoće. Postupak je izazvao medijsku pomamu ispred zgrade suda u San Joseu, gdje je Holmes posvjedočila kako nije svjesno počinila prijevaru i da je vjerovala u obećanje tvrtke.
Holmes je osuđena po četiri točke optužnice, uključujući jednu točku zavjere za prijevaru ulagača i tri točke optužnice za prijevaru protiv ulagača, ali je oslobođena po tri optužbe koje se odnose na pacijente koji su dobili netočne rezultate testa. Porota je ostala podijeljena oko tri točke optužnice.
Osuda i kazna mogle bi označiti novu eru za Silicijsku dolinu, industriju koja je godinama njegovala kulturu "lažirajte dok ne uspijete", pri čemu osnivači daju velika obećanja, često s malo dokaza, kako bi privukli interes i sredstva za svoje startupove.
Činjenica da se uspjelo u procesuiranju Holmes i Balwanija je značajna, smatra Neama Rahmani, bivša savezna tužiteljica i suosnivačica West Coast Trial Lawyersa: "Direktori će biti puno oprezniji u tome što govore tijekom faze pokretanja, što govore investitorima."