"POREZ od 8 posto je porez na lošu vlast, građani to nisu zaslužili. Vlast nema nikakvu antirecesijsku koncepciju, ovo je borba za goli život ove Vlade. Ovakva politika nas vodi u recesijsku spiralu. Odgovora kako izaći iz recesije i dalje nema, ovo nije antirecesijski proračun, ovo je borba za opstanak, porez na lošu vlast.", prva je reakcija šefa SDP-a Zorana Milanovića koji dodaje kako je udar na plaće od osam posto udar na najsiromašnije, ali i na gospodarstvo.
Da bi oni imali, Vlada svim zaposlenim Hrvatima uzima 8 posto od plaće
"Ovo je kaos, a ne prijedlog proračuna", komentirao je Milanović dodajući kako tom prijedlogu ne može dati podršku.
"Ne razmišljamo o preuzimanju vlasti, već o borbi na izborima gdje ćemo tražiti povjerenje građana. Mi nismo okupatori. U ovakvoj situaciji sigurno se ne bi našli, a kada dobijemo povjerenje građana, tek tada ćemo moći sagledati razmjere stvarnog stanja kaosa i nereda koje je ostavila ova vlast. Hrvatskoj ne treba vlada u sjeni, već prava vlada.", zaključio je Milanović na kraju.
Kajin: Sve su pokrali!
"Jadranka Kosor rekla je da ovo krizu trebamo svi dočekati na nogama, a ovim potezom ona nas je bacila ne na koljena, nego na guzicu", rekao je Damir Kajin saborski zastupnik IDS-a za Index komentirajući najavu o "kriznom nametu". Naime, kako kaže Kajin, da je Vlada bila uporna s rezanjima plaće na državnom i javnom sektoru to bi se odnosilo na oko 200-tinjak tisuća Hrvata, no ovako će se mjera odnositi na više od milijun.
"Sve su pokrali! Od privatizacije do danas ništa nije ostalo. Sve što su mogli uzeti već su uzeli. Uveli su u našu zemlju neradnički mentalitet, a sada dolazi ovo! Oni moraju sve odgovorne strpati u zatvor i raspisati izbore. Ovako se više ne može!", rekao ja Kajin za Index , dodajući kako nije isto oduzeti osam posto radniku iz Uljanika i onom što radi s ugodnim klima uređajem.
Kovačević: Glupost i bezidejnost
"Najnovija najava oko rezanja plaća za osam posto govori samo o gluposti i bezidejnosti ove Vlade. Pa, Vlada Jadranke Kosor u posljednjih tjedan dana promijenila je toliko mišljenja i želja da to jednostavno dokazuje da oni ne znaju kako bi reagirali u ovom trenutku", rekao je Dragan Kovačević iz HNS-a za Index komentirajući najavu uvođenja kriznog nameta. Naime, kako kaže Kovačević koji je predsjednik Središnjeg interesnog odbora za gospodarstvo HNS-a sjeća se ratnog poreza, no zašto sada svi moraju biti plaćati dodatni porez nije mu sasvim jasno. Prema Kovačeviću Kosor i njena Vlada nemaju strategiju, cilj ni plan vađenja Hrvatske iz krize.
"Da se ova Vlada odlučila ozbiljno baviti s gospodarstvom sigurno ne bi vukli ovakav potez koji za sobom vuče i određenu pravnu problematiku", naglasio je Kovačević pitajući što se dogodilo s 13 povlaštenih grupa mirovina. Kako je naglasio ova Vlada ne može izbaviti gospodarstvo iz ovog teškog stanja, već će to morati učiniti netko drugi.
Novotny: Ruši se konkurentnost
"To je potpuno kriva mjera koja se donosi u potpuno krivo vrijeme i riječ je potpuno pogrešnoj odluci", rekao je za Index ekonomski stručnjak Damir Novotnya komentirajući najnoviju odluku Vlade.
Naime, kako je rekao ovom odlukom definitivno su u opasnosti radna mjesta, jer je dodatnim oporezivanjem na plaće povećavaju cijenu rada i ruše konkurentnost.
"Naše tvrtke s povećanom cijenom rada u opasnosti su da izgube poslove u inozemstvu jer neće biti konkurenti ostalima", pojasnio je Novotny dodajući kako samo ova mjera neće spasiti Hrvatsku.
Vedriš: Ovo nas neće spasiti
"Izvanredne situacije iziskuju i izvanredne lijekove, no ovo nas neće spasiti", naglasio je za Index Mladen Vedriš profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu katedre za ekonomsku politiku dodajući kako bi ta eventualna mjera morala biti u širem kontekstu mjera za oporavak hrvatskog gospodarstva, a ne kao mjera koja bi stajala sama za sebe.
"Ovakva mjera je razumljiva u smislu krpanja proračuna, no ako već traže žrtvu od nas, a skidanje od plaće svakako je žrtva, onda mora biti jasna i prepoznatljiva i to u smislu ukupne politike ozdravljenja gospodarstva", rekao je Vedriš dodajući kako sada treba ispitati sve pravne aspekte ovakve odluke, odnosno vidjeti je li ona provediva. Profesor katedre za ekonomsku politiku kaže kako ne vjeruje da će ovo smanjenje dovesti do novog vala otkaza jer će oduzimati izravno od plaće, što neće dodatno plaćati poslodavac.