OGROMNA afera trese HEP i vladu. Naime, kako se otkrilo posljednjih dana, HEP prodaje plin ispod svake cijene i dnevno gubi oko pola milijuna eura. Po prvim procjenama, dosad je već šteta narasla na oko deset milijuna eura, no u konačnici bi mogla biti i znatno veća.
Iz HEP-a tvrde da su prisiljeni prodavati plin ispod cijene na dražbama jer više nemaju gdje skladištiti viškove plina i optužuju HDZ-ovog ministra gospodarstva Davora Filipovića da kasni s odlukom koja bi to spriječila.
Plenković šuti
Premijer Andrej Plenković o svemu danima šuti. Očekivalo se da će se danas obratiti nakon svečane akademije u povodu Dana Hrvatske obrtničke komore kojoj je prisustvovao, no glasnogovornik vlade Marko Milić novinarima je u zadnji čas javio da će pred novinare izaći tek ministar prometa i mora Oleg Butković, koji danima komentira ovaj slučaj u ime vlade, iako njegov resor s time nema veze.
Inače, Plenkovićeva presica najavljena je za sutra nakon sjednice vlade, ako je u međuvremenu iz vlade ne otkažu.
Butković je danas kazao da će vlada problem prodaje viška plina koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranim cijenama riješiti uredbom te da će sutra nakon sjednice vlade javnosti biti sve razjašnjeno.
"Činjenica je da se taj plin prodaje po nižim cijenama, to ćemo sad regulirati"
"Činjenica je da se taj plin prodaje po nekim nižim cijenama. To ćemo sada regulirati, raspravljat ćemo o toj uredbi i sutra nakon sjednice vlade ćete dobiti sve informacije", rekao je Butković nakon svečane akademije u povodu Dana Hrvatske obrtničke komore.
Dodao je da će se "ono što se dogodilo također utvrditi" te da će "sutra nakon sjednice vlade biti sve objašnjeno i sve rastumačeno".
Smatra da treba gledati razdoblje otkada je vlada intervenirala na tržištu, kad je cijena plina u rujnu prošle godine bila oko 200 eura, a ne samo "jedan ili dva dana" u kojima su se prodavali viškovi plina.
"Utvrdit ćemo sve: tko je pisao, tko je zvao, tko je s kim razgovarao"
Vlada je Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije donijela u rujnu 2022. godine, a prema njoj Ina sav plin koji proizvodi u Hrvatskoj mora predati HEP-u i to po cijeni od 41 eura po megavatsatu, što je tada bilo pet puta niže od tržišne cijene. Uredba je istekla krajem ožujka i nije donesena nova.
"Utvrdit ćemo sve: tko je pisao, tko je zvao, tko je s kim razgovarao", rekao je Butković.
Na pitanje hoće li vlada dati na uvid podatke o tome koje su firme kupovale viškove plina, najprije je odgovorio: "Sve ćete znati." Potom je dodao kako je premijer naložio ministru gospodarstva da sve pogleda i istraži.
10 milijuna eura gubitka
Pitanje prodaje viškova plina, koji HEP otkupljuje od Ine po reguliranoj cijeni, otvorilo se nakon što je Mostov saborski zastupnik Zvonimir Troskot ustvrdio da HEP prodaje taj plin značajno ispod cijene i tako stvara gubitke.
Troskot tvrdi da HEP od Ine nabavlja plin po cijeni od 47.60 eura po megavatsatu, a zatim ga putem Hrvatskog operatora tržišta energije opskrbljivačima prodaje znatno jeftinije, zbog čega u nekim slučajevima dnevno gubi oko 500.000 eura.
Informacije po kojima je HEP samo u lipnju na viškovima plina izgubio 10 milijuna eura u saboru su u utorak u oporbenim redovima dočekali kritikom, ali i traženjem odgovornosti i to ne čelnika HEP-a i Ministarstva gospodarstva nego premijera Andreja Plenkovića.
Filipović: Za trgovanje plinom odgovoran je HEP
Ministar gospodarstva Davor Filipović u čijem je resoru plinski biznis izjavio je da je za trgovanje plinom odgovorna Uprava HEP-a.
Premijer Andrej Plenković u ponedjeljak je rekao da je od ministra gospodarstva zatražio da vidi o čemu se radi te da sukladno tome očekuje prijedlog.
HEP je danas rekao da nema utjecaj na prodaju, cijenu i izbor kupaca viškova plina preuzetog od Ine koji se zbog popunjenosti skladišta automatski odlažu u transportni sustav.
Da ne trguje plinom, ne prodaje ga i nije nadležan za trgovačke transakcije, u utorak je priopćio i Plinacro, operator hrvatskoga plinskog transportnog sustava.