Gong je objavio vodič kroz SLAPP tužbe - neosnovane tužbe kojima se guši glas kritike u javnosti - te je u analizi dao pregled situacije u Hrvatskoj s primjerima slučajeva kada su, osim novinara, žrtve takvih tužbi bili aktivisti, pa čak i političarke.
>> Vodič skinite ovdje
Vodič za SLAPP tužbe izradila je Vanja Jurić, odvjetnica specijalizirana za medijsko pravo i članica stručne skupine Europske komisije za borbu protiv SLAPP tužbi.
Dokument na 24 stranice nudi analizu SLAPP tužbi kojima svrha nije u tome da tužitelj sa svojim zahtjevom uspije na sudu, već korištenje pokretanja i trajanja sudskog postupka, troškova i mehanizama ometanja i odugovlačenja postupka kako bi se tuženika zastrašilo i primoralo da odustane od nekog pitanja od javnog interesa. Osim svojih učinaka na tuženika, SLAPP-ovi imaju i puno šire, ''zamrzavajuće“ učinke na javnu participaciju jer i drugima pokazuju kojim i kakvim posljedicama bi mogli biti izloženi ako takav postupak bude pokrenut i protiv njih.
Vodič je izdan u trenutku kada na razini Europske unije još uvijek traju rasprave o prvoj anti-SLAPP direktivi.
Za pojedine zemlje članice izdane su Preporuke za borbu protiv SLAPP tužbi u kojima se predlaže da zakonodavstva članica slijede europsku direktivu i idu na odbacivanje tužbi koje nisu potkrijepljene jasnim dokazima. U novom Zakonu o medijima tako bi se trebala naći odredba za rano prepoznavanje i odbacivanje takvih tužbi.
Hrvatska jedinstvena u Europi po golemom broju tužbi koje podižu suci
Gong je u veljači upozorio i da je Hrvatska jedinstvena u Europi po golemom broju tužbi protiv novinarki i medija koje podižu suci.
Udruženje protiv SLAPP tužbi u Europi prošle godine proglasilo je predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana "najvećim pravosudnim zlostavljačem u Europi", i to zbog serije tužbi protiv portala Telegram, novinara i urednika, teških oko 100.000 eura. Hrvatska je specifična po tome što velik dio SLAPP-ova iniciraju suci, a pritom si međusobno dosuđuju previsoke odštete, koje nisu razmjerne učinjenoj povredi, navodi Gong.
Vodič kroz SLAPP tužbe objavljen je u sklopu projekt PATFox - Pioneering AntiSLAPP Training for Freedom of Expression, koji okuplja 11 država članica Europske unije u kojima SLAPP-ovi predstavljaju velik izazov za slobodu govora - Hrvatsku, Njemačku, Maltu, Cipar, Slovačku, Španjolsku, Poljsku, Sloveniju, Rumunjsku, Bugarsku i Mađarsku.