Imamo dokumente koji otkrivaju kako su i za koliko točno Kekini došli do zemljišta

Foto: Emica Elvedji/PIXSELL + Booking

PREDSJEDNIČKA kandidatkinja Ivana Kekin i njen suprug Mile Kekin kupili su 2018. godine u malom mjestu Momjanu, koje pripada gradu Bujama, zemljište na kojem se danas nalazi vila koja se iznajmljuje. Ukupna cijena koju su platili za to građevinsko zemljište bila je 135 tisuća kuna s obzirom na to da su kupili parcelu ne samo od Grada Buja nego i privatne osobe.

Prema tome, prvotna informacija koja se pojavila u javnosti, da su Kekini isključivo na bivšem zemljištu Grada Buja podigli vilu, bila je netočna, kao i informacija da je riječ o neuobičajenom poslu.  

Privatna parcela imala je pristup cesti i priključak komunalijama

Naime, parcela na kojoj je danas urbana vila s dvorištem i bazenom ima ukupno 412 kvadrata te je formirana iz više dijelova, i to dijelom od parcele koja je bila u privatnom vlasništvu te dijelom od dvije parcele koje su bile u manjinskom vlasništvu Grada Buja.      

Dio kupoprodajnog ugovora za privatnu parcelu 

Kako je sve krenulo? Kekinima se svidjela mala kuća sa štalom i vrlo malim dvorištem, a ta parcela imala je pristup cesti, ali i priključak komunalijama. No, bila je mala, odnosno svega 43 kvadrata u tlocrtu, a ukupno 77 metara kvadratnih, a Kekine je zanimala veća okućnica. 

Kako im je rečeno, odmah do te male kućice bile su parcele u vlasništvu Grada, do kojih se moglo doći samo preko te parcele. Kekini su otišli u Grad Buje te se informirali o tome bi li Grad to prodavao i po kojoj cijeni. Rečeno im je da Grad nema interesa za to izolirano vlasništvo te da je zainteresiran za prodaju.

Grad Buje: To često radimo 

Gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin rekao je u jučerašnjem razgovoru za Index da je to uobičajena procedura i da to njegova administracija često radi s parcelama za koje Grad nema interes. Naime, natječaja u kojima se prodaje gradska zemlja za formiranje okućnica, daljnju gradnju i slično ima otprilike tri godišnje. 

Grad Buje prodao je Kekinima na natječaju dvije čestice. U jednoj su imali udio od 20 posto vlasništva, a u drugoj 40 posto.

Tada se prodaje više parcela. Isto tako, građani koji su zainteresirani za kupnju gradske zemlje koja im je nužna za daljnju gradnju čekaju oko 3 mjeseca od zahtjeva do raspisivanja natječaja. Toliko su otprilike čekali i Kekini. 

Grad Buje raspisao je u lipnju 2018. godine javni natječaj za prodaju nekretnina na području Buja. Na tom natječaju ukupno je bilo 9 parcela od najmanje 108 kvadrata do najviše 489 kvadrata. U natječaju je stajalo da se utvrđuje pravo prvenstvene kupnje za korist vlasnika nekretnina koje neposredno graniče s onim parcelama koje se prodaju. 

Cijenu formirao vještak

Pod rednim brojem 7 prodavalo se 358 kvadrata po početnoj cijeni od 24.101,00 kuna, koju su na kraju platili Kekini. Vještaci iz tvrtke Tectum utvrdili su da je gradska parcela ograđena s tri strane te da nema direktan prilaz osim preko susjedne parcele, kao i da se parcela nalazi unutar građevinskog područja. 

>> Kako su Kekini dobili zemljište u Istri po toj cijeni? Imamo dokument

Isto tako, vještak je uzeo u obzir da je riječ o zemljištu koje se nalazi na blagoj kosini te da ta gradska parcela nema izvedene priključke poput onih za vodu, kanalizaciju i struju. Kvadratni metar stoga je procijenjen na malo više od devet eura iako je tržišna cijena bila 15 eura.

Recimo da je u prosjeku 2018. godine, prema službenom dokumentu, za cijeli grad Buje kvadrat građevinskog zemljišta prodavan za 35 eura. U trenutku raspisivanja natječaja Kekini nisu imali kupoprodajni ugovor, već predugovor s privatnom osobom koji se trebao realizirati onog trenutka kada otkupe parcelu od Grada Buja.

Ta osoba koja je s Kekinima potpisala predugovor nije se javljala na natječaj, već su to uradili Kekini. Po okončanju natječaja Kekini su kupili gradsku zemlju po cijeni od 25.000 kuna. 

U kolovozu je potpisan i kupoprodajni ugovor s Gradom Bujama, a istog dana i s privatnom osobom koja im je prodala staru kuću sa štalom, odnosno realiziran je predugovor. Nakon toga formirana je i današnja katastarska čestica koja ima 412 kvadrata. Kekini su po okončanju tog posla ishodili građevinsku i ostale dozvole.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.