CJELODNEVNA, polemična rasprava o konačnom prijedlogu zakona o izbornim jedinicama za izbor saborskih zastupnika nije približila stajališta vladajućeg HDZ-a i oporbe. Dok HDZ tvrdi da je zakon najbolji mogući, oporba uzvraća da donose zakon s kojim se ne slaže nitko osim HDZ-a.
"Donosite zakon s kojim se nitko ne slaže, osim HDZ-a, ni oporba ni stručnjaci", ustvrdio je Socijaldemokrat Matko Kuzmanić u maratonskoj raspravi koju su rastegnule brojne replike na baš svako zastupničko izlaganje. "I mi i oporba, znamo da se po ovom zakonu izbori ne dobivaju i ne gube, pa se onda prešlo na drugu razinu, pozivanje na struku i plakanje oporbe koja zna da će izgubiti sljedeće izbore", uzvratio je HDZ-ov Josip Borić.
Unatoč argumentaciji resornog ministra i HDZ-ovih zastupnika, oporba je ustrajala kako je u popisu birača, u odnosu na popis stanovnika, pola milijuna birača "viška", odnosno čak 1.2 milijuna, kako kaže Arsen Bauk (SDP), i kako bi popis stanovništva bio bolja platforma za izračun broja birača po izbornim jedinicama.
Glavašević: Prekrajanje jedinica zbog nezadovoljstva birača obnovom
"Popis stanovništva je statistički prikaz, koji se radi svakih deset godina, a podaci iz registra birača mijenjaju se na dnevnoj bazi i puno su pouzdaniji", tumačio je Damir Habjan (HDZ). S njim se slaže Miro Totgergeli (HDZ) koji oporbene kolege pita bi li nekome tko ima hrvatsko državljanstvo i osobnu iskaznicu zabranili glasanje jer se nije popisao.
"Tražit ćemo od sabora da obveže vladu da do kraja godine sredi popis birača i da zakon uputi u treće čitanje", najavila je Dalija Orešković (Centar). Oporba vladajućima predbacuje način na koji su "prekrojili izborne jedinice", čime je Zagreb i dalje podijeljen u više njih.
"Zakon samo slijedi uputu Ustavnog suda da svaki glas treba jednako vrijediti i samo minimalno korigira granice jedinica", rekli su HDZ-ovi zastupnici. Ističu kako će po novome Zagreb biti u tri umjesto u četiri jedinice, da su na više jedinica podijeljeni i drugi europski gradovi: Budimpešta na 18 jedinica, Sofija na tri, Pariz na 17, Atena na četiri itd.
Bojan Glavašević (Možemo) prekrajanje izbornih jedinica pogođenih potresom dovodi u vezu s pokušajem vladajućih da na izborima prikriju nezadovoljstvo tamošnjih birača brzinom obnove. "Šesta izborna jedinica bila je koherentna, no sada je potpuno razbijena, razbijen je teritorij Sisačko-moslavačke županije", kazao je.
I prema novom zakonu ostaje 10 izbornih jedinica
Iz HDZ-a tvrde i da se iza oporbenih kritika krije traženje alibija za gubitak sljedećih izbora i da zakon dijelom ide na ruku SDP-u koji bi po novom zakonu, po nekim izračunima, imao dva zastupnika više. "Vi ste humanitarna organizacija koja će nam pomoći da dobijemo više", ironično im je uzvratio Bauk.
Zakon o izbornim jedinicama mijenja se odlukom Ustavnoga suda, aktualni zakon prestaje vrijediti 1. listopada. I po novom zakonu Hrvatska će imati 10 izbornih jedinica u kojima će se birati po 14 zastupnika, jedinicu u kojoj će nacionalne manjine izabrati osam svojih zastupnika i jedinicu u kojoj će državljani s prebivalištem izvan Hrvatske izabrati tri zastupnika.
Nove jedinice skrojene su tako da se broj birača kreće u okviru od +/- 5 posto, odnosno ni u jednoj jedinici odstupanja nisu veća +/- 2.20 posto. Kao polazište broja birača u svakoj izbornoj jedinici uzeti su podaci iz registra birača.
Ni jedan zastupnik večeras nije imao primjedbu na prijedlog Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) da sabor uskrati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika Zvonimira Troskota (Most), što je tražila privatna tužiteljica, zbog klevete. Uobičajen je to postupak MIP-a, kad je riječ o privatnim tužbama, a prijedlog tog radnog tijela još treba potvrditi sam sabor.