Invazivne vrste poput zmija i guštera masovno se švercaju u sjevernu Europu

Ilustracija: Srecko Niketic/PIXSELL

Invazivne vrste, uključujući zmije i guštere, neopaženo prolaze carinske kontrole u sjevernoj Europi u velikim pošiljkama rezanog cvijeća i biljaka lončanica, upozorili su stručnjaci.

Kontinentalne europske zmije, macaklini i primorske gušterice, neke su od životinja koje u zemlje sjeverne Europe ulaze u pošiljkama drveta masline, namijenjenog vrtovima i zelenim okućnicama, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Bioscience.

"Vrh sante leda"

Te vrste mogu prouzročiti golemu štetu usjevima i domaćem okolišu, u kojem te vrste inače ne obitavaju. U studiji se navodi primjer Majorce, mediteranskog otoka na kojem nikada nije bilo zmija. No, kada su stigle na otok, ozbiljno su ugrozile ekosustav Majorce. Stručnjaci međutim upozoravaju da su zmije i gmazovi tek "vrh sante leda".

U sjevernu Europu i Ujedinjeno Kraljevstvo se u pošiljkama rezanog cvijeća i ukrasnog bilja unose i insekti, gljivice i poljoprivredne štetočine, a usprkos regulaciji i provjerama na granici, količina bilja koje se uvozi je tako velika da je postalo iznimno teško otkriti uljeze. Globalno tržište izvoza i uvoza bilja, vrijedno milijune dolara, ubrzano raste i ima sve veći geografski doseg.

Stručnjaci upozoravaju da je širenjem invazivnih vrsta, posebice komaraca i ostalih insekata koji su prijenosnici bolesti, te zbog klimatskih promjena uslijed kojih je u sjevernoj Europi sve toplije te je tim vrstama sada lako preživjeti u nekada hladnim klimama, moguće i izbijanje bolesti koje ti insekti prenose.

"Izuzetno riskantno"

Zbog sve viših temperatura moguće je da se u UK-u neke egzotične biljke uvezene iz toplijih krajeva za ukras domova prošire i u divljini kao invazivne vrste.

Profesor William Sutherland s Odsjeka za Zoologiju Sveučilišta Cambridge upozorava da bi ukrasna maslinova drvca koja se prodaju u Britaniji mogla biti stara i preko 100 godina.

"A u toj kvrgavoj kori i zemlji u koju su ta drvca posađena ima puno skrivenih mjesta. To je izuzetno riskantno u smislu prijenosa štetočina", istaknuo je Sutherland.

"Ako nam ispod radara prolaze zmije i gušteri, koja je šansa da uočimo opasne male insekte ili gljivice koji uistinu stvaraju velike probleme?" zapitao se profesor.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.