ISTRAŽIVANJE njemačkog ekonomskog instituta IW pokazuje da 44 posto njemačkih tvrtki očekuje daljnju eskalaciju trgovinskih napetosti između Europe i SAD-a, što će vjerojatno nastaviti ograničavati nova ulaganja. Rezultati istraživanja objavljenog u ponedjeljak pokazuju i da 34 posto njemačkih tvrtki ne smatra da trgovinski odnosi postaju napetiji, ali i da 41 posto njih procjenjuje kako SAD i EU neće postići transatlantski trgovinski dogovor.
Američki predsjednik Donald Trump i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u srpnju su postigli sporazum koji bi trebao štititi europske tvrtke od američkih carina na automobile dok obje zemlje i dalje rade na rješavanju trgovinskih pitanja.
Nastavak neizvjesnosti u globalnoj trgovini
Međutim, povjerenica EU-a za trgovinu Cecilia Malmstrom prošlog je tjedna izjavila kako bi bilo kakav američko-europski trgovinski sporazum bio ograničen na industrijske proizvode, ali ne i na poljoprivredne.
Bivši generalni direktor Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Pascal Lamy prošlog je mjeseca rekao kako bi EU također trebao pripremiti svoje tvrtke na to da će biti pogođene američkim sankcijama u procesu pogoršavanja trgovinskog spora između SAD-a i Kine.
Istraživanje IW-a, pak, pokazalo je da će nastavak neizvjesnosti u globalnoj trgovini smanjiti spremnost tvrtki da ulažu, što će zauzvrat smanjiti izvozne izglede njemačkih tvrtki u SAD i drugdje. „S obzirom na svjetska gospodarska kretanja, očekuje se da će se u nastaviti usporavati njemačko gospodarstvo”, stoji u IW istraživanju.
"Trenutno smo daleko od razumnog dogovora"
Udruženje njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) također ne vidi znakove da će SAD promijeniti smjer i prestati prijetiti carinama, što posebno zabrinjava njemačke proizvođače automobila.
Predsjednik DIHK-a Eric Schweitzer izjavio je kako je neophodno nastaviti dijalog s Washingtonom s ciljem postizanja dugoročnog sporazuma o slobodnoj trgovini koji će industriji pružiti veću sigurnost i prostor za manevre. „Trenutno smo daleko od razumnog dogovora s našim drugim najvažnijim trgovinskim partnerom, SAD-om”, rekao je.
DIHK je prepolovio svoju raniju prognozu rasta izvoza za 2018. godinu na 2,8 posto te očekuju njegov skroman rast od svega 2,5 posto tijekom sljedeće godine.