EUROPSKA unija zatražit će od Sjedinjenih Država da dozvole izvoz cjepiva AstraZenece kako bi nadomjestila vlastite nedostatke u opskrbi, objavio je danas Financial Times (FT).
Osim isporuke velikog broja doza, EU želi da Washington osigura slobodan protok glavnih sastojaka cjepiva potrebnih za proizvodnju u Europi, navedeno je u izvješću FT-a.
"Vjerujemo da možemo surađivati s SAD-om kako bismo osigurali (...) da ugovorne obaveze proizvođača cjepiva prema Europi budu u potpunosti ispoštovane", citirao je FT Europsku komisiju.
Blokirana pošiljka cjepiva namijenjena Australiji
Članice Europske unije počele su s cijepljenjem krajem prosinca, ali proces traje puno sporije nego u ostalim bogatim zemljama, kao što su Velika Britanija i SAD.
Kao glavni uzrok sporog napretka, dužnosnici navode probleme u opskrbi proizvođača.
Europska komisija i Italija ovog su tjedna blokirale pošiljku cjepiva protiv koronavirusa AstraZenece namijenjenu Australiji jer proizvođač nije ispunio ugovorne obveze prema EU.
AstraZeneca na meti kritika u EU
Anglo-švedski proizvođač lijekova je na meti kritika od strane Europske unije zbog odgođenih isporuka doza. Europska unija je naručila 300 milijuna doza do kraja lipnja.
"Neprestano radimo na poboljšanju isporuke i nadamo se da ćemo ispuniti očekivanja za Q2", kazao je Pascal Soriot, izvršni direktor AstraZenece, europskim zakonodavcima na javnoj raspravi u veljači.
EU također planira proširiti svoj autorizacijski koncept za izvoz cjepiva protiv covida-19 do kraja lipnja, rekli su Reutersu u četvrtak dva izvora iz Europske unije.
Prema konceptu, kompanije moraju dobiti odobrenje prije izvoza cjepiva, ali mogu biti i odbijene ako ne poštuju ugovorne obveze prema EU.
Europska komisija i AstraZeneca nisu bile dostupne za komentar.