Foto: Luka Šangulin/Index
USTAŠKIM zločincima za koje je danas u zagrebačkoj Bazilici srca Isusovog održana svečana misa počast je došao iskazati i novoizabrani saborski zastupnik Željko Glasnović, koji je u središte medijske pažnje posljednjih dana došao izljevom mržnje prema pobunjenim studentima Filozofskog fakulteta. Nakon završetka mise Glasnović je dao izjavu za Index.hr, u kojoj je pojasnio svoj sporni upis na Facebooku. Glasnovićevu struju svijesti prenosimo u potpunosti, a možete ga čuti i vidjeti i na snimci.
"Ja sam spomenuo manjinu. Gledam, na primjer, gospodina Matu Kapovića, apsolventa tog fakulteta, koji je rekao "serem na Bleiburg". Čekam da netko progovori o korupciji na pravosudnom fakultetu, o indeksu, o društvu gdje se napreduje po nepotizmu i mitu, a ne po integritetu i profesionalnosti.
Čekam da netko jedanput tamo spomene riječ dekomunizacija, a ne da slušamo Agitpropovce koji skrivaju danas najveću kriminalnu organizaciju ovog dijela Europe, a to je Komunistička partija Jugoslavije, koja je ostala na okupu.
Taj se mentalni sklop se danas genetski prenosi. Najveći problem u Hrvatskoj je mentalna baština komunizma. Imate akademsku lustraciju, a ne vidim da se tamo vodi. Tamo imate kadrove poput Tvrtka Jakovine ili Hrvoja Klasića, koji brane najveću zločinačku organizaciju ovdje. To je taj moralni relativizam. Što sakrivaju? Zašto su dosjei ovdje još zatvoreni, 20 godina, od nasilnika SKH/SDP? Što sakrivaju u tim dosjeima? Desetke, stotine tisuća pobijenih, i to da je ovo bilo cinkersko društvo gdje je deset posto stanovništva radilo za tajne službe."
Nijemci su riješili te probleme. I Poljska. Njihov BDP raste, a gdje smo mi? Umjesto da smo Singapur Zapadne Europe, mi smo Bangladeš, zahvaljujući tim starim kadrovima i njihovim nasljednicima", izjavio je Glasnović za Index.hr.
Prema svjedočenju "anonimnog sudionika događaja" na četiri stranice teksta, koji se mogao dobiti u crkvi, po završetku Drugog svjetskog rata njih 18 osuđeno je na smrt, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne u tadašnjoj Jugoslaviji. Pater Majić u propovijedi ih je nazvao mučenicima.
O tim događajima Glasnović kaže kako je nužno istražiti povijest. "U Hrvatskoj se nastavlja povijesna inverzija, laž, obmana. Povijest je grana znanosti, a ne rekla-kazala. To se područje treba istražiti. Rekao je (Georg) Orwel - onaj tko kontrolira prošlost, kontrolira budućnost. Kod nas uvijek netko drugi piše povijest i zato smo tu gdje jesmo. Vodimo unutarnju i vanjsku politiku bez povijesnog konteksta i dok se u Hrvatskoj ne izvrši akademska lustracija i dekomunizacija mi nećemo imati hrvatsku državu", rekao je.
Osim Glasnovića, misa je privukla još stotinjak građana. Nazočni su bili iz svih dobnih skupina, od male djece do starijih osoba. Neki su bili okićeni šalovima s motivom hrvatskog grba, drugi svečano odjeveni. Troje ih je pred crkvom razvilo hrvatsku zastavu i ponosno poziralo fotoreporterima. Misu je osiguravalo nekoliko policajaca koji su se dosađivali ispred bazilike.