FOTO Kaos u Trogiru. Turisti stižu, a centar grada poplavljen zbog radova

Foto: Privatni album

STANOVNICI I UGOSTITELJI starogradske jezgre u Trogiru zadnjih mjesec dana negoduju zbog renovacije u samom centru grada. Sezona počinje, turisti dolaze, a centar grada zatrpan je i poplavljen zbog građevinskih radova koje je u međuvremenu zadesila i kiša.

>> VIDEO Ovo je Trogir, centar grada je razrovan, a počinje sezona. Evo o čemu se radi

Grad: Sanacija je neophodna

Radi se o sanaciji zbog preopterećenja cijevi koje više ne mogu podnijeti pritisak, naročito tijekom ljetne sezone. Iz Grada Trogira rekli su nedavno za Index da je riječ o “kapitalnom projektu koji se pripremao i čekao godinama” te da je sanacija “nužna i zbog kvalitete života u jezgri i zbog zaštite okoliša”.

"Infrastruktura u staroj jezgri je zastarjela i ne može podnijeti pritisak, posebno tijekom turističke sezone. Opterećena je brojnim smještajnim i ugostiteljskim objektima te za posljedicu imamo neugodne mirise i začepljenja cijevi.

Foto: Privatni album

Zimi u slučaju malo veće kiše dolazi do obilnog plavljenja u nekoliko ulica koje su glavni koridori kroz jezgru, posebno u Kažotićevoj ulici, koja je jedna od najkritičnijih i gdje se trenutno odvijaju radovi. Projekt donosi iznimne benefite za stanovnike stare jezgre te ugostitelje i obrtnike koji tu rade", poručili su iz Grada.

Rekli su i da će Kažotićeva ulica biti prohodna te građevinski strojevi uklonjeni i prije 1. lipnja, uključujući i zapadne bočne ulice te da će, zbog zabrane radova koja počinje 15. lipnja, sanacija biti nastavljena u rujnu.

Mještanin: Kriv je izvođač radova, organizacija je jako loša

No, turisti već dolaze, a lokalno stanovništvo od kojih se većina bavi upravo poslovima u turizmu, smatra da im ovakvo stanje u gradu tjera turiste i onemogućava obavljanje svakodnevnih poslova.

“Nitko nije kriv što kiša pada, ali radove je trebalo napraviti na vrijeme i poplave ne bi bilo. Najveću grešku je počinio izvođač radova zbog svoje neorganizacije”, rekao nam je jedan od mještana Trogira.

Foto: Privatni album

U cijelu se priču uključila i stranka Zajedno za Trogir koja smatra da je neodgovorno radove ovakvog intenziteta odužiti te da bi se oni trebali izvoditi u dvije pa i tri smjene. Cijeli ovaj slučaj smatraju sramotnim.

“Jasno je da je projekt sanacije vodoopskrbnog i kanalizacijskog sustava te rekonstrukcije elektroenergetske mreže od kapitalnog značaja za Trogir i apsolutno ga podržavamo, ali je isto tako jasno da cijeli grad živi od turizma i smatramo da je izrazito neodgovorno da su se radovi ovoliko odužili umjesto da se radi u barem dvije ako ne i tri smjene. Sezona je počela, a gradska jezgra je raskopana i to je sramotno”, poručuju.

Oporba: Tražit ćemo oslobađanje od plaćanja štekata za određene ugostitelje

“Možda je sve taktika Turističke zajednice da naši gosti po sunčanom vremenu mogu trčati Trogirsku alku, a kad su kiše onda imaju mogućnost gondolama doživjeti Trogir kao malu Veneciju.

Šalu na stranu, situacija je alarmantna i zahtijeva hitnu reakciju gradske uprave. Umjesto da se stvara pritisak na izvođača radova koji treba raditi u više smjena, SDP nastavlja voditi politiku nezamjeranja pred građevinarima koji bi kroz višesmjenski rad morali radnicima platiti veće dnevnice.

Foto: Privatni album

Tko na kraju ispašta? U prvom redu stanovnici Pašika, a zatim i ugostitelji koji su onemogućeni u radu. Jasno je da Grad Trogir nije investitor projekta, ali ima ulogu štititi interese naših sugrađana. Predlažemo Gradu Trogiru da restorane s područja Pašika i Fortina oslobodi plaćanja štekata za mjesece u kojima su bili onemogućeni poslovati”, kažu iz stranke Zajedno za Trogir.

Inače, nositelj projekta je agencija EKO Kaštelanski zaljev, a investitori ViK i HEP dok radove izvodi Vodoprivreda.

Turista je sve više, a Trogiranima ovo nije prvi put da negoduju zbog radova u centru grada

Trogirani su se i ranije žalili na građevinske radove za koje su tvrdili da im tjeraju turiste. Naime, 2021. godine pobunili su se zbog nepostojanja odluke o zabrani građevinskih radova tijekom srpnja i kolovoza. Takve odluke donesene su u većini hrvatskih turističkih gradova.

Tada su tvrdili da im buka prouzročena građevinskim radovima tjera turiste pa je u međuvremenu odluka i donesena.

Trogir, baš kao i ostatak turističkih destinacija u Hrvatskoj, posljednjih godina bilježi rast posjeta turista, a tako će, sudeći prema podacima Turističke zajednice, biti i ove godine. Samo je od početka godine pa do 26. travnja ostvareno ukupno 20.665 noćenja, dok je u istom periodu u 2022. godini ostvareno 17.445 noćenja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.