Institut za rat: Vojni blogeri sve žešće kritiziraju rat. Putin ih brani, evo zašto

Foto: ISW

INSTITUT za proučavanje rata objavio je najnoviju analizu o situaciji u Ukrajini. U nastavku prenosimo dijelove.

Ovo izvješće govori o rastućem utjecaju zajednice vojnih blogera u Rusiji, unatoč sve kritičnijim komentarima o vođenju rata. Zajednica vojnih blogera navodno se sastoji od preko 500 neovisnih autora i pojavila se kao autoritativni glas o ruskom ratu. Zajednica ima jako proratne i ruske nacionalističke stavove i isprepletena je s istaknutim ruskim nacionalističkim ideolozima. 

Bliski odnosi vojnih blogera s oružanim snagama – bilo da se radi o ruskim oružanim snagama, čečenskim specijalnim postrojbama ili plaćenicima Wagner grupe – dali su ovoj zajednici autoritativni glas, nedvojbeno glasniji u ruskom informacijskom prostoru od ruskog ministarstva obrane (MoD).

Ruski predsjednik Vladimir Putin branio je blogere od napada ministarstva obrane i štitio njihovu neovisnost čak i dok povećava represiju i cenzuru diljem Rusije.

Zašto ih Putin brani?

Kremlj je dopustio stalno rastućoj neformalnoj zajednici vojnih blogera da stekne kvazislužbenu, ali neovisnu poziciju unatoč inače rastućoj domaćoj represiji i cenzuri.

Kremlj je povijesno promicao svoj državni narativ putem ruskih državnih medija, TV-a i tiskanih medija, ali je dopustio visoko individualističkoj i često kritičnoj zajednici vojnih blogera da iznese vlastite narative o ovom ratu. 

Oni nisu samo zajednica koja navija za rat, oni se pojavljuju kao grupa s posebnim glasom unutar Rusije. Nude vrlo neformalnu platformu koja se dramatično razlikuje od strukturirane prezentacije rata ruskog ministarstva obrane. 

Uglavnom objavljuju sadržaje koje su sami napisali na ruskim platformama društvenih medija kao što su Telegram, VK i RuTube. Većina istaknutih vojnih blogera ili djeluje na prvim linijama bojišnice ili ima izvore unutar ruskih vojnih struktura, što im omogućuje da formiraju procjene na temelju izvještaja iz prve ruke, neovisno o informacijama ministarstva obrane i cenzuri.

Nisu odvojeni od vlasti

Međutim, oni nisu potpuno odvojeni od ruske vlade. Ruski istraživački list The Bell, primjerice, otkrio je da je kreator jednog od najutjecajnijih ruskih Telegram kanala, Rybar, bivši zaposlenik press-službe ruskog ministarstva obrane.

Odabrani vojni blogeri sada drže službene položaje u Kremlju. Putin je promovirao neke istaknute vojne blogere s velikim brojem sljedbenika kako bi dopro do nacionalističke skupine kojoj govore i što je najvažnije, kako bi spriječio ovu skupinu da se okrene protiv putinizma. 

Putin je, na primjer, 20. studenog imenovao istaknutog ruskog vojnog blogera i dopisnika Komsomolskaja Pravde, Aleksandera (Sašu) Koca, za člana Ruskog vijeća za ljudska prava, kao što je ISW ranije izvijestio. Putin se osobno sastao s nekim ruskim vojnim blogerima i pozvao ih da prisustvuju njegovom govoru o aneksiji 30. rujna.

Međutim, Putinovi angažmani s njima nisu ublažili njihov narativ o ratu. Oni nastavljaju kritizirati ruske ratne napore, a posebno rusko ministarstvo obrane, iako ih Putin brani i promiče.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.