Ivana Kekin o slučaju Zambija: Noah Kraljević je naš član, ostali nisu

Foto: Hina/Profimedia

NEDUGO nakon što je prošlog mjeseca odjeknula vijest o uhićenju i pritvaranju osmero hrvatskih posvojitelja pod sumnjom na trgovinu djecom u Zambiji, otkriveno je da je jedan od njih vijećnik mjesnog odbora iz stranke Možemo i LGBT aktivist Noah Kraljević, a drugi gitarist rock benda Hladno pivo Zoran Subošić.

Oni su, sa suprugama i još dva bračna para, koja su također htjela posvojiti četvero djece iz Demokratske Republike Kongo, već više od mjesec dana u pritvoru, a zambijsko državno odvjetništvo ih je optužilo za trgovinu djecom u pokušaju, krivotvorenje dokumenata te njihovu uporabu. Naime, zambijske službe sumnjaju da su dokumenti o posvajanju koje su dobili iz DR Konga krivotvoreni. 

>> Sud odlučio: Hrvati u Zambiji mogu na slobodu, određena jamčevina

Sudac je, podsjetimo, u četvrtak donio odluku da se optužena osmorka iz Hrvatske može braniti sa slobode kada uplati jamčevinu, nakon što su se na prvom sudskom ročištu izjasnili da nisu krivi.

S obzirom na stranačku povezanost s Kraljevićem i činjenicu da je Subošić u bendu s njenim suprugom Milom Kekinom, za komentar ovog slučaja obratili smo se saborskoj zastupnici Možemo, Ivani Kekin.

Pitali smo je je li Kraljević jedini član stranke Možemo ili njenih koalicijskih partnera među optuženima, kako će stranka reagirati u slučaju da ih se proglasi krivima, koji je stav stranke o ovom slučaju, o statusu djece koja su u međuvremenu dobila hrvatsko državljanstvo, ali i o sve raširenijem fenomenu hrvatskih građana koji posvajaju djecu iz Demokratske Republike Kongo. Također, pitali smo za stav stranke o regulaciji međudržavnog posvajanja u Hrvatskoj.

Ivana Kekin: Noah Kraljević je naš vijećnik, ostali nisu članovi Možemo

>>Možemovac i član Hladnog piva uhićeni u Zambiji. Ovo su reakcije stranke i suradnika

Njen odgovor prenosimo u nastavku. 

"Noah Kraljević je naš vijećnik u jednom mjesnom odboru i član platforme. Ostali građani nisu ni članovi platforme niti stranke, a ni vijećnici.

U ovom trenutku svi optuženi su pušteni da se brane sa slobode, a okolnosti slučaja su takve da su svi imali pravomoćne odluke hrvatskih sudova o posvojenju te validne dokumente za djecu izdane od strane MUP-a, stoga je potrebno pričekati da se rasvijetle okolnosti cjelokupnog slučaja i da se vidi je li uopće bilo problema s dokumentacijom od strane DR Konga i ako jest, tko je za to odgovoran.

Napominjemo da je u Hrvatskoj do sada već više od stotinu djece posvojeno iz Konga te da ovo svakako nije izolirani slučaj posvojenja, no on je ukazao na to da ne postoji adekvatna provjera dokumentacije o posvojenju koja dolazi iz DR Konga te da je nužno propisati dodatne mehanizme u postupku kako bi se zaštitili i djeca i posvojitelji.

Kekin: Trebamo zaštititi interese djece i osigurati pravičnost suđenja u Zambiji

Država je to koja je dužna svojim građanima osigurati osnovnu infrastrukturu kako bi se procesi međunarodnog posvojenja odvijali na siguran i zakonit način.To znači da je država dužna osigurati informacije, ali i jasne protokole postupanja u takvim procesima.

Ako se, što nije neuobičajeno, takvi procesi vrše preko agencija, država je dužna iste nadzirati i licencirati. Sve to ova država propušta učiniti. 

U ovom trenutku, prema hrvatskim propisima i izdanim dokumentima, djeca koja su bila u postupku posvojenja su hrvatski državljani i potrebno je učiniti sve diplomatske napore da se do razrješenja slučaja i potvrde o ispravnosti ili eventualnoj neispravnosti dokumentacije koja je stigla iz DR Kongo, omogući pristup i osiguranje najboljih mogućih uvjeta smještaja i skrbi za tu djecu.

U tom smislu nužno je koristiti i strukture predstavništva EU u tim zemljama te napraviti i sve druge diplomatske napore potrebne za zaštitu najboljeg interesa djeteta i osigurati monitoring postupka pred sudom u Zambiji kako bi se imao uvid u pravičnost postupka", stoji u odgovoru Ivane Kekin na upit Indexa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.