SVE je veći problem lažnog oglašavanja na internetu. Otkako je široko dostupan, sve je više onih koji lažu, manipuliraju i nude kojekakve proizvode. Uz to navode lažne ankete, a ne libe se ni ukrasti identitet.
Naš poznati dijabetolog Dario Rahelić ostao je zatečen kada je u oglasu za čudotvorni lijek ugledao i navodno "svoju" preporuku.
"Ja se potpuno ograđujem, zato pozivam ne samo osobe sa šećernom bolešću koji su moji pacijenti nego i sve ostale u RH, da budu jako oprezni", kaže za HRT doc. dr. sc. Rahelić, inače zaposlenik Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma "Vuk Vrhovac".
Oglas je pisan čudnim hrvatskim jezikom, prepun je pogrešaka. Dio teksta čak je na rumunjskom. A nakon intervjua pojavljuje se narudžbenica.
"Neki moji pacijenti su došli na kontrolu i rekli: 'Znate, probao sam taj čudotvorni pripravak koji vi reklamirate', ali ja iza toga ne stojim i potpuno se ograđujem", kaže.
Pitanje je kako lažnim oglasima stati na kraj. Kamilo Antolović, marketinški stručnjak, sugerira prijavu udruženju agencija, njihovom Sudu časti, koje će mišljenje potom uputiti nadležnom tijelu ili državnom inspektoratu.
Krađa identiteta
Iz Državnog inspektorata kažu kako oglašavanje i prodaju lijekova na daljinu nadzire farmaceutska inspekcija Ministarstva zdravstva.
"Mnogi takvi proizvodi nisu registrirani kao lijek i redovito ih oglašavaju nepoznati oglašivači te se u tom slučaju traži postupanje MUP-a", kažu pak iz Ministarstva zdravstva.
Martina Mudražija iz Agencije za zaštitu osobnih podataka kaže da je, kada su u pitanju pojedinci koji kradu identitet na internetu, tu riječ o rukopisu kaznenog djela te da su u tom slučaju nadležna druga tijela, sudstvo, policija.
"U počinjenju ovakvih kaznenih djela često se koriste internetske domene i serveri koji su smješteni izvan Hrvatske te se u takvim slučajevima kriminalističko istraživanje provodi u međunarodnoj policijskoj suradnji", kažu iz Ministarstva unutarnjih poslova.