Ivo Sanader izlazi na slobodu čim uplati jamčevinu

Foto: FAH/Index

VRHOVNI sud ukinuo je presudu bivšem premijeru Ivi Sanaderu u slučaju Fimi media. Sanader bi trebao biti pušten iz zatvora u Remetincu, gdje se trenutno nalazi, čim uplati jamčevinu od 12,4 milijuna kuna! No, danas još neće na slobodu.

> Sanader nema za jamčevinu

> Vrhovni sud objavio presudu: Pročitajte zašto Sanader može na slobodu

> Komentar Matije Babića: Tko nije krao, magarac je bio

> Prodanović neće biti jamac Sanaderu: To je van dobrog ukusa

> Puhovski: Sanader će iz pozadine igrati ulogu u HDZ-u koja se Karamarku neće sviđati

> Sanader i Karamarko danas slave: "Skinuli smo stigmu i odgovornost s HDZ-a"

Vrhovni sud je takvu odluku donio nakon trodnevnog razmatranja žalbi okrivljenika i Uskoka u korupcijskom slučaju Fimi media, u kojem je Sanader bio nepravomoćno osuđen na devet godina zatvora, te povrat nezakonito stečenih 15,27 milijuna kuna.

"Presuda je ukinuta, produljen je istražni zatvor u slučaju Fimi media zbog opasnosti od bijega i zamijenjen jamstvom od 12,4 milijuna kuna", rekao je Hini glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić.

Jamstvo može položiti u gotovom novcu, nekretninama ili vrijednim pokretninama. Brži put do slobode je uplata jamstva u gotovini jer za nekretnine i pokretnine treba provesti zabilježbu.

Bivši premijer i šef HDZ-a prije izlaska na slobodu mora položiti jamstvo i na sudu obećati da neće bježati.

Ne zna se što je sa žalbom HDZ-a


Zasad nije poznato kakvo je stajalište Vrhovni sud zauzeo u odnosu na žalbe ostalih optuženika, među kojima je i HDZ koji je u prvostupanjskom postupku kao pravna osoba kažnjen s pet milijuna kuna i oduzimanjem nezakonite koristi od 24,2 milijuna kuna. Cjelovita odluka bit će poznata tek nakon što Vrhovni sud objavi pisano obrazloženje, što može potrajati mjesecima.

Odluka se zna u odnosu na Sanadera jer se u istražnom zatvoru nalazi jedino na temelju presude u slučaju Fimi media, odnosno tzv. obligatornog pritvora koji se po sili zakona mora odrediti okrivljenicima kojima je izrečena nepravomoćna zatvorska kazna veća od pet godina.

Prvostupanjskom presudom uz Sanadera i HDZ krivim je proglašen i nekadašnji stranački rizničar Mladen Barišić, koji je kažnjen s tri godine zatvora. Bivša HDZ-ova blagajnica Branka Pavošević osuđena je na godinu i pol, a vlasnica agencije Fimi media Nevenka Jurak na dvije godine zatvora i oduzimanje 2,5 milijuna kuna imovinske koristi.

Uvjetnu kaznu dobio je bivši Sanaderov glasnogovornik Ratko Maček koji se jedini nije žalio na presudu.

Sanader, koji se nedugo nakon napuštanja premijerske pozicije 1. srpnja 2009. našao na meti Uskoka zbog brojnih afera, više nije osuđen ni u jednom slučaju jer je Ustavni sud ljetos ukinuo presudu u slučaju Hypo i Ina-MOL, koja je bila pravomoćna.

Još mu se sudi u slučaju Planinska u kojem je optužen za primanje 17 milijuna kuna "provizije", nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja kupilo zgradu od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesnica Stjepana Fiolića.

Sanader se odsad brani sa slobode

Sanader će se odsad, uplati li jamčevinu, u nastavku svih postupaka braniti sa slobode.

Njegov izlazak iz Remetinca očekuje se nakon što obavi potrebne formalnosti i razduži zatvorske stvari.

Uhićen je 10. prosinca 2010.

U ekstradicijskom zatvoru u Austriji i u remetinečkom zatvoru proveo je nešto manje od četiri godine.

Sanader je uhićen 10. prosinca 2010. u Salzburgu temeljem međunarodne tjeralice.

Hrvatskoj je izručen 18. srpnja 2011. godine, otkad se nalazi u Remetincu, osim razdoblja od 16. prosinca 2011. kada je uz jamčevinu od 12,6 milijuna kuna pušten na slobodu do 20. studenog 2012., kada je nepravomoćno osuđen u slučajevima Hypo i Ina-MOL .

Krajem kolovoza izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda odbilo je prijedlog Sanaderove obrane za ukidanjem istražnog zatvora i njegovim puštanjem da se brani sa slobode, na što su njegovi odvjetnici najavili ustavnu tužbu.

Vijeće je takvu odluku donijelo vodeći se sudskom praksom da se istražni zatvor u različitim predmetima ne može zbrajati, kao što se i u praksi Vrhovnog suda u istražni zatvor ne može uračunavati vrijeme provedeno na izdržavanju kazne zatvora i vrijeme provedeno u ekstradicijskom zatvoru. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.