HRVATSKOJ u sljedećih pet godina prijeti 20,5 posto mogućnosti bankrota, čime ulazi u 20 najugroženijih zemalja svijeta po ljestvici koju je za drugi kvartal ove godine sastavila konzultantska tvrtka CMA iz Londona.
Vrijednost hrvatskih CDS-ova skočila je s manje od 200 na 321,6 baznih bodova u drugom kvartalu, slično kao i u slučaju iznimno ugrožene Bugarske, a kumulativna vjerojatnost bankrota iznosi 20,5 posto.
Hrvatska nije na samom vrhu liste najugroženijih. To je mjesto u drugom kvartalu 2010. godine čvrsto zauzela Venezuela, kojoj prijeti čak 58,4 posto kumulativne vjerojatnosti bankrota, a vrijednost CDS-ova za državni dug im je skočila na 1295 baznih bodova. Prati ju Grčka, sa 53 posto vjerojatnosti. Grčka je skočila na drugo mjesto s devetog u prvom kvartalu, a iz prvih deset su izašli Egipat i Island, koji su imali loše rezultate u prošlom kvartalu. Njihova su mjesta zauzele Rumunjska i Bugarska, na 8. i 10. mjestu.
U regiji nema velikih promjena
U regiji "Europe u razvoju", u koju CMA svrstava i Hrvatsku, nije bilo značajnih promjena. Ukrajina je i dalje u značajnoj opasnosti, ali je smanjila svoju vjerojatnost bankrota. Vrijednost mađarskih CDS-ova također je zabilježila porast, ali je to smanjeno u odnosu na početak lipnja, a Slovačka, Slovenija i Češka prate jedna drugu.
Najsigurniji su vlasnici norveškog duga. Norveška ima 2,4 posto vjerojatnosti bankrota, a petogodišnja vrijednost CDS-ova kreće joj se oko 26 baznih bodova. Slijede ju Finska, SAD, Danska i Švedska, sve s manje od četiri posto vjerojatnosti bankrota. Među deset najsigurnijih nema promjene u ovom kvartalu.
Malo zemalja bilježi popravak
Samo sedam posto država na rang listi u drugom je kvartalu zabilježilo pomake. Vodi Island koji je smanjio svoju vjerojatnost bankrota za 17 posto, Dominikanska Republika za 15 posto, Egipat za 15 posto, Gvatemala za 11 posto i SAD za 2,4 posto. S druge strane, eurozona bilježi vrlo negativne rezultate. Grčka je povećala baznu vrijednost CDS-ova za 190 posto, Belgija za 168,5 posto, Španjolska za 129 posto, Portugal za 127 posto i Francuska za 112 posto.
U Aziji raste zabrinutost da bi kinesko gospodarstvo moglo bilježiti veće usporavanje nego što se ranije mislilo, ali to se nije odrazilo na osiguravanje od bankrota, a u Središnjoj Americi su sve oči uprte u Venezuelu, koja je zabilježila i najveću kumulativnu mogućnost bankrota i najveću cijenu osiguranja od bankrota.
CMA je u stopostotnom vlasništvu CME grupe, najveće svjetske burze kreditnim derivatima. Pruža jedan od najtočnijih i najcjenjenijih pregleda kretanja na tržištu credit default swapova, vrijednom preko 60 bilijuna dolara.