NA okruglom stolu "Kako iz začaranog kruga siromaštva", održanom danas u Čakovcu, rečeno je da je u Hrvatskoj nepismeno 17 posto Romkinja, a za 27 posto njih ključni razlozi zbog kojih prekidaju školovanje su sklapanje braka, trudnoća i roditeljstvo.
U sklopu projekta "Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice", koji uz financijsku potporu Fonda za aktivno građanstvo, vladina Ureda za udruge i Grada Zagreba provodi Savez Roma u Republici Hrvatskoj "Kali Sara", u Čakovcu je organiziran okrugli stol "Kako iz začaranog kruga siromaštva".
Svrha projekta "Obrazovane Romkinje, osnažene romske zajednice" jest povećati broj mladih Romkinja koje će završiti osnovnoškolsko, srednjoškolsko i visoko obrazovanje jer rezultati istraživanja, kako je istaknuto, pokazuju da je u Hrvatskoj nepismeno 17 posto Romkinja, a za 27 posto njih ključni razlozi zbog kojih prekidaju školovanje su sklapanje braka, trudnoća i roditeljstvo.
Kajtazi: Unatrag 12-13 godina ima velikih pomaka
O važnosti projekta govorio je saborski zastupnik Veljko Kajtazi.
"Drago mi je da su na radionicama koje smo organizirali sudjelovale žene i djevojčice i što smo ih na takav način upoznali s projektom, a bilo ih je uključeno više od 120. U ove dvije godine nastojali smo upoznati ih i s pružanjem pomoći zlostavljanim Romkinjama", rekao je. Istaknuo je kako je bitna potpora romskoj zajednici, posebice kada je riječ o gorućim pitanjima Roma.
"Unatrag 12-13 godina ima velikih pomaka. Romska zajednica je organizirana, točno znamo što želimo. Do mog dolaska imali smo 15 studenata, danas je brojka viša od 75", istaknuo je Kajtazi i dodao da za njih pokušava osigurati upisne kvote na sveučilištima i veleučilištima.
"Platili smo jako puno za sve one koji su se željeli obrazovati, nije bitno radi li se o djevojčicama ili dječacima, koji su htjeli prekvalifikacije, promijeniti zvanje, a sigurno ih je bilo više od 400", rekao je Kajtazi.
Predsjednica romskog saveza: Svake godine imamo sve više aktivnih studentica
Predsjednica Saveza Roma "Kali Sara" Suzana Krčmar istaknula je da su mlade djevojke zainteresirane za projekt jer su shvatile da bez obrazovanja ne postoji ništa i nema napretka.
"Svake godine imamo sve više studentica koje su doista aktivne i žele biti mentorice drugim učenicima koji završavaju srednju školu, da im pripomognu pri upisu na fakultet", rekla je Krčmar. Aktivnosti i rezultate predstavila je voditeljica projekta Suzana Kunac.
"U godinu i pol uspjeli smo educirati 200 mladih Romkinja o njihovom reproduktivnom zdravlju i pravima, rodnoj ravnopravnosti i prevenciji vršnjačkog i rodno uvjetovanog nasilja, a najveći broj djevojaka koje su sudjelovale u našim aktivnostima je iz Međimurja", rekla je Kunac.
Dodala je da je okrugli stol prilika za razgovor s nastavnicima, ravnateljima škola, stručnim osobljem i roditeljima o tome što je još potrebno učiniti i kako poduprijeti mlade Romkinje da završe osnovne i srednje škole. Pritom je istaknula da ih 50 posto rađa u maloljetnoj dobi.