Istraga engleskog Guardiana otkrila je tešku situaciju žena koje su nekada radile kao kućne pomoćnice u Saudijskoj Arabiji, a koje su se sada našle "zarobljene" u toj zemlji jer im nije dopušteno dobiti rodne listove za svoju djecu ili vize za povratak kući. Guardian je razgovarao s pet žena iz Kenije koje tvrde da nisu mogle registrirati rođenje svoje djece jer su rođena izvan braka. Sve žene su pobjegle od nasilnih poslodavaca koji su zadržali njihove osobne dokumente.
Žene su za Guardian otkrile da pokušavaju napustiti Saudijsku Arabiju jer njihova djeca bez dokumenata ne mogu pohađati nijednu školu u zemlji, ali im je rečeno da se izlazne vize ne mogu obraditi jer imaju "djecu bez državljanstva".
I žrtve silovanja mogu biti optužene za izvanbračne odnose
Spolni odnosi izvan braka kazneno su djelo prema saudijskim islamskim zakonima, a organizacije za ljudska prava tvrde da su žene nerazmjerno kažnjavane jer su trudnoće dokaz kršenja zakona. Žrtve silovanja ili trgovine ljudima također mogu biti optužene za izvanbračne odnose i procesuirane zbog toga.
Djeca rođena izvan braka u Saudijskoj Arabiji nemaju pravo na rodne listove, a njihov status bez dokumenata znači da ne mogu ostvariti osnovna prava i usluge, uključujući medicinsku njegu i obrazovanje, niti mogu putovati izvan Kraljevstva.
Pet žena s kojima je Guardian razgovarao zatrudnjelo je tijekom veza s drugim migrantima. Sve su sada samohrane majke, a neke su napustili očevi njihove djece jer su se bojali uhićenja zbog izvanbračnih odnosa.
Poziv policiji zbog trudova
Fatima*, migrantica iz Kenije koja je došla u Saudijsku Arabiju kao kućna pomoćnica, ispričala je da joj je osoblje najbliže bolnice u Rijadu prijetilo pozivom policije kad je stigla s trudovima. "Rekli su da će me poslati u zatvor ako ne donesem [potrebne] dokumente. Bila sam toliko uplašena da ću završiti u zatvoru s trudovima. Pretvarala sam se da šetam oko bolnice, a zatim sam samo izašla kroz vrata i vratila se kući."
Kako piše Guardian, Fatima je rodila sina samo pet minuta nakon što je stigla u svoj smještaj u Rijadu. "Prerezala sam pupčanu vrpcu i očistila se. Očistila sam svoje dijete i zamotala ga u deku. Bilo je strašno, ali morala sam to učiniti. Nitko mi nije mogao pomoći."
"Vlasti nisu zabrinute za bebe i njihove majke"
Rekla je da je pobjegla iz kuće svog poslodavca jer ju je seksualno uznemiravao i fizički zlostavljao. Također joj je oduzeo putovnicu. Od tada radi neformalno, ali već dvije godine pokušava napustiti Saudijsku Arabiju jer njen sin, koji sada ima osam godina, ne može ići u školu.
"Vlasti ovdje nisu previše zabrinute za bebe i njihove majke", rekla je Fatima, koja je s grupom drugih migrantica u travnju organizirala javni prosvjed u četvrti Manfuhah u Rijadu, blokirajući promet i uzvikujući da žele ići kući - unatoč tome što su prosvjedi u Saudijskoj Arabiji ilegalni i kažnjivi zatvorom.
Tisuće djece bez državljanstva
"Migrantski stručnjaci za ljudska prava procjenjuju da broj slučajeva djece bez državljanstva rođene izvan braka u zemljama Zaljeva doseže tisuće; kažu da svako dijete ima pravo na identitet i zaštitu, bez obzira na okolnosti rođenja."
Žene s kojima je Guardian razgovarao kažu da se bore kako bi osigurale hranu i zdravlje za sebe i svoju djecu dok čekaju odlazak iz Saudijske Arabije. "Moram moliti povrće iz trgovine i neprodani kruh i mlijeko za svoje dijete", kaže Lisa*.
I kenijsko veleposlanstvo odbija obraditi vize?
Majke su rekle da su posljednje dvije godine više puta pokušavale dobiti pomoć za napuštanje Saudijske Arabije, ali tvrde da kenijsko veleposlanstvo odbija obraditi izlazne vize za Kenijke s djecom bez državljanstva.
"Osoblje u kenijskom veleposlanstvu kaže da smo prostitutke", kaže Christine*, Kenijka i majka djeteta bez državljanstva. "Zaboravljaju da su neka od ove djece rezultat silovanja od strane šefa ili vozača u kući u kojoj radiš. To je vrlo bolno."
Kenijsko veleposlanstvo tvrdi da je u studenom 2023. uzelo DNK uzorke od majki i njihove djece i da trenutno obrađuje rezultate testova. Kenijski veleposlanik u Saudijskoj Arabiji, Mohamed Ruwange, opovrgnuo je tvrdnje da su djelatnici veleposlanstva pogrešno rekli nekim majkama da njihovi DNK uzorci ne odgovaraju njihovoj djeci.
"Veleposlanstvo želi potvrditi da se prema cijeloj kenijskoj dijaspori odnosi s najvećim poštovanjem, dostojanstvom, pažnjom i profesionalnošću. Konkretno, u ovom osjetljivom slučaju koji uključuje maloljetnike i inherentnu opasnost od trgovine djecom, veleposlanstvo je pomoglo i nastavlja pomagati pogođenim kenijskim majkama u okviru primjenjivih zakona Republike Kenije i zemlje domaćina", rekao je Ruwange.
*Imena su promijenjena radi zaštite identiteta.