Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek osobnom je odlukom i bez javnog natječaja isplatila 19.1 milijun kuna s PDV-om Geodetskom fakultetu za dubinsko snimanje zgrada nakon velikih potresa koji su 2020. pogodili Hrvatsku, piše Telegram.
Riječ je o projektu kojim se Ministarstvo hvalilo u svim nacionalnim medijima. Kako piše Telegram, privatne firme od kojih su zatražili procjenu za iste radove pojedine bi zgrade snimile za višestruko manje iznose od onog koji je Ministarstvo platilo prema sporazumu ministrice Obuljen i bivšeg dekana Geodezije Almina Đape, danas uhićenog po nalogu Ureda europskog tužitelja.
Primjerice, kako pišu, za snimanje jednog objekta na Trgu bana Jelačića u Sisku, na primjer, Telegram je dobio ponudu od 35.000 kuna, a Geodetski fakultet Ministarstvu je taj posao naplatio 125.300 kuna.
Nadalje, u članku pišu kako je službena dokumentacija na temelju koje su se vršile milijunske uplate manjkava i sporna. U tim službenim dokumentima, pišu, stoji kako je navedenih 19.1 milijun kuna Geodetskom fakultetu isplaćen za snimanje pet puta manje površine zgrada nego što je u javnosti ranije tvrdio glavni konzervator Ministarstva kulture.
Razlike u kvadraturama nikada nisu konkretno objasnili, kao ni problematičnu dokumentaciju ni razlike u cijenama obavljenih poslova, dodaje se u članku.
Kako je dekan Đapo formirao cijene
U travnju 2020. Ministarstvo kulture angažira Geodetski fakultet za potrebe snimanja kulturne baštine nakon potresa u Zagrebu. Ne provodi se javna nabava, što se opravdava hitnošću radova, već se posao dodjeljuje direktno, odlukom ministrice.
Radi se o snimanju građevina dronovima i laserskim skenerima te o izradi 3D modela prema kojima se može izvesti temeljita obnova nakon potresa. Tadašnji dekan Almin Đapo, kasnije osramoćen u aferama s jahtom i luksuznim džipom, osobno je preuzeo vođenje projekta za Ministarstvo.
Telegramovi izvori s Geodetskog fakulteta upozoravaju kako uopće nije jasno prema kojem je kriteriju dekan Đapo formirao cijene. Objasnili su da se na tržištu kvadrat 3D skeniranja prosječno kreće oko 20 kuna, a snimanje dronom oko 10 kuna po četvornom metru. No, dekan Đapo obradu nekih zgrada naplatio je 117 kuna po kvadratu, drugih 79, trećih još tri puta manje.
Na upit kako je moguće da se cijene 3D skeniranja po četvornom metru toliko razlikuju, iz Ministarstva su kazali kako to ovisi o "drugačijim konstrukcijskim i oblikovnim specifičnostima građevina" te o stupnju oštećenosti u potresu.
Novinari Telegrama, ne odajući da su novinari, od privatnih su firmi zatražili ponude za nekoliko zgrada. Sve su ponude, kažu, bile radikalno niže od iznosa koji je naplatio Geodetski fakultet.
Osim ranijeg primjera iz Siska, za skeniranje fasade i zračno snimanje dijela krovišta zgrade u zagrebačkoj Masarykovoj ulici Ministarstvo kulture i medija Geodetskom fakultetu isplatilo je 38.500 kuna.
Privatna tvrtka isti posao na istoj zgradi naplatila bi pet i pol puta manje - 6781 kunu.
Kaotična dokumentacija
Dokumentacija o radovima je prilično kaotična te postoji više raznih podataka o kvadraturi koja je snimljena. Posve je kaotičan i odgovor na jednostavno pitanje koliko je točno Geodetski fakultet snimio zgrada te koja je njihova ukupna površina.
Glavni konzervator Davor Trupković javno je u ime Ministarstva kulture izjavljivao da je pod vodstvom Geodetskog fakulteta obrađeno više od 300 zgrada, ukupne površine veće od milijun i pol četvornih metara.
U izvješću temeljem kojeg je Geodetskom fakultetu isplaćen 19.1 milijun kuna stoji pak da je snimljeno 190 zgrada ukupne površine 345.000 četvornih metara. No, u odgovoru za Telegram Ministarstvo je demantiralo i podatke koje su ranije komunicirali u javnosti i izvješće temeljem kojeg su isplatili novac.
Sada tvrde da je zapravo obrađeno 220 zgrada ukupne površine 940.000 četvornih metara. Na zamolbu da obrazlože toliku diskrepanciju, kazali su kako oni "na svom serveru u Ministarstvu imaju popis više zgrada nego u izvješćima". Zašto su ranije javno tvrdili da je snimljeno milijun i pol četvornih metara, a sada kažu da je ipak samo 940.000, odbili su komentirati.
Fakultet sam ugovarao podizvođače
Proces snimanja zgrada, međutim, odvijao se dugo. Prema službenim izvješćima, neke su skenirane i dvije godine nakon potresa. Stoga je legitimno postaviti pitanje u čemu je bila tolika hitnost da je ministrica odlučila izbjeći javni natječaj i kompletan posao dodijeliti direktno Geodetskom fakultetu.
Nadalje, Telegram je doznao da Geodetski fakultet nije mogao samostalno snimiti svih 200-tinjak zgrada dogovorenih s Ministarstvom. Stoga je tadašnji dekan tražio podizvođače i na natječajima angažirao privatne tvrtke koje su se uključile u posao, no sve su isplate Ministarstva išle preko njega. Almin Đapo pritom je naveden i kao voditelj cijelog projekta, a koordinator je bio profesor Boško Pribičević. Obojica su, nakon Telegramovog nedavnog otkrića o kupovini luksuznih džipova i jahte, danas uhićeni po nalogu Ureda europskog tužitelja, pod optužbama za teške malverzacije javnim novcem.