HDZ-ov ministar: Nedopustivo je da neki predmeti idu u zastaru

IVAN MALENICA, HDZ-ov ministar pravosuđa i uprave za HRT je govorio o izmjenama zakona koje bi trebale poboljšati učinkovitost pravosuđa. 

"Svjesni smo nužnosti promjena u pravosuđu. Sustavno smo tome pristupili, da do tih promjena i dođe. Imamo zakonodavne aktivnosti, organizacijski okvir i razvojne projekte", rekao je pa dodao: "Svjesni činjenice da postupci traju dugo, da imamo veliki broj neriješenih predmeta, kroz Zakon o parničnom postupku ide se za tim da se uvedu rokovi za suce, da se parnični postupak modernizira".

Rekao je da je građanima važan plan upravljanja postupkom, da stranke na prvom ročištu znaju sljedeća ročišta, dokaze koje treba pripremiti i rokove u kojima ih treba podnijeti. Zakon o parničnom postupku je, kaže, jedan mali dio mozaika koji se slaže da bi pravosuđe bilo učinkovito i efikasno.

Što se tiče rokova trajanja postupaka, oni će biti 2 godine za donošenje prvostupanjske presude, godinu dana za žalbeni postupak, 6 mjeseci pripremno ročište i 2 godine revizija. Vjeruje da će izmjene ovoga zakona polučiti određene rezultate.

"Nedopustivo je da postupci traju toliko dugo"

"Nedopustivo je da postupci traju ovoliko dugo, da imamo ovoliko neriješenih predmeta. Mi kao ministarstvo smo odgovorni prema našim biračima, trebamo učiniti sve promjene da se poboljša stanje u pravosuđu i da građani mogu pravdu ostvariti u što kraćem roku", rekao je.

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić je rekao da postavljanje rokova možda nije najbolja ideja. Malenica kaže da Dobronić možda ne gleda cjelokupnu sliku, mozaik koji se slaže.

"Imat ćete pravnu sigurnost, znat ćete u kojem će vremenskom okviru završiti vaš postupak. Bitan je procesni kalendar, odnosno, plan upravljanja postupkom kako bi stranka mogla znati koje je aktivnosti očekuju tijekom postupka", rekao je.

Vjeruje da će i oporba pozdraviti izmjene. Osvrnuo se i na Zakon o kaznenom postupku, kaže kako je "nedopustivo da određeni predmeti idu u zastaru".

"Imamo puno anomalija"

"Imamo puno anomalija u praksi, ne možemo stajati prekriženih ruku i čekati da se skupi dovoljan broj izmjena. Kada postoji situacija, idemo ju riješiti kroz izmjenu propisa. Istaknuo bih još da su ulaskom u EU hrvatski suci postali europski suci i mi poštujemo europsku regulativu. Tu su potrebne određene izmjene radi usklađivanja s europskim propisima", rekao je ministar.

Na pitanje kako smanjiti broj predmeta koji dolaze sucima Malenica je rekao da je pravo na sud jedna od okosnica vladavine prava.

"Ne možete zabraniti nekome da pokuša pravdu ostvariti na sudu niti možete utjecati na trgovačka društva u vlasništvu države ili jedinice lokalne samouprave da ne idu u sporove. Ako bi im nekako zabranili ili ograničavali, to bi bilo protuustavno", rekao je. 

"Mi ćemo kroz izmjene Zakona o mirenju, koje pripremamo do kraja ove godine, svakako pokušati da što manje postupaka završi na sudu. Imamo važeći Zakon o mirenju koji nije polučio određene rezultate, idemo s novim Zakonom, a formirat ćemo i Centar za mirenje u Zagrebu i 3 velika grada i idemo s donošenjem novog Zakona o izvanparničnom postupku koji nije donesen od 1934., a također ćemo pokušati dio postupaka maknuti sa sudova", zaključio je.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.