Teheran je potajno upozorio saveznike Sjedinjenih Država na Bliskom istoku na posljedice ako njihovi teritoriji ili zračni prostor budu korišteni za napad na Iran. Te prijetnje potaknule su bogate arapske države da poruče SAD-u da neće sudjelovati u napadu.
Izrael je zaprijetio Teheranu ozbiljnom odmazdom nakon što je Iran ranije ovog mjeseca ispalio oko 180 balističkih projektila na Izrael, a neki izraelski dužnosnici i analitičari zalažu se za razorne napade na iranske nuklearne objekte ili naftnu infrastrukturu. U tom slučaju, Iran je tajnim kanalima upozorio da bi odgovorio razornim udarima na izraelsku civilnu infrastrukturu te bi uzvratio protiv bilo koje arapske države koja omogući napad, navode arapski dužnosnici u izvješću Wall Street Journala.
Arapski dužnosnici, prema WSJ-u, izjavili su da zemlje koje je Iran obuhvatio prijetnjama preko diplomatskih kanala uključuju Jordan, Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju i Katar - sve države koje ugošćuju američke trupe. Te su države obavijestile Bidenovu administraciju da ne žele da njihovu vojnu infrastrukturu ili zračni prostor koriste SAD-a ili Izrael za bilo kakve ofenzivne operacije protiv Irana, kazali su dužnosnici.
Savez na kušnji
Rastući sukob na Bliskom istoku stavlja na kušnju savez Izraela i arapskih država koje se protive iranskom vojnom stavu u regiji. SAD je okosnica ovog saveza i gaji nade da bi u budućnosti mogao stvoriti neku vrstu bliskoistočnog NATO-a, usmjerenog na suprotstavljanje Iranu. Arapske države, uključujući Jordan, pomogle su oboriti iranske projektile lansirane na Izrael u travnju, no podrška izravnom izraelskom napadu na Iran možda bi bila korak predaleko.
Američki obrambeni dužnosnici priznali su da su neki regionalni partneri obavijestili Pentagon da ne žele da izraelski ratni avioni lete iznad njihovih teritorija ili da američke snage pokreću ofenzivne operacije iz ili iznad njihovog zračnog prostora. Arapske zemlje su rekle da će američkim snagama biti dopušteno provoditi samo operacije samoobrane.
Zahtjevi arapskih zemalja zasad su neformalni, rekao je američki dužnosnik iz obrane. Od početka rata između Izraela i Hamasa u Gazi prošle godine arapske zemlje su više puta dodavale i uklanjale ograničenja na američke operacije, kažu dužnosnici obrane. No te su zemlje sada puno odlučnije u svojim zahtjevima jer se rat proširio na sukobe između Izraela i Irana.
Čeka se izraelska odmazda
Američki predsjednik Joe Biden i izraelski premijer Benjamin Netanyahu u srijedu su razgovarali o očekivanoj izraelskoj vojnoj odmazdi Iranu, u svom prvom razgovoru od 21. kolovoza. Američki dužnosnici kazali su da još nemaju informacije o vremenu napada ni o ciljevima koje bi Izrael mogao gađati. Izraelski sigurnosni kabinet se danas sastaje, a članovi će biti upoznati s opcijama odgovora na iranski napad, rekao je izraelski dužnosnik.
Izrael vjerojatno ima druge rute za slanje ratnih aviona u napad na Iran, uključujući iznad Sirije, gdje njegovo zrakoplovstvo ima slobodu kretanja, te Iraka, gdje protuzračne obrane nisu dorasle izraelskoj stealth tehnologiji.
Ipak, bilo kakva ograničenja u vezi s kretanjem američke vojske po regiji mogla bi otežati zaštitu ili opskrbu njezinim resursima, poput nosača zrakoplova koji djeluju u Crvenom moru.
Ranije ovog mjeseca iranska misija pri Ujedinjenim narodima javno je upozorila da će bilo koja zemlja koja pruži pomoć izraelskom napadu također biti smatrana suučesnikom i legitimnom metom, ali nije pružila dodatne pojedinosti.
Ove prijeteće poruke naglašavaju rizike za SAD ako se sukobi između Izraela i Irana otmu kontroli. Američki dužnosnici rekli su da jačaju svoju vojnu prisutnost u regiji, uključujući povećanje broja ratnih aviona raspoređenih na Bliskom istoku i zadržavanje borbene skupine nosača zrakoplova Abraham Lincoln u regiji.