Svjetska potražnja za strujom snažno će porasti u ovoj i idućoj godini zbog "robusnog" kineskog i indijskog gospodarstva, toplinskih valova i zelenih tehnologija i podržati stabilnu upotrebu ugljena u proizvodnji, procjenjuje Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Potrošnja struje porast će u ovoj godini oko četiri posto, najsnažnije od 2007., ako se izuzmu iznimna razdoblja nakon financijske krize i pandemije, izračunala je IEA, a sličnu stopu rasta trebala bi bilježiti i u 2025.
Lani je uvećana za 2.5 posto.
Trebala bi porasti potražnja u Indiji ove godine
U skupini velikih gospodarstava posebno bi snažno ove godine trebala porasti potražnja u Indiji, za čak osam posto, zbog snažne gospodarske aktivnosti i toplinskih valova, procjenjuju u agenciji.
Kineska potražnja trebala u ovoj godini veća oko šest posto, odražavajući "robusnu" aktivnost uslužnih kompanija i niza industrijskih sektora, uključujući prerađivačku industriju i proizvodnju zelene tehnologije.
I SAD bi u ovoj godini trebao bilježiti veću potrošnju, za oko tri posto, pod utjecajem stabilnog gospodarskog rasta i pojačane potražnje za hlađenjem prostorija, izračunali u IEA-i, izdvojivši među izvorima i ekspanziju sektora podatkovnih centara. U 2023. potrošnja se bila smanjila zbog blagih vremenskih prilika, napominju.
Potražnja za strujom
I potražnja za strujom u EU trebala bi se oporaviti u ovoj godini, za skromnih 1.7 posto, nakon dvije godine pada pod utjecajem energetske krize, dodaju.
Upotreba klima-uređaja zbog toplinskih valova bit će značajan izvor potrošnje i u ovoj godini, prema IEA-i, a pozornost sve više privlači i potražnja podatkovnih centara, naglašavajući potrebu za pouzdanijim podacima i boljim metodama mjerenja.
Obnovljivi izvori energije
I obnovljivi izvori energije trebali bi bilježiti snažan rast u ovoj godini, uz prognozirani udio u globalnoj opskrbi strujom od 30 posto u ovoj godini i 35 posto u 2025. Solarni sustavi pokrivat će otprilike polovinu rasta potražnje u ovoj i idućoj godini, izračunali su.
Proizvodnja struje u termoelektranama na ugljen zadržat će se u ovoj godini otprilike na razini iz 2023., zbog snažnog rasta potražnje, posebno u Kini i Indiji, upozorili su, uz napomenu da procjena ovisi o upotrebi hidroenergije u Kini.
Tek u 2025. proizvodnja struje iz obnovljivih izvora trebala bi nadmašiti onu proizvedenu u termoelektranama na ugljen, procjenjuju u IEA-i. U takvim uvjetima emisija ugljičnog dioksida iz globalnog energetskog sektora trebala bi u ovoj godini porasti za 1,4 posto, kao i lani, izračunali su.