NJEMAČKA je duboko podijeljena: prema ispitivanju mnijenja sad isto toliko građana zagovara isporuku teškog oružja Ukrajini koliko ih se protivi - prije tri tjedna je zagovornika bilo bitno više, piše Deutsche Welle.
Mišljenje građana se u ovo doba krize brzo mijenja: njemačka vlada je ove srijede (27. travnja) promijenila politiku i ipak hoće isporučiti i teško naoružanje Ukrajini.
A koliko god su se građani prije toga većinom zalagali za takvu podršku (55% prije tri tjedna), tako su po novom ispitivanju agencije Infratest dimap za postaju ARD sad oprezniji: 45% ih je za isporuku, 45% ih je protiv.
Zanimljivo je da su najveći zagovornici pristaše Liberala, a na drugom mjestu (67% za, a 25% protiv isporuke teškog naoružanja) su glasači stranke Zelenih, dakle političke snage nastale i na mirovnim pokretima u osamdesetima prošlog stoljeća.
Objašnjenje tog većeg opreza Nijemaca jest što je prethodna anketa održana 7. travnja, neposredno nakon prvih vijesti o pokolju i zločinima počinjenima u okupiranoj Buči i drugim mjestima Ukrajine.
Užasi rata još uvijek traju, ali su shvatili i oprez kancelara Olafa Scholza koji strahuje kako bi takva isporuka mogla biti protumačena kao neposredno sudjelovanje u sukobu, pogotovo ako bi Njemačka o tome odlučila sama, a ne na razini NATO-a, kako se u međuvremenu dogodilo.
Nije i jest dobar kancelar
Proturječno je i mišljenje građana o samom kancelaru: uvjerljiva većina upitanih (66%) smatra kako njegova komunikacija nije uvjerljiva, nije ih uvjerio (57%) u svojoj politici u ratu u Ukrajini i ne misle (49% prema 37%) da može dobro voditi zemlju kroz krizu.
Istovremeno mu golema većina (64% prema 28%) priznaje kako oprezno djeluje, a većina (47% prema 44%) još uvijek vjeruje kako je dorastao ulozi kancelara.
Utoliko je i 39% građana "zadovoljno", a samo 2% "veoma zadovoljno" radom ove vlade, "manje zadovoljno" je 39%, a "uopće nije zadovoljno" 18% upitanih.
Cijenu plaća i sam kancelar: on je doživio drastičan pad popularnosti od 12% i tek je na petom mjestu na ljestvici njemačkih političara jer je njegovim radom zadovoljno još samo 39% upitanih. Na prvom mjestu su političari Zelenih: ministar gospodarstva Robert Habeck i ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock s po 56%.
Zapravo, ovo ispitivanje pokazuje i kako su mnogi građani za još "tvrđi" odnos prema Rusiji i tu nema većih razlika: njih 15% smatra kako reakcija "ide predaleko", 36% misli kako je primjerena, a 41% upitanih misli kako "ne ide dovoljno daleko".
Zbrka oko podrške Ukrajini
Istovremeno, kod vojne podrške Ukrajini tek vlada potpuna zbrka: 52% upitanih misli kako bi vlada trebala "pokazati više čvrstoće prema Rusiji", a 40% misli da bi Berlin "trebao biti prije suzdržan".
Isto tako, građani Njemačke su razumjeli i upozorenje kancelara kako bi trenutni i potpuni prekid uvoza plina i nafte iz Rusije ugrozio njemačko gospodarstvo i kako se tu trenutno jedino može smanjivati ta ovisnost.
22% upitanih je još uvijek sklono obustaviti uvoz i pod tu cijenu, 54% ih se zapravo slaže s politikom vlade i zagovara postepeno ukidanje uvoza, 19% misli da Njemačka i dalje mora uvoziti energente iz Rusije.
Sve u svemu, kod pitanja "koga bi birali ako bi ove nedjelje bili izbori" se pokazuje kako ova koalicija socijaldemokrata, Zelenih i Liberala još uvijek "stoji" i kako nema bitnijih pomaka u podršci pojedinim strankama.
Ali i pad od jednog postotka u podršci stranci Ljevice znači da je ona sad još samo na 3% - ona je i ušla u ovaj saziv parlamenta samo zahvaljujući direktnim mandatima, ali sad je definitivno ispod izbornog praga.