Foto: FaH/Index
HDZ i Kerumov HGS poskupili su život Splićanima. Na sjednici Gradskog vijeća njihovim je glasovima povećan prirez s 10 na 15 posto. Uzaludni su bili argumenti oporbe, stranke Pametno, Mosta i SDP-a, gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara uvjeren je da nije bilo moguće drugačije, s obzirom na pustoš kakvu je zatekao u gradskim financijama. Pobrojilo se čak 570 milijuna kuna nenaplaćenih potraživanja, od čega je 30 posto nenaplativo.
Požalio se i kako porast broja noćenja u Splitu od preko 300 posto nije pratio adekvatan rast gradskog proračuna. Nije najjasnije kako će se to amortizirati većim izdvajanjem građana u proračun.
Uređen grad košta, a platit će građani, i to oni s većim primanjima. Opara je, naime, uvjeren kako 60 posto Splićana veći prirez neće ni osjetiti, a to su oni s plaćom manjom od prosječne u Splitu od 5270 kuna. Neće uzimati onima koji nemaju, proklamirao je danas.
25 kuna više na prosječnu plaću od 5270 kuna
Opara je iznio primjere drugih gradova koji su propisali maksimalne stope prireza te naveo primjer Zagreba koji je za 2017. godinu planirao prirez od 750 milijuna kuna, gotovo cijeli splitski proračun.
Prema materijalima koje je predstavio na sjednici Gradskog vijeća, građani koji ostvaruju dohodak na razini prosječne plaće, dodatno će izdvajati 25,16 kuna mjesečno zbog povećanja stope prireza.
Ako postoji porezna olakšica za jedno ili više djece, u tom slučaju povećanje prireza nema utjecaj na visinu dohotka. Na razini plaće od šest tisuća kuna s poreznom olakšicom za jedno dijete, građani će izdvajati dodatno 7,71 kunu mjesečno ili 92,52 kune godišnje.
Za bolje plaće i po 100 kuna veći prirez
Samce, bolje plaćene, one s primanjima od 10-ak tisuća kuna neto, novi će porezni režim koštati čak stotinjak kuna mjesečno.
Osobni primjer iznio je vijećnik HSLS-a Tonći Blažević koji je u Gradsko vijeće ušao s vladajućim HDZ-om. Njega i suprugu povećanje prireza koštat će 125 kuna, nju 100, a njega 25, budući da ima olakšicu na djecu.
Ante Čikotić iz Mosta smatra da bi se bolji efekti polučili smanjenjem poreza. Kakva se poruka šalje investitorima, zapitao se. Ivana Ninčević Lesandrić s ekonomskim je stručnjacima analizirala proračun i nakon svega zaključili su da se moglo i bez dizanja prireza, racionalizacijom i smanjenjem troškova za zaposlene. Poduzetnike treba pustiti da prodišu, a povećanje prireza ne ide u tom smjeru.
Za treće dijete 55 tisuća kuna, a umirovljenici s penzijama do 2000 kuna ostali bez pomoći od 100 kuna
Marijana Puljak, šefica stranke Pametno, podsjetila je HDZ-ovce kako su lani bili protiv povećanja prireza kojeg je htio progurati bivši gradonačelnik Ivo Baldasar. Promijenile su se okolnosti, replicirao je Petar Škorić, šef splitskog HDZ-a, na što je Puljak izrazila zabrinutost da će tako vjerojatno biti i s GUP-om. Protiv je poreza, neprihvatljivo joj je da se 50 posto proračuna troši na plaće.
Dosta polemike razvilo se i oko odluke da se za treće dijete obiteljima isplati 55 tisuća kuna u 10 godina, kao i s ukidanjem potpore od 100 kuna umirovljenicima s mirovinama od 1500 do 2000 kuna. Dogradonačelnica Jelena Hrgović branila je odluku nesređenom evidencijom i potrebom provjere podataka. Obećala je da će mjera biti samo privremena za posljednja dva mjeseca ove godine i da će svi oni koji udovoljavaju kriterijima dobiti pomoć retroaktivno.