Ilustracija: Index (Zarko Basic/Pixsell, 123rf)
"POSTUPAK izvanredne uprave u Agrokoru je zakonski uređeni postupak kojega vode zakonom propisana nadležna tijela, uz jasno definirana ovlaštenja nadležnog suda, uključujući i sudske nadzorne ovlasti", stoji u reagiranju koje su poslali sinoć iz Agrokora povodom medijskih komentara o angažiranju savjetnika u postupku izvanredne uprave u Agrokoru.
U tom reagiranju ništa ne bi bilo čudno, pogotovo kada se tvrdi da se sve radi po zakonu, da upravo taj zakon nije pisao Ante Ramljak i to kao zaposlenik savjetničke tvrtke Texo Management. Naime, Lex Agrokor omogućio je Ramljaku da bez natječaja 10. travnja postane izvanredni vladin povjerenik u Agrokoru, a njegovoj bivšoj tvrtki da na poslovima restrukturiranja Agrokora uprihodi 9,7 milijuna kuna. No krenimo redom.
>> Agrokor: Cijenimo rad savjetnika, bez njih oporavak ne bi bio moguć
>> Pitali smo vladu i sud misle li, nakon svega, opozvati Ramljaka
>> Ramljak je pisao zakon koji mu donosi 860.000 kuna godišnje, a bivšoj firmi 12 milijuna. I nikome nije ništa čudno
>> Za Ramljakovu bivšu firmu Agrokor je posao stoljeća
U vladi do danas ne žele reći tko je sve bio angažiran na izradi Zakona o postupku izvanredne Uprave, odnosno na izradi Lex Todorića?
Kako su nas lagali iz vlade
U vladi su nam u travnju prošle godine tvrdili kako nisu angažirali ni domaće niti strane konzultante na izradi Zakona o postupku izvanredne Uprave, odnosno na izradi Lex Agrokora, a u svibnju su tvrdili da ipak jesu, no da popis tih ljudi ne postoji te da nemaju informaciju tko je sve radio na Lexu. Krajem godine potpredsjednica vlade Martina Dalić priznala je da posjeduje ključne informacije o autorima Lexa, ali ih ne želi dati u javnost jer misli da to nije uobičajeno!?
No kod kreiranja Lex Agrokora puno toga nije bilo uobičajeno. Nije postojala radna skupina za kreiranje zakona, nije bilo uobičajene javne rasprave, a zakon koji je predstavljen kao krucijalan za gospodarski opstanak napisan je gotovo preko noći.
Ramljak priznao da je pisao Lex Agrokor
Krajem listopada prošle godine, pritisnut novinarskim upitom Indexa, izvanredni povjerenik Ramljak priznao je kako je sudjelovao u izradi Lex Agrokora. Kako je tada rekao, sudjelovao je u financijskom dijelu.
Ramljak je tako bez natječaja osigurao svoju egzistenciju preko vlade bez da je postao vladin dužnosnik. Ramljakov mjesečni honorar iznosi 118.941 kunu bruto, odnosno 71.396 kuna neto.
Tko sutra brani ministrima da izvlače novac
Ramljakova tvrtka za koju je radio u vrijeme dok je pisao Lex Agrokor jedna je od savjetnika Agrokora, a dosad su uprihodili 9,7 milijuna kuna. Za Ramljaka i njegovu bivšu tvrtku Agrokor je posao stoljeća. U 2016. Texo Management imao je prihod od svega 1,3 milijuna kuna, a dobit od 283.600 kuna. Imali su samo dva zaposlenika s prosječnom plaćom od 4276 kuna.
Da je kojim slučajem Ramljak vladin dužnosnik, a da je Agrokor išao uobičajenim stečajnim postupkom i da je Hrvatska uređena država, ovo ne bi bilo moguće. Naime, odredbe zakona zabranjuju povezanim tvrtkama da se prijavljuju na natječaje u državnim firmama. Tvrtke za koje su radili članovi uprave ili imaju vlasničke udjele ne mogu se prijavljivati na natječaje, a to je i vrlo jasno navedeno kod dodjele poslova. Riječ je o članku 13. Zakona o javnoj nabavi koji regulira ta pitanja kako bi se spriječio bilo sukob interesa.
Suci Trgovačkog suda masovno bi otvarali privatne tvrtke
Primjerice, kada bi ministri u vladi imali položaj kao što ga ima Ramljak u Agrokoru, slobodno bi mogli s datumom svog imenovanja angažirati svoje privatne tvrtke da rade državne poslove i zarađuju. Zakon o sprečavanju sukoba interesa za njih bi prestao važiti, a DORH bi slao priopćenja u kojima ne vidi ništa čudno u činjenici da privatna tvrtka ministra od tog istog ministarstva izvlači milijune jer je sve po zakonu.
S druge strane, kako bi bilo da suci u tvrtkama koje su im povjerene na upravljanje u stečajnim i predstečajnim postupcima angažiraju vlastite privatne tvrtke i izvlače dobit?
HDZ bi Ramljaka kao pravilo, a ne izuzetak
No čini se da premijera Andreja Plenkovića ova posljednja afera uopće ne zabrinjava. Štoviše, sudeći prema izostanku bilo kakve prave reakcije iz redova vlade, može se zaključiti kako bi u vladi voljeli da Ramljak nije izuzetak već pravilo. Za još lakše izvlačenje novca.
"Nikakvi razlozi za smjenu izvanrednog povjerenika kroz taj nadzor nisu utvrđeni", rekli su nam iz vlade kada smo ih upitali misle li opozvati Antu Ramljaka nakon što je otkriveno kako njegova bivša tvrtka kao savjetnik na restrukturiranju Agrokora ostvari godišnje 12 milijuna kuna prihoda.