Pakistan je oštro osudio iranski zračni napad unutar svojih granica u kojem je ubijeno dvoje djece, nazvavši ga "neisprovociranim kršenjem zračnog prostora" i zaprijetivši odmazdom. Iran tvrdi da je upotrijebio "precizne rakete i dronove" kako bi uništio dva uporišta sunitske militantne skupine Jaish al-Adl u području sela Koh-e-Sabz u pakistanskoj jugozapadnoj pokrajini Balučistan.
Ovaj napad dolazi nakon što je Iran dan ranije lansirao rakete na sjeverni Irak i Siriju, što je posljednja eskalacija neprijateljstava na Bliskom istoku. Postoji rizik da rat u Gazi preraste u širi regionalni sukob. Pakistansko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da je u napadu na njihov teritorij ubijeno "dvoje nedužne djece" i upozorilo Iran na "ozbiljne posljedice".
Zračni napad opisali su kao "neisprovociranu povredu svog zračnog prostora od strane Irana unutar pakistanskog teritorija". "Još je više zabrinjavajuće što se ovaj nezakoniti čin dogodio unatoč postojanju nekoliko kanala komunikacije između Pakistana i Irana", dodali su u priopćenju.
Lokalne vlasti: Poginule su dvije djevojčice
Nakon udara, nuklearno naoružani Pakistan "oštro je prosvjedovao" kod visokog dužnosnika u iranskom ministarstvu vanjskih poslova u Teheranu i pozvao iranskog otpravnika poslova, rekavši da će "odgovornost za posljedice biti izravno na Iranu".
Militantna skupina Jaish al-Adl kasno sinoć objavila je da je Iranska revolucionarna garda upotrijebila šest jurišnih bespilotnih letjelica i niz raketa da uništi dvije kuće u kojima su živjela djeca i žene njenih boraca.
Vlasti u pokrajini Balučistan navele su za CNN kako su dvije djevojčice poginule, a da su najmanje četiri osobe ozlijeđene. Istaknuli su kako je riječ o djevojčicama u dobi od osam i 12 godina, koje su se nalazile u oštećenim kućama u selu Koh-e-Sabz.
Lokalni dužnosnik Mumtaz Khetran napomenuo je kako je i džamija u blizini kuća bila meta te da je pogođena tijekom napada. Selo Koh-e-Sabz, oko 50 kilometara od pakistanske granice s Iranom, poznato je kao dom Mullaha Hashima, bivšeg zapovjednika Jaish al-Adla koji je ubijen u sukobima s iranskim snagama.
Vojska pravde se bori za neovisnost Sistana i Balučistana
Prošlog mjeseca Iran je optužio militante Jaish al-Adla za napad na policijsku postaju u iranskoj pokrajini Sistan i Balučistan, što je rezultiralo smrću 11 iranskih policajaca. Jaish al-Adl, ili Vojska pravde, separatistička je militantna skupina koja djeluje s obje strane granice i ranije je preuzimala odgovornost za napade na iranske ciljeve.
Njihov deklarirani cilj je neovisnost iranskog Sistana i pokrajine Balučistan. Podsjetimo, Iranska revolucionarna garda je jučer priopćila kako je balističkim projektilima gađala špijunsku bazu izraelske obavještajne agencije Mossad u Erbilu na sjeveru Iraka i "antiiranske terorističke skupine" u Siriji.
Potvrdili su kako su ti napadi bili odgovor na izraelske napade u kojima su ubijeni zapovjednici Iranske revolucionarne garde, ali i na bombaški napad u gradu Kermanu tijekom komemoracije ubijenom zapovjedniku Qasemu Soleimaniu.
Eskalirala neprijateljstva diljem regije
Napadi Irana dodatno će povećati strahove da bi se izraelski rat u Gazi mogao proširiti u širi rat na Bliskom istoku s teškim humanitarnim, političkim i ekonomskim posljedicama. Iranske napade u Iraku i Siriji Sjedinjene Države osudile su kao "nepromišljene" i neprecizne, dok su Ujedinjeni narodi istaknuli da se "sigurnosna pitanja moraju rješavati dijalogom, a ne udarima".
Irak je podnio pritužbu Vijeću sigurnosti UN-a i UN-u. Irački ministar vanjskih poslova Fuad Hussein kazao je da ne postoje centri povezani s Mossadom koji djeluju u Erbilu.
Izraelsko nemilosrdno bombardiranje Gaze kao odgovor na Hamasov upad u Izrael 7. listopada ubilo je više od 24.000 ljudi, prema ministarstvu zdravstva kojim upravlja Hamas. Sukob je eskalirao neprijateljstva u cijeloj regiji, pri čemu su iranski saveznici pokrenuli napade na izraelske snage i njihove partnere.