Europa tone u dublju krizu: "I Hrvatskoj bi spustili kreditni rejting da nije dobila novu Vladu"

CRNI "Petak 13." pogodio je Europu. Agencija Standard & Poor's je u jednom danu spustio kreditne rejtinge devet zemalja eurozone, a zbog toga je pao i euro. Hrvatski ekonomski stručnjak Ljubo Jurčić takav potez kreditne agencije smatra očekivanim te dodaje kako bi se to isto dogodilo i Hrvatskoj da je ostala stara Vlada.

Jurčić je objasnio da zemlje kojima je spušten rejting već duže vremena imaju probleme sa svojim financijama. "To su zemlje koja imaju oba deficita, i proračunski i deficit tekuće bilance. One nisu počele rješavati izvore svojih problema pa su im spustili rejting", kazao je za Index Jurčić te objasnio kako se kreditnim rejtingom označava koliko je rizično investirati u neku državu.

"Za mjesec dana ćemo vidjeti prave namjere Vlade"

"Što se tiče Hrvatske. I mi isto imamo ta dva deficita, i proračunski i vanjskotrgovinski deficit", kazao je Jurčić i time nagovijestio kako bi i Hrvatskoj mogao pasti kreditni rejting. "Pravilo je da kreditne agencije porazgovaraju s Vladama i procijene što one poduzimaju. Ako vide da to poduzimanje neće umanjiti rizik investiranja, onda kreditni rejting pada", kazao je Jurčić i dodao kako bi, što se tiče Hrvatske, trebali pričekati još mjesec dana da bi se vidjele prave namjere hrvatske Vlade po ekonomskim pitanjima.

"Ako ne bude bitnih zaokreta, tada će kreditni rejting Hrvatske također padati", kazao nam je Jurčić koji smatra da su prognoze kreditnih agencija u vrijeme krize preuveličane. "Problem je sada toliko očit da vam ne treba kreditna agencija da vam to kaže", rekao je Jurčić te dodao kako nova Vlada ne može bitno popraviti ekonomsku situaciju u Hrvatskoj u ovoj godini. "Kratkoročno, ona preko rezanja proračuna može pokazati svoje namjere prema financijašima", kazao je Jurčić te dodao kako to i nije toliko bitan potez, jer smatra da je najvažnije dizanje potrošnje i zaposlenosti.

Viši rejting uz zaustavljanje rasta nezaposlenosti i poticanje proizvodnje

"Ako se vidi da se u Hrvatskoj zaustavlja rast nezaposlenosti te proizvodnja počne brže rasti od uvoza i od domaće potrošnje, onda će to biti popravak rejtinga", kazao je Jurčić i dodao da nam prije svega treba brži rast domaće proizvodnje od domaće potrošnje što će rezultirati bržim padom uvoza nego izvoza te drugim dobrim efektima.


Jurčić smatra kako Europa i svijet u ovoj krizi rješava samo posljedice, a ne i uzroke. "Ako se politike promjene, svima će rejting ići gore", kazao je Jurčić te dodao kako bi i Hrvatskoj rejting pao da je ostala stara Vlada. "Kreditne agencije sada čekaju poteze nove Vlade, što će biti proračun i nakon toga će donijeti prvi rejting. Nakon šest mjeseci će se već znati u kakvoj je Hrvatska situaciji", kazao je Jurčić.

"Merkel i Sarkozy spašavaju euro kao svoj politički cilj"

Ekonomist kritizira politike europskih država u pokušaju izlaska iz krize. "Europa spašava istu politiku koja je dovela do krize", navodi Jurčić kao glavni problem zbog kojeg padaju rejtinzi te navodi kako će Grčka ove godine potrošiti više nego prošle godine, a velike probleme još imaju i Španjolska, Portugal te Italija koja ove godine nema dovoljno ni za plaćanje kamata. "Francuska ide prema minusu, jer od 2002. godine ima i trgovački i proračunski deficit", upozorava Jurčić te dodaje kako situacija u Europi ide u krivom smjeru.

"Merkel i Sarkozy spašavaju euro kao svoj politički cilj, a ne uklanjaju posljedice krize", kazao je Jurčić te dodao kako se može spasiti Njemačka, a i kroz politički dogovor se može spasiti i Francuska, ali "to ne pomaže ovim kritičnim zemljama da maknu izvore deficita, odnosno dugova". 

Podsjetimo, kreditni rejting je jučer smanjen Francuskoj, Italiji, Sloveniji, Austriji, Španjolskoj, Malti, Portugalu, Slovački i Cipru. Nakon toga je vrijednost eura u odnosu na dolar pala na najnižu razinu u posljednjih 17 mjeseci.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.