Foto: srednja.hr
LUKA GRGAR se rodio s anomalijom debelog crijeva. U svom je životu imao 19 operacija, a nedavno je ponovno završio u bolnici jer se zakomplicirala biopsija bubrega.
Zbog problema s debelim crijevom, kateter za pražnjenje mjehura koristi već 15 godina, a prilikom jednog pregleda kod doktora saznao je kako se mora pomiriti da će zbog tog medicinskog pomagala do kraja života dobivati bolne i posljedične infekcije.
Uzeo stvari u svoje ruke
Prvo se pitao zašto to netko ne promijeni, a na kraju je odlučio stvari uzeti u svoje ruke
"Kada sam došao kući zapitao sam se zašto je to tako i zašto to netko ne promijeni. Dugo vremena sam razmišljao o tome. Za vrijeme stažiranja u ljekarni pacijentima sam u nekoliko navrata imao priliku predstavljati jednu supstancu koja nam je sada važan dio naše inovacije. Međutim, nije mi padalo na pamet da bi to moglo biti rješenje, sve dok nisam jednog dana pacijentici objašnjavao kako je taj antiseptik potpuno bezopasan pa ga čak i djeca i trudnice mogu stavljati direktno na rane", prisjetio se Luka za srednja.hr kako je došao na ideju koja bi mu mogla poboljšati život, ali pomoći i ljudima diljem svijeta.
Tročlana GuardianMed ekipa je za srednja.hr objasnila kako još uvijek nemaju gotov proizvod i u fazi su izrade modela i nulte serije, a nakon toga žele početi s istraživanjima u suradnji s bolnicama.
Revolucionarno rješenje
Žele dobiti međunarodnu zaštitu jer im je cilj pomoći ljudima u cijelom svijetu
"Proces patentiranja naše inovacije još uvijek je u postupku zaštite. Mi smo dobili potvrdu da je to prijavljeno i očekujemo kako bi se sve to moglo riješiti kroz nekih 18 mjeseci. Želimo dobiti i međunarodnu zaštitu jer nam je cilj djelovati globalno i pomoći ljudima u cijelom svijetu. Smatramo da je to jedno revolucionarno rješenje, ne zato što mi to tako mislimo, nego jer je taj proizvod zaista nešto posebno", rekao nam je Ivica Juršić, koji kao kemijski i farmaceutski tehničar ima iskustva u struci, ali sada je svoj fokus odlučio preusmjeriti na GuardianMed.
Za daljnji razvoj ideje, s kojom su bez prototipa osvojili srebro na nedavnoj Međunarodnoj izložbi inovacija ARCA u Zagrebu, potrebna su im velika financijska sredstva.
Osim što traže investitore, većinu vremena troše na pripremu za svjetske sajmove, a najviše se vesele Ženevi, gdje očekuju da će na jednom od najprestižnijih godišnjih skupova inovatora najlakše pronaći zainteresirane ulagače.
Trenutno rade i na razvoju web stranice, a u planu im je napraviti i registraciju djelatnosti za istraživanje i razvoj te stupiti u kontakt s nekim bolnicama, kako bi proveli istraživanja na pacijentima.