HEP navodno dnevno gubi pola milijuna eura. Što se događa?

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

HRVATSKA elektroprivreda mjesečno gubi desetke milijuna eura zbog cijena plina, informacija je koja je procurila u javnost, no zasad se ne zna o kojem je točno iznosu riječ. Odgovornost se prebacuje između HEP-a, Ministarstva gospodarstva i Hrvatskog operatora tržišta energije.

HEP je, prema odluci vlade, otkupljivao plin od Ine po cijeni od 47 eura i 60 centi po megavatsatu i prodavao ga građanima i zaštićenim potrošačima za 41 euro. No kada su se skladišta napunila, nastali su viškovi u transportnom sustavu. Prema protokolu tržišta, plin se zatim prodaje, ali po tržišnoj cijeni od nekoliko centi, piše HRT.

"Ovdje su u pitanju najbliži suradnici Andreja Plenkovića, dakle potpredsjednik zagrebačkog HDZ-a Frane Barbarić, čovjek kojeg je Plenković postavio na čelo HEP-a. Vidim da danas određeni mediji napadaju ministra Filipovića, ali njegova odgovornost u ovoj priči postoji, jer je ministar, samom tom činjenicom, ali je puno veća odgovornost onoga koji je Franu Barbarića postavio na čelo HEP-a", rekao je Nikola Grmoja iz Mosta.

Butković: Nema štete ni za HEP ni za građane

Potpredsjednik vlade za gospodarstvo Oleg Butković kaže da štete nema ni za HEP ni za građane. Vlada će u četvrtak donijeti novu uredbu o plinu.

"Mi još uvijek nismo dobili kompletnu cijelu sliku stanja, nismo dobili određene odgovore od HROTE-a, vidjet ćemo tko je kupovao, kakva je metodologija, govorim o viškovima plina, ali samo sam htio demantirati i reći u prilog, odnosno kontra, onoga što se želi prikazati u javnosti da je HEP izgubio, da su hrvatski građani izgubili. Nisu mogli izgubiti jer je cijena plina bila 227 eura, a mi smo donijeli uredbu da štitimo građane", izjavio je Butković.

Međutim, iz Ministarstva gospodarstva kažu kako nisu znali za cijeli problem jer ih HEP o njemu nije ni obavijestio.

"HEP nije dostavio dopis kojim bi informirao Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja o problemima s nemogućnostima skladištenja plina koji se preuzima od INA-e. Uredbom nije zabranjeno da se plin skladišti za potrebe zaštićenih kupaca i izvan Republike Hrvatske i u tom smislu također nije bilo upita", priopćeno je iz Ministarstva gospodarstva.

HEP: Nemamo nikakvog utjecaja

Iz HEP-a pojašnjavaju što se na tržištu dogodilo.

"Kako je podzemno skladište plina popunjeno, viškovi plina preuzetog od INA-e automatski se odlažu u transportni sustav. Tim plinom upravljaju operator transportnog sustava i HROTE, sukladno propisima koji uređuju plinsko tržište. HEP nema utjecaja na takvu prodaju plina, niti na cijenu plina niti na izbor kupaca. Zadovoljni smo što se na poticaj vlade situacija s viškovima plina počela adekvatno rješavati", stoji u priopćenju HEP-a.

U Hrvatskom operatoru tržišta energije su u lipnju primijetili odstupanja u cijeni i o svemu nedavno izvijestili Ministarstvo i HERA-u, no, kažu, nisu oni ti koji odlučuju o prodaji plina.

"Dakle HEP, s obzirom na to da ne traje sezona grijanja, je svoje viškove ostavljao u plinskom sustavu i onda je Plinacro kao tijelo koje je zaduženo za balansiranje sustava te viškove ponudio drugim tržišnim sudionicima, Taj plin su preuzimali drugi tržišni sudionici po cijeni koja je od dana do dana varirala, a cijena plina je s obzirom na to da ne traje sezona grijanja, niska", izjavila je Ina Volmut, voditeljica poslovnih komunikacija u HROTE-u.

Plinacro: Mi ne trgujemo plinom

Iz Plinacroa, pak, poručuju da oni samo omogućuju siguran transport plina.

"Plinacro, kao operator plinskog transportnog sustava Republike Hrvatske, ne obavlja djelatnost trgovine plinom i ne prodaje plin i kao takav nije nadležan za trgovačke transakcije između opskrbljivača i trgovaca plinom", navode.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.