Plenković je potpisao ključni dokument u golemoj plinskoj aferi. On je glavni krivac

Foto: Pixsell/Patrik Macek

PRIČA je u osnovi jednostavna – nakon što se cijela Europa navukla na jeftini ruski plin (o ekonomskoj ovisnosti Europe o ruskom plinu govorio je i Donald Trump i to mu je bila jedna od pametnijih) i nakon što je počela ruska agresija na Ukrajinu, cijene plina su podivljale. Dodatno, pojavila se opasnost od nestašica plina sa svim posljedicama koje to nosi.

Srećom po Hrvatsku, plina imamo u našem podzemlju. Kako se ne bi dogodilo da u potpuno poludjelim odnosima na tržištu naš plin ode najboljem ponuđaču, dok bi se dobar dio Hrvatske smrzavao, a privreda stala, vlada donosi "Uredbu o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije". 

Tom Uredbom propisuje da je proizvođač prirodnog plina društvo INA – Industrija nafte d.d. dužan, radi osiguranja zaliha plina te povećanja raspoloživosti prirodnog plina u Republici Hrvatskoj, u razdoblju trajanja Uredbe cjelokupni proizvedeni prirodni plin u Republici Hrvatskoj prodati društvu Hrvatska elektroprivreda d.d. Prva Uredba je bila iz jeseni prošle godine, sada je na snazi ona iz ožujka ove godine.

Problem punog skladišta

Kako zima realno nije bila baš oštra, raspoloživost plina po Europi se stabilizirala, a s dolaskom ljeta i potrošnja uvelike smanjila te su se HEP-ova skladišta punila. Otprilike kao da u rezervoar automobila svaki dan morate uliti deset litara, a trošite pet.

Došao bi dan kada u rezervoar više ne stane. HEP je sukladno Uredbi nastavio kupovati plin po definiranoj cijeni, trenutno oko 47 eura, a kako ga nema više gdje skladištiti – višak je ponudio na prodaju. Dakle, okolnosti su se potpuno promijenile, ali Uredba je, evo, bila na snazi do danas, kada je hitno ukinuta.

Tko je najbolje prošao? 

E, sada dolazi onaj veseliji dio (ovisno s koje strane gledate) – HEP kupuje od Ine plin koji više nema gdje skladištiti i nudi ga na prodaju u doba kada je potrošnja minimalna.

Kako iz tehničkih razloga energente ne možete na brzinu prestati proizvoditi, tržišna cijena je nekoliko zadnjih tjedana iznimno niska, gotovo smiješna. Slično je uostalom i s burzovnom cijenom struje kada je potrošnja mala, a kako elektrane ne možete tek tako gasiti, cijena struje zna ići na minimum, pa i u minus.

Tko je dobro prošao? Pa, evo vijest od jutros - N1, pozivajući se na pouzdane izvore, navodi da je PPD u lipnju od ukupno 343 tisuće MWh plina kupio 63 posto. Nije sve bilo za cent, prosječna cijena po kojoj je PPD nabavio plin iz HEP-ovih zaliha bila je oko 11 eura.

>> Novi detalji velike afere HEP-a i vlade, otkriveno tko je sve kupio jeftini plin

Znalo se, šutjelo se

Ukratko, HEP kupuje po 47 eura, prodaje po, ako je ovo istinito, 11 eura, a onda se plin opet prodaje na tržištu po bitno višim cijenama (kako se navodi, samo Gradska plinara Zagreb plaća 106 eura). Zarade koliko god želite – ako ste pravi čovjek na pravom mjestu. 

U sustavu su svi sve znali i uglavnom šutjeli – na kraju je vjerojatno neki iznervirani službenik koji razvlači plaću od prvog do prvog papire proslijedio zastupniku Mosta Zvonimiru Troskotu, koji je to prenio medijima.

Sada se svi peru. Nisu znali. Nisu mogli. Nisu ovo i ono. Ministar Filipović navodi kako je odgovorna uprava HEP-a, HEP će reći da su samo poštovali Uredbu i tako dalje. Realno – ima jedan čovjek odgovoran za cijelu ovu priču. A to je Andrej Plenković. Kako i zašto?

U cijeloj priči je jedno ime – Andrej Plenković

Kao prvo, Uredba koja je imala puni smisao prošle jeseni i ove zime više nije imala smisla ovo ljeto. Skladišta HEP-a su puna. Onaj tko donosi propis mora pratiti kako se taj propis provodi i ima li neke loše posljedice. Propis je Uredba, nju donosi vlada, a potpisuje je premijer Andrej Plenković.

To da Ina mora prodavati HEP-u potpisao je Plenković. Energetika je općenito u resoru ministra Davora Filipovića. Ovakvi promašaji u sustavu, promašaji u modelu i regulaciji – morali su doći do njega. Filipović je ministar zahvaljujući Plenkoviću.

Plenkovićev ministar Davor Filipović je i član Skupštine HEP-a, dakle, predstavlja vlasnika – državu. Filipović je u pravu kada kaže da nije morao znati za svaki ugovor, no i većinu Nadzornog odbora HEP-a predlaže vlada (zadnji prijedlog, ponovljen, "do provedbe izbora članova NO HEP-a" je od lipnja ove godine). Štoviše, vlada je i predložila sadašnju Upravu HEP-a.

Da rezimiramo:

  • Uredba kojom je ovaj cirkus nastao – potpis mr. sc. Andrej Plenković
  • prijedlog kojim je Davor Filipović postao ministar zadužen za područje energetike – potpis mr. sc. Andrej Plenković
  • prijedlog većine članova Nadzornog odbora HEP-a – potpis mr. sc. Andrej Plenković
  • prijedlog članova Uprave HEP-a – potpis mr. sc. Andrej Plenković.

Tko je za ovaj cirkus neposredno odgovoran – sada će biti predmet regulatora, pa vrlo moguće i DORH-a i sličnih. No tko je imenovao sav taj splet i cirkus – taj ima ime i prezime – Andrej Plenković, premijer vlade Republike Hrvatske, predsjednik HDZ-a, diplomirani pravnik i magistar pravnih znanosti (da ne bude da nije znao). 

Andrej Plenković je svojim čuvenim radarima sve te propise i ljude posložio. Pitanja o ovoj aferi treba postavljati njemu osobno.

Vlada se u međuvremenu bavi nogometom

U međuvremenu, dok nastaje ovaj tekst, vlada je objavila na Twitteru zgodnu operaciju skretanja pažnje od plinske afere: "Na tragu novog Zakona o sportu danas na #sjednicaVRH predstavit ćemo 2 odluke: da se gradski stadioni Maksimir i Poljud proglase sportskim građevinama od nacionalnog interesa i da se time steknu preduvjeti za daljnju potporu izgradnje Maksimira i obnove Poljuda." 

E, pa dragi građani, ako sada nasjednete na ovakve priče, niste bolje ni zaslužili nego da vam mr. sc. Andrej Plenković potpisuje sve u životu. Vaša draga i predivna vlada koja tako misli na vas proglasila je dva stadiona "građevinama od nacionalnog interesa" (kako to moćno zvuči!). Koji plin, koje zloporabe, daj kruha i igara.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.