Index otkriva: Kako su EPH i Nino Pavić došli u posjed Adriatice.net

AFERA HYPO gotovo svakog dana izbaci do sada nepoznate detalje poslovanja ove banke u Hrvatskoj koja je pod posebnim povećalom istražitelja u Austriji, pa smo tako i mi u istraživanju došli do zanimljivih podataka ovog puta vezane za poslovanje Europapress Holdinga Ninoslava Pavića i touroperatorske tvrtke Adriatica.net.

> EPH prijavljen zbog zarade 73 milijuna nepripadajućih kuna

> Skandal u Ministarstvu turizma: Bajsova kuharica za Ninoslava Pavića i Adriatica.net

Naime, prema dosada objavljenim podacima, Državnom odvjetništvu prijavljen je slučaj kupovine 50 posto vlasništva Adriatice.net od strane EPH i to za oko 30 milijuna kuna da bi EPH nakon kupovine udjela Adriatice.net prodao tvrtki Slobodna Dalmacija 25 posto udjela Adriatice, ali za 73 milijuna kuna.

Kaznenu prijavu podnio je sindikalac Ozren Matijašević, a te podatke iznio je svojedobno na sjednici Upravnog vijeća Hrvatskog fonda za privatizaciju gdje je sindikalni predstavnik u Upravnom vijeću. No, karika koja je do sada nedostajala bio je sam ugovor između Hypo Alpe-Adria Ulaganje (HAAU) i EPH-a, prema kojem EPH dobiva bez naknade pola tvrtke. Ugovor o prijenosu poslovnog udjela u posjedu je redakcije portala Index.hr, te ga u prilogu možete i vidjeti.

Bez naknade 50 posto udjela vrijednih 30 milijuna kuna!?

Ugovor je potpisan od strane Nensi Šarić i Ivane Gažić iz Hypo Alpe Adria osiguranja te Stjepana Oreškovića i Ines Lozić iz EPH-a, a ovjeren je kod javnog bilježnika Ilinke Lisonek 11. prosinca 2007. godine. U članku dva ugovora prema kojem EPH dolazi u posjed 50 posto dionica Adriatice.net stoji:

"Prenositelj (HAAU op.a.) zaključenjem ovog Ugovora o prodaji prenosi Stjecatelju (EPH op.a) bez naknade svoj u cijelosti uplaćen temeljni ulog u Društvu (Adriatica.net) koji iznosi 30.000.000 kuna i predstavlja jedan poslovni udio na temelju kojeg poslovnog udjela Prenositelj (HAUU) kao član društva sudjeluje u 50 posto članskih prava i obveza u Društvu", stoji u Ugovoru koji je u našem posjedu.

Slijedom novinarske priče kontaktirali smo EPH te dobili odgovor kako nema "apsolutno nikakve istine" u davanju 50 posto tvrtke bez naknade.

EPH prijeti tužbom prije objave teksta

"Apsolutno je netočno da je EPH 2007. od bilo koga stekao udjele u društvu Adriatica.net d.o.o. bez naknade. Radi se o lako provjerljivim činjenicama, ugovorima, financijskim izvješćima i revizorskim izvješćima te transakcijama koje podliježu kontroli regulatora financijskog tržišta iz kojih se jasno vidi da je EPH uredno platio svoje udjele u Adriatica.net-u", stoji u odgovoru kojeg smo dobili od direktora korporativnih komunikacija EPH-a Svena Semenčića u kojem se izričito zahvaljuju na činjenici da smo prije pisanja članka postavili spomenuta pitanja bez obzira na to koliko apsurdna bila.

Semenčić je poručio kako se nada da ćemo uložiti dodatni napor i provjeriti lako dostupne javne podatke te time osloboditi EPH napora da zakonskim koracima nadoknađuje eventualnu nastalu štetu.

No, kada smo nakon tog odgovora upozorili kako Index posjeduje ugovor iz prosinca 2007. godine, koji je do sada bio nepoznat javnosti, te da u članku 2. stoji da EPH dobiva pola tvrtke bez naknade kao i da tražimo pojašnjenje o čemu je točno riječ Semenčić je bio određeniji.

Gdje je ugovor o prodaji?

"Ostajemo pri tvrdnji da je EPH platio kupoprodajnu cijenu utvrđenu ugovorom. Riječ je o činjenici koja je vidljiva i u poslovnim knjigama EPH i prodavatelja, ali i u izvodu o transakcijama preko računa. Nismo dužni dokazivati netočnost Vaših tvrdnji jer je to novinarski posao, ali Vam skrećemo pozornost na činjenicu da kupoprodaja poslovnih udjela uobičajeno pretpostavlja dva ugovora – ugovor o prodaji i ugovor o prijenosu. U ugovoru o prijenosu se ne mora navoditi kupoprodajna cijena", naglasio je Semenčić dodajući da je EPH spreman za klevetničke tvrdnje poduzeti sve zakonske korake.

Kako smo ispitali, EPH je u pravu da se ne mora navesti kupoprodajna cijena u ugovoru o prijenosu. Isto tako u poslovnom svijetu postoje običaji da postoje dva ugovora odnosno ugovor o prijenosu i ugovor o prodaji. Riječ je o uobičajenoj praksi kada se od očiju javnosti pokušava skriti pravi iznos. No, isto tako postoji običaj da se navede da će se cijena eventualno regulirati posebnim sporazumom odnosno u ovom slučaju ugovorom o prodaji.

Ugovor koji je u posjedu Indexa to ne sadrži, odnosno ni jedan dio ugovora o prijenosu ne navodi da postoji još jedan ugovor o prodaji. Štoviše u članku 5. stoji da će se EPH odmah upisati u knjigu poslovnih udjela i ne spominje se neki drugi ugovor na koji se pozivaju u EPH što budi sumnju. Index u svom dosadašnjem istraživanju nije došao u posjed tog dokumenta za kojeg u EPH kažu da postoji.

Slobodnoj Dalmaciji 25 posto udjela za 73 milijuna kuna

Valja naglasiti kako je Index već od prije u posjedu o kupoprodaji i prijenosu poslovnog udjela Adriatica.net od 25 posto u vlasništvo Slobodne Dalmacije.  Ondje u članku 4. izričito stoji kako je Slobodna Dalmacija za 73 milijuna kuna postaje vlasnikom 25 posto vlasništva na Adriaticanetom.

"Ugovorne strane suglasno konstatiraju da kupoprodajna cijena za ovaj ustup iznosi 73.000.000, a koji iznos se Preuzimatelj (Slobodna Dalmacija op.a) obvezuje platiti Ustupitelju (EPH) odmah po potpisu ovog ugovora", stoji u tom ugovoru koji je potpisan 1. rujna 2008. godine odnosno devet mjeseci nakon što je EPH došao u posjed Adriaticaneta.

Prema navodima iz kaznene prijave DORH-u kojeg je podnio Matiješvić stoji da je "društvo Hypo Alpe Adria vrijednosnica d.o.o. Zagreb takvim pravnim poslom pretrpjelo štetu od cca 30,000.000,00 kuna, dok je društvo Europapress Holding d.o.o. Zagreb steklo nepripadnu dobit od 73,000.000,00 kuna".

Matijašević je govoreći pred godinu dana pred članovima Fonda za privatizaciju naglasio da ove transakcije imaju obilježja kaznenog djela "jer je predočeno kao ulaganje u Slobodnu Dalmaciju, a ostavlja dojam da je Slobodna Dalmacija izvukla deblji kraj".

Porastao im promet za 18 puta pa ih morali spašavati

"Nikada nisam dobio obavijest do kuda je stigla kaznena prijava. Prije nekoliko mjeseci obavijestili su me tek kako ne mogu otvoriti CD kojeg sam priložio uz kaznenu prijavu, pa sam morao opet poslati dokumente. Naravno taj CD kojeg su mi vratili otvorio sam bez problema, što samo dokazuje da su kupovali vrijeme", kaže Matijašević dodajući kako su i njemu iz EPH-a prijetili tužbom zbog njegovih izjava o transakacijama Adriatice.net i EPH, no nikada je nisu i realizirali.

"Tko to dana nekome nešto poklanja? Ma ne samo to!? Sjećam se da sam tada izrazio sumnju da je gotovo pa nemoguće da ono što je vrijedilo 30 milijuna kuna devet mjeseci kasnije pola tog vrijedi 73 milijuna kuna da bi mi iz Adriatice net odgovorili da su oni u devet mjeseci za 18 puta dignuli promet. Sada kada vidimo kako se ta tvrtka spašavala od propadanja pa ja opet pitam kako je  moguće da su se dignuli za 18 puta da bi danas bili gotovo pred propadanjem", kaže Matijašević koji je apsolutno nezadovoljan kako je DORH istražio cijeli slučaj.

Index postavlja apsurdna pitanja

Kada smo drugu stranu, odnosno EPH, kontaktirali oko priče za Slobodnu Dalmaciju nismo baš - dobro prošli. Na naš upit da "ukoliko je točno da se dobilo 50 posto vlasništva Adriatice.net bez naknade vrijedne 30 milijuna kuna kako je Slobodna Dalmacija kao dio korporacije EPH Europapress Holding mogla biti dokapitalizirana prijenosom 25-postotnom udjela u turističkoj agenciji Adriatica.netu koja je procijenjena na 73 milijuna kuna?", iz EPH nisu bili pretjerano raspoloženi za odgovor.

"Obzirom da je netočno da su udjeli u društvu Adriatica.net d.o.o. stečeni od strane EPH bez naknade, utoliko je tendenciozan i upit broj 2. Obzirom da je ovo pitanje postavljeno uvjetno ''Ukoliko je točno da se dobilo 50 posto vlasništva Adriaticenet bez naknade vrijedne 30 milijuna kuna' – a ne samo da nije točno nego je i apsurdno - na taj upit ne treba ni odgovarati, obzirom na konstrukciju Vašeg pitanja i na činjenice o veličini prometa i broju kompanija koje su činile grupu u vrijeme prve i druge transakcije", odgovorio je direktor Semenčić.

Današnja uprava Adriatice.net odbila je odgovarati na ta pitanja dodajući kako je jedino EPH mjerodavan za odgovore.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.