Šefovi diplomacija skupine G7 danas su izrazili potporu Ukrajini i osudili rusku "neodgovornu i prijeteću nuklearnu retoriku", a u nacrtu završne izjave nisu izrijekom spomenuli Međunarodni kazneni sud ni uhidbeni nalog protiv izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.
Također su upozorili da sjevernokorejska potpora Rusiji označava opasno širenje sukoba, s ozbiljnim posljedicama na europsku i indopacifičku sigurnost. Pozvali su Kinu, tradicionalnog saveznika Pjongjanga, da djeluje protiv toga.
"Rusko korištenje balističkih projektila srednjeg dometa 21. studenoga daljnji je dokaz njezinog nepromišljenog i eskalirajućeg ponašanja", kazali su ministri vanjskih poslova u nacrtu izjave na kraju dvodnevnog skupa u Fiuggi, odmaralištu jugoistočno od Rima, na kojem je sudjelovao i ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha.
"Naša potpora teritorijalnom integritetu, suverenitetu i neovisnosti Ukrajine ostat će nepokolebljiva", dodali su.
Ministri G7 naglasili su da se nadaju da će do kraja godine početi raspodjela sredstava iz paketa od 50 milijardi dolara iz zamrznute ruske imovine.
Obećali su i djelovati protiv skupina koje pomažu Rusiji da izbjegne sankcije koje su joj nametnute nakon invazije na Ukrajinu prije gotovo tri godine.
Ministri dali zajedničku izjavu, nitko nije spomenuo uhidbeni nalog za Netanyahua
Ministri su također pokušali povećati pritisak na Izrael da prihvati sporazum o prekidu vatre s Hezbolahom u Libanonu, rekavši da je "sada vrijeme za sklapanje diplomatskog rješenja".
Pozvali su izraelsku vladu da omogući humanitarnu pomoć civilnom stanovništvu u Gazi, Zapadnoj obali i istočnom Jeruzalemu.
"Najoštrije osuđujemo porast nasilja ekstremističkih doseljenika počinjenog nad Palestincima, što potkopava sigurnost i stabilnost na Zapadnoj obali i prijeti izgledima za trajni mir", dodaje G7.
Zajednička izjava ministara vanjskih poslova G7 trebala bi izbjeći spominjanje uhidbenog naloga Međunarodnog kaznenog suda (ICC) protiv izraelskog premijera, unatoč nastojanjima talijanskih domaćina da o tome pronađu zajednički stav.
Italija, koja trenutačno predsjeda G7, rekla je u ponedjeljak da želi pokušati postići zajedničko stajalište o nalogu za uhićenje ICC-a.
No u nacrtu završne izjave, kako prenosi Reuters, nije izravno spomenut ICC i njegove odluke.
"U ostvarivanju svog prava da se brani, Izrael mora u potpunosti poštovati svoje obveze prema međunarodnom pravu u svim okolnostima, uključujući međunarodno humanitarno pravo", napisali su ministri vanjskih poslova G7.
"Ponavljamo svoju predanost međunarodnom humanitarnom pravu i svatko će poštivati svoje obveze", dodali su.
Za razliku od Kanade, Francuske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Japana i Italije, Sjedinjene Države ne priznaju ICC.
"Ne može biti jednakosti između Hamasa i Izraela"
Međunarodni kazneni sud prošlog je tjedna izdao naloge za uhićenje Benjamina Netanyahua, njegovog bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta i čelnika oružanog krila palestinskog Hamasa Mohmmeda Deifa zbog ratnih zločina i zločini protiv čovječnosti.
Taj su potez oštro kritizirale Sjedinjene Države, ali druge države, uključujući Britaniju i Italiju, nisu isključile mogućnost uhićenja ako Netanyahu posjeti njihove zemlje.
Izrael je osudio odluku ICC-a kao sramotnu i apsurdnu.
"Naglašavamo da ne može biti jednakosti između terorističke skupine Hamas i Države Izrael", poručile su zemlje G7.
Izvor blizak pregovorima na posljednjem sastanku G7 pod talijanskim predsjedanjem naznačio je da je formulacija izjave dobro odvagana kako bi se zadovoljile sve zemlje u skupini i postigao dogovor o najmanjem "zajedničkom nazivniku".
“Ali ono što je rečeno tijekom razgovora bilo je mnogo šire i više strateško od onoga što se pojavljuje u tekstu”, rekao je ovaj izvor.