"DA SE nakon oslobađanja određenog teritorija događaju neželjeni zločini, pokazalo se i na Kosovu gdje je u tim zločinima poginulo oko devetsto civila, dok se u Hrvatskoj govori o petstotinjak srpskih civila, s tim što je, prema najnovijem svjedočenju srpskog agenta u Hagu, teško reći jesu li bili svi civili, ako su bili naoružani, te s tim da je Hrvatska procesuirala za te zločine više od 2.000 osoba a oko 1.500 čak ih je sudski osudila", stoji uredničkom komentaru don Ivana Miklenića u Glasu Koncila koji se u tjednu kada katolički vjernici slave Tijelovo pozabavio radom suda u Haagu te glavnog tužitelja Sergea Brammertza, a dotaknuo se i vruće političke teme topničkih dnevnika.
Štoviše rad haškog suda Miklenić naziva oruđem za poigravanje Hrvatskom sa svesrdnom podrškom medija, priziva se intervencija NATO-a koji ne bi smio mirno gledati poigravanje s našom zemljom, a Britancima se zamjera korektnost koju su nam ionako dužni zbog 1945. godine.
Nemaju topničke dnevnike, a podigli tužbu!
"Međunarodna zajednice trajno se poigrava s Republikom Hrvatskom, služeći se diplomatskim pritiscima, otvorenim ucjenama i 'svojim' ljudima u društvu i osobito medijima u Hrvatskoj, a najnoviji primjer je istup glavnoga haškog tužitelja i predstavnika Velike Britanije na sjednici Vijeća sigurnosti. To poigravanje s Hrvatskom zahtijeva i vjernički osvrt, odnosno pošteno preispitivanje o čemu je zapravo riječ: o međunarodnom pravu ili o politici odnosno politikantstvu", uvodi u temu don Miklenić u svojem tekstu gdje će nekoliko redova ispod zaključiti kako su ustroj međunarodnog suda za ratne zločine napravile snage koje su nesklone Hrvatskoj.
Također, crkveni tjednik, koji se smatra neslužbenim glasilom Kaptola zaključuje i kako je sama optužnica za prekomjerno granatiranje Knina, politikantstvo, jer to jedino mogu pokazati i dokazati topnički dnevnici koje haško tužiteljstvo nema. Naime, don Miklenić se pita, kako se uopće mogla podići optužnica bez dnevnika, suptilno provlačeći tezu kako oni možda i ne postoje. Štoviše, dokaz za svoje teze, Glas Koncila vidi u službenoj izjavi Velike Britanije koja nas i dalje blokira na putu u Europu zbog nedovoljne suradnje s Haagom.
Nakon NATO-a, pobjeda zdravog razuma
"Nije li Britanija time očitovala svoju zainteresiranost da se optužnica de facto bez utemeljenja - jer ključni dokumenti se tek traže - koristi za istjerivanje drugih njezinih političkih interesa. Zanimljivo da se tako postavlja baš Britanija koja je dužna korektnost prema hrvatskom narodu još od 1945. godine", zaključuje Miklenić vraćajući se u svojim mislima na Bleiburg. Štoviše u velikom finalu svog komentara Miklenić kaže kako se dio međunarodne zajednice zajedno sa Slovenijom poigrava s Hrvatskom, a Glas Koncila priželjkuje i obranu NATO-a.
"To očigledno poigravanje s Hrvatskom, u kojem na drugi način još uvijek sudjeluje i službena slovenska politika, ne mogu ne vidjeti sve druge države, osobito članice NATO-saveza, pa bi ipak trebalo očekivati pobjedu zdravog razuma, principijelnosti i istine", stoji na kraju komentara u Koncilu.
I.Ć.