Gdje Rusija nalazi nove vojnike? Gdje god može

Foto: EPA

Rusija je osvajala teritorij slanjem valova vojnika u Ukrajini. Izgubila je neke od svojih najiskusnijih postrojbi na samom početku invazije, a zatim otpremila desetke tisuća osuđenika na front. I činilo se da nikoga nije bilo briga hoće li preživjeti.

Još uvijek očajnički tražeći dovoljno ljudstva za održavanje pritiska na Ukrajinu, Rusija je sada još više proširila regrutaciju. Muškarci i žene više ne moraju biti osuđivani za kazneno djelo - prema novim zakonima, svi osumnjičenici koje je policija pritvorila dobivaju informaciju da će otvorene optužnice nestati ako se dobrovoljno prijave za rat. Vojska također uzima svakoga s povećim neplaćenim dugovima, naturalizirane državljane, pa čak i korumpirane službenike, piše The New York Times.

Rusija očajnički treba ljude za rat

Nedavno su u St. Peterburgu dvojica muškaraca uhićena pod optužbama za krijumčarenje oko 200 kilograma kokaina iz Perua, vrijednog otprilike 30 milijuna dolara. Optužbe su odbačene nakon što su potpisali ugovore s ruskom vojskom. Lokalne novine diljem zemlje pune su slučajeva osumnjičenih ubojica, silovatelja i lopova koji su nakon potpisivanja ugovora otišli u rat umjesto na suđenje.

"Mogu ubijati ili opljačkati banku ili počiniti bilo koji drugi zločin i onda otići na front. Ruska vlada očajnički treba ljude, stopa pogibije na frontu je ogromna", rekao je Ruslan Levjev, ruski vojni analitičar. 

Pokušavajući izbjeći raspisivanje mobilizacije, Kremlj je posljednjih mjeseci progurao niz zakonskih mjera kako bi proširio krug potencijalnih vojnika. Rusija nastoji potisnuti ukrajinske linije prije preuzimanja dužnosti novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja.

Prema zakonu koji je u listopadu potpisao predsjednik Rusije Vladimir Putin, proces pridruživanja vojsci može započeti od trenutka kada se otvori kazneni postupak. Vrbovanje kriminalaca koje je počelo 2022. bilo je ograničeno na one koji su već osuđeni na kaznene kolonije.

Opraštanje dugova, racije...

Kronični dužnici diljem Rusije bili su meta kampanje Federalne ovršne službe. Novi zakon koji je stupio na snagu 1. prosinca oprašta do 10 milijuna rubalja (gotovo 100.000 dolara) duga i obustavlja ovršni postupak ako dužnici pristanu na novačenje. To uključuje brojne muškarce koji izbjegavaju plaćati alimentacije.

Vlasti su također izvršile racije usmjerene na imigrante koji su nedavno dobili rusko državljanstvo, ali se nisu prijavili za vojnu službu. Teško je znati razmjere regrutiranja kroz ove različite načine jer nema cjelovitih podataka. Vojska je regrutirala na tradicionalnije načine - strane obavještajne agencije procjenjuju to na 30.000 ljudi mjesečno - isplaćujući sve veće bonuse dobrovoljcima, ali analitičari vjeruju da brojke opadaju. Ponuda amnestije također je jeftinija alternativa.

"Dobrovoljci iz civilnog života prilično su skupi s obzirom na iznose koji su im obećani. Kriminalci ne dobivaju iste poticaje", rekao je Levjev.

Olga Romanova, voditeljica nevladine organizacije Russia Behind Bars, koja brani prava zatvorenika, kaže da ruska država prekida poveznicu između zločina i kazne, što bi moglo imati strašne dugoročne posljedice na stopu kriminala. Da je pisac Dostojevski danas živ, rekla je Romanova, možda bi morao revidirati radnju svog romana Zločin i kazna. Čak i kad bi policija zatekla Rodiona Raskoljnikova kako drži sjekiru iz koje curi krv, sve što bi on trebao reći je "Želim ići na front", a policija bi odgovorila: "OK!"

Imigranti, aktivisti, olimpijci...

Rasprave o posljedicama potpisivanja ugovora umjesto suđenja vode se nadugačko na internetu. Kad je jedna žena upitala bi li njezin suprug trebao potpisati vojni ugovor, druga članica grupe za raspravu na Vkontakteu, ruskom ekvivalentu Facebooka, rekla je da bi njezin suprug svakako morao zaraditi novac i očistiti svoj kriminalni dosje. Zatim je ista osoba dodala: "Ali preporučujem da odmah potražite novog muža, malo je vjerojatno da će sadašnji dobro završiti."

Jedan oporbeni aktivist i bivši tužitelj potpisao je ugovor jer je svoje šanse da bude ubijen na fronti ocijenio manjim nego da bude ubijen u zatvoru, s obzirom na njegov dosadašnji rad na zatvaranju kriminalaca, tvrdi Romanova. Imigranti koji su nedavno stekli rusko državljanstvo, obično radnici iz bivših sovjetskih republika u srednjoj Aziji, također su bili meta regrutiranja. Izvješća lokalnih novina širom zemlje opisuju racije koje su pokupile desetke potencijalnih vojnika.

U regiji Sverdlovsk jedan je muškarac iz Tadžikistana, koji je nedavno dobio rusku putovnicu, ustvrdio da kruže glasine da će mu biti oduzeto državljanstvo ako se ne registrira kod vojnih vlasti. To je i učinio, ali mu je tamo uručen poziv za vojnu obuku. Pustili su ga kasnije jer su se tri autobusa pokazala nedovoljnim da prevezu sve muškarce.

Prije mnogo godina Andrej Perlov je mogao hodati brže od bilo kojeg čovjeka na svijetu. Osvojio je zlatnu medalju za Rusiju u brzom hodanju na 50 kilometara na Olimpijskim igrama u Barceloni 1992. godine. Perlov (62) je od ožujka u zatvorskoj ćeliji u Novosibirsku, optužen za pronevjeru oko 30.000 dolara iz nogometnog kluba u kojem je bio glavni menadžer.

Istražitelji nisu iznijeli nikakve dokaze, rekla je njegova kći Alina Perlova, nego su stalno produžavali pritvor kako bi ga natjerali da se prijavi za rat u Ukrajini.

"Za njih je najbolja opcija da on pođe u rat", rekla je Perlova: "Slučaj bi bio zatvoren i nitko ne bi bio odgovoran za pogrešku oko njegova slanja u zatvor." Istražitelji su mu zaprijetili da će ga držati u zatvoru godinu ili dvije, rekla je Perlova, dodajući da je njihov stav: "Neka ide na front sa 62 godine - nema veze, on je sportaš."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.