Ovako je izgledao jedini atentat na sovjetskog lidera nakon Drugog svjetskog rata

Foto: Wikipedia

22. siječnja 1969. godine u Moskvi dogodio se pokušaj atentata na sovjetskog lidera Leonida Brežnjeva. Dvadesetogodišnji atentator ubio je jednog vozača i ranio nekolicinu prisutnih. Brzo je svladan i kasnije proglašen mentalno nestabilnim. Bio je to prvi atentat na sovjetskog lidera od 1918. godine, kada je ozlijeđen Vladimir Lenjin.

Novi lider SSSR-a

Leonid Brežnjev preuzeo je kontrolu nad Sovjetskim Savezom 1964. godine. On i njegovi drugovi smatrali su Hruščovljeve poteze nepromišljenim i hirovitim te su ga smijenili. Od tog trenutka sovjetsko vodstvo postaje kolektivno, a Brežnjev glavno lice vlasti.

Brežnjevljevo vrijeme označio je period ekonomske stagnacije. Reforme su bile slabe, ulaganja u vojsku i nuklearno oružje prevelika. Jedan Rus iz Lenjingrada, po imenu Viktor Iljin, bio je duboko razočaran sovjetskim sustavom i sam napisao ideje za reforme. Poslao ih je vlastima, ali nije dobio odgovor.

Nakon što je sovjetska vojska opkolila Prag i ugušila pobunu u Čehoslovačkoj, Iljin je odlučio stvari uzeti u svoje ruke. Zaposlio se u vojsci kako bi dobio pristup oružju te mjesecima planirao kako će ubiti Brežnjeva.

Atentat

Prilika je napokon stigla početkom 1969. godine. Iljin je obukao svoju vojnu odoru, približio se paradi gdje su se nalazili sovjetski kozmonauti i državni vrh te čekao Brežnjeva.

Kada je vidio skupu limuzinu kako dolazi u Kremlj, ispalio je 14 metaka kako bi bio siguran da je ispunio svoj cilj. Njegovi meci ubili su vozača limuzine, čovjeka koji je uletio kao zamjena, premda je taman dočekao penziju. 

U vozilu se nije nalazio Brežnjev, on je već prošao par minuta ranije. Tamo su se nalazili sovjetski kozmonauti poput Valentine Tereškove, prve žene u svemiru, te Alekseja Leonova. Oboje su preživjeli.

Valentina Tereškova

Iljin je brzo svladan i odveden u postaju. Ispitivao ga je jedan od Brežnjevljevih nasljednika, Jurij Andropov, te saznao da je ovaj atentat planirao gotovo godinu dana. Viktora su proglasili ludim i poslali ga na psihijatriju. Na slobodi je od 1990. godine.

Nakon incidenta iz 1969. godine, stavljena je puno veća pažnja na zaštitu sovjetskog lidera. Bio je to prvi pravi pokušaj atentata na sovjetskog lidera od vremena Vladimira Lenjina. Iljinov plan nije uspio, a nije uspio ni potaknuti staru gardu oko Brežnjeva da se pozabavi nekakvim ozbiljnim reformama.

Nastavili su voditi politiku utrke u naoružanju, a zazirali su od temeljitih reforma. Jedino temeljito bila je odluka da pošalju vojsku u Afganistan 1979. godine, što je također završilo katastrofom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.