ČINILO se da su arhitekti koji su projektirali palaču Vladimira Putina mislili na sve. Ovaj kompleks od 58.000 četvornih metara, vrijedan milijardu dolara, smješten na litici s pogledom na Crno more, ima svaki luksuz koji jedan autokrat može poželjeti. Kako je otkrila istraga Alekseja Navalnog, palača ima vlastitu crkvu, vinski podrum i kasino.
Ima nargila salon sa striptizetom, arboretum i klizalište za hokej, koji Putin voli igrati s prijateljima. Ali sretno s naručivanjem dostave hrane - osiguranje je jako. Putinova carska palača odvojena je od zemlje kojom vlada sa 17.000 hektara šume i posebnom zonom zabrane leta, piše Business Insider.
Mjere predostrožnosti nadmašuju paranoju s Putinove strane. Početkom svibnja ruske su vlasti tvrdile da su dva drona pokušala ubiti Putina u neuspjelom napadu koji je završio eksplozijom iznad Kremlja.
No, unatoč svom tom kneževskom luksuzu i obrani kao da se radi o dvorcu, čini se da su graditelji palače zanemarili jedan ključni detalj. Nisu uspjeli sakriti planove koji pokazuju dva kompleksna tunela koji prolaze ispod palače - planove za koje bi se svaki državni sigurnosni aparat svim silama borio da ih sačuva u tajnosti.
Zapravo, javno su objavljeni na ruskom internetu. Metro Style, ruski izvođač radova koji više ne postoji, objavio je dijagrame na svojoj web stranici kako bi prikazao svoj rad početkom 2010-ih. Na internetu su se mogle vidjeti sve do 2016. godine.
Podzemni kompleks
Podzemni kompleks ispod Putinove palače sastoji se od dva odvojena tunela povezana liftom koji se spušta otprilike 50 metara ispod površine. Arhitektonski planovi pokazuju da su tuneli obloženi debelim betonom i opskrbljeni dovoljnom količinom svježe vode, ventilacijom i dugačkim kabelima za podršku VIP putnicima danima ili tjednima. Stručnjak koji je pregledao planove tunela vidio je znakove Putinove opsjednutosti opstankom u vrijeme kada su drugi moćnici padali.
"Putin je jako zabrinut zbog toga što nije baš sasvim legitimni vođa Rusije. Dakle, znajući da njegov legitimitet nije u potpunosti temeljen na izborima, on će nastojati maksimizirati svoju osobnu sigurnost kroz kompleks dobro čuvanih osobnih rezidencija", rekao je Michael C. Kimmage, bivši dužnosnik State Departmenta.
Izlazi iz tih tunela vidljivi su odmah ispod kompleksa palače, na goloj litici koja se uzdiže od plaže. Donji tunel uključuje pokretnu stazu koja vodi do izlaza.
"Ovaj tunel ima sve vrste sigurnosti i zaštite. Postoji protupožarni sustav. Ima vode, postoji kanalizacija. Ovo je namijenjeno da netko preživi ili pobjegne", rekao je Thaddeus Gabryszewski, građevinski inženjer upoznat s obrambenim strukturama koji je pregledao dijagrame za Insider.
Ekstremne situacije
Čelnici svih nuklearnih sila imaju planove za nepredviđene ekstremne situacije. Američki predsjednik ima bunker za hitne slučajeve ispod Bijele kuće i Mount Weather u Virginiji. Ali za razliku od američkih objekata, crnomorski kompleks privatno je financiran i ostaje u privatnom vlasništvu. Čini se da nije namijenjen toliko osiguranju kontinuiteta političkog sustava koliko opstanku jednog pojedinca. Putinovo ulaganje u kompleks tunela ispod potpuno nove kuće za odmor, izgrađen tijekom godina dok je još javno koketirao s integracijom Rusije u Europu, dokaz je koliko se dugo ruski čelnik pripremao za prijetnje i gradio objekte za skloništem ili bijeg. "Ovo treba gledati kao posljedicu dugotrajnog sukoba sa Zapadom koji je obilježio posljednjih 13 ili 14 godina Putinova života", rekao je Kimmage.
"Ove slike nisu građevinski nacrti. Oni su bliži arhitektonskim crtežima. Oni pokazuju namjeru, tijek i premisu ovih prostora", rekao je Gabryszewski za Insider.
Dva su tunela duga otprilike 40 odnosno 60 metara i široka 6 metara, stvarajući oko 2000 četvornih metara potencijalnog životnog prostora koji je otporan na eksploziju. Njihova sposobnost da izdrže udar nuklearne eksplozije ili bombe za razbijanje bunkera ovisit će o dva čimbenika koja nisu na dijagramima - o tome kako su betonske stijenke tunela debljine 38 centimetara ojačane i materijalu koji se koristi za ispunjavanje područja oko njih, ističe Gabryszewski.
Oni pokazuju nekoliko značajki koje sugeriraju da je Putin naručio strukturu imajući na umu najgore moguće scenarije. Posebno je upečatljivo 16 nosača kabela, svaki širok oko 30 centimetara, ugrađenih u zid donjeg tunela. Ovi stalci su dizajnirani za provodne kabele koji mogu nositi struju, rasvjetu, bakrenu žicu i optičke kabele potrebne za zapovjedno mjesto.
Sam volumen provodnih kabela koji prolazi kroz donji tunel je važan jer je mnogo veći nego što bi bilo potrebno za rad unutarnjih sustava tunela. "Ti nosači mogu služiti za komunikaciju, rasvjetu, napajanje - sve što prolazi kroz kabel ili cijev. To je užasno puno kabela samo za tunel. Tako da bi to mogla biti neka vrsta rezervnog sustava za kompleks palače", rekao je Gabryszewski. Umjesto da služe samo kao prolaz za bijeg, jedna od svrha tunela je, čini se, neka vrsta hitne leđne moždine za cijeli kompleks palače.
Niti kompanija sa sjedištem u Moskvi koja je kupila Metro Style niti glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov nisu odgovorili na zahtjeve za komentarom. Usred masovnih prosvjeda izazvanih dokumentarcem Navalnog iz 2021. godine, Putin je zanijekao da posjeduje palaču na Crnom moru.
Podzemni tuneli
Metro Style, kompaniju koju su 90-ih osnovala tri čovjeka koja su nakon toga osnovala nekoliko građevinskih tvrtki, ruska je vlada angažirala da kopa tunele podzemne željeznice ispod Moskve. Kada je tvrtka objavila dijagrame na svojoj web stranici, nisu precizirali da su crnomorski tuneli izgrađeni za Putina. Umjesto toga, opisali su "kompleks podzemnih građevina za pansion u gradu Gelendžiku u krasnodarskom okrugu".
Gelendžik je grad najbliži kompleksu palače, pet sati vožnje od ljetovališta Sočija.
Postojanje utvrđenih tunela, gotovo 1700 kilometara udaljenih od Moskve, pokazuje da Putin nije usredotočen samo na uživanje u luksuzu u blizini ljetovališta. Također se brine o tome da ostane živ. Preživljavanje je vjerojatno bio motiv udaljene lokacije tunela, objašnjava Kimmage, bivši dužnosnik State Departmenta koji je sada profesor na Katoličkom sveučilištu.
"Dva puta kada je došlo do velike tranzicije u ruskoj povijesti - 1917. i 1991. godine - status glavnog grada i položaj tamošnjeg vođe bili su veliki problem. Putin rješava tu nepredviđenu situaciju uspostavljanjem mreže rezidencija koje su što dalje od središta. Dakle, sustav tunela unutar crnomorskog kompleksa ima puno smisla. Čak i bez aktivne prijetnje, on će stalno biti zabrinut", rekao je Kimmage.
Dijagram koji prikazuje unutrašnjost okna dizala koje povezuje dva tunela ukazuje na šest odvojenih ventilacijskih okana dizajniranih za isporuku svježeg ili filtriranog zraka osobama u tunelu.
Višestruka ventilacijska okna i dva odvojena tunela mogla su biti dizajnirana imajući na umu kemijski napad, slojeviti suvišak koji otežava potpuno ograničavanje opskrbe palače čistim zrakom; više kabelskih vodova moglo bi poslužiti u slične svrhe. Dva odvojena portala na padini stvaraju sekundarnu i tercijarnu rezervu za ventilaciju, objašnjava Gabryszewski: "Ako dođe do nekakvog napada, Putin ima dva izvora usisavanja zraka, jedan visoko i jedan nisko".
"Nuklearna dimenzija"
Dijagrami ne nude nikakve detaljne prikaze struktura istočno od kompleksa tunela. S obzirom na to da očito povezuje tunele s cestom, moguće je da su istočne strukture dizajnirane kao ruta kroz koju se zalihe mogu unijeti kroz skriveno dizalo u kompleks palače. Gabryszewski je istaknuo područje blizu kraja ceste, pored kompleksa tunela, koje bi se moglo koristiti za utovar i istovar zaliha.
Poveznica na dijagrame, spremljena za potomstvo u internetskoj arhivi Wayback Machine, kružila je godinama među moskovskom subkulturom poznatom kao "kopači", urbanim istraživačima koji posjećuju i dokumentiraju zabranjena mjesta, prije nego što se pojavila u opsežnom izvješću o palači koju je kreirao Navalni, ruski oporbeni političar koji sada služi 9-godišnju kaznu u ruskoj kaznenoj koloniji.
Na dijagrame je Business Insideru prvi skrenuo pažnju anonimni kopač koji je rekao da je povezan sa skupinom pod nazivom "Sekta Ze". Glasnogovornik grupe rekao je u razmjeni e-mailova da dijele svoja otkrića "jer su umorni od Putinovog glupog lica i žele pokazati njegov paranoični podzemni transport". U naknadnom videopozivu rekao je da istupa kako bi "ubrzao kraj režima".
Kimmage, bivši dužnosnik State Departmenta, kaže da Putinove pažljive pripreme prije više od deset godina pokazuju koliko je dugo njegov um bio usredotočen na mogućnost egzistencijalnog sukoba sa Zapadom.
"S početkom rata u Ukrajini pojavili su se nastupi, propaganda, pretjerivanje - postoji taj izvedbeni aspekt koji se dotiče ruske unutarnje politike. Ali ovo je također smrtonosno stvarno. Putin sebe doživljava kao uključenog u konfrontaciju sa Zapadom. Nuklearna dimenzija je važan dio toga. On zna da stoji na vrhu vulkana. Ne čini se da je toliki psihopat da započne nuklearni sukob - ima unuke - ali je stajao na tom rubu jako dugo. Ovi tuneli, ovaj bunker, dio su toga", rekao je Kimmage.