Screenshot: YouTube
BITKA za Mosul bliži se kraju, ali za milijune Iračana čije živote je uništio ISIS borba za oporavak tek počinje, piše Independent.
Djeca rođena u kalifatu nemaju državljanstvo
Cijelo područje je uništeno zbog bombardiranja američke koalicije, ili je prekriveno minama koje su iza sebe ostavili militanti. Većina civila se više nema kuda vratiti.
Uz sve ostale probleme, civili zatočeni u kampovima nemaju ni pravne dokumente. Djeca rođena u takozvanom kalifatu doslovno nemaju državljanstvo. Ekstremisti su izdavali svoje verzije rodnih i vjenčanih listova, ali oni nisu priznati od iračkih vlasti.
Birokratska noćna mora
Ovaj problem je prava birokratska noćna mora za civile. Službena dokumentacija im je potrebna za sve, od hrane do medicinskih usluga, prijave djece u škole, do slobodnog kretanja državom. Obitelji koje nemaju valjane dokumente za svoju djecu ne smiju ni napustiti kampove, ako se imaju kamo vratiti.
Iako nije moguće utvrditi koliko je točno ljudi pogođeno ovim problemom, izvješće Quilliam Foundationa iz studenog 2016. navodi da je pod vodstvom ekstremista u ISIS-ovim područjima u Siriji zatrudnjela oko 31 000 žena.
"Najmanje jedan član svake od obitelji koje žive u kampovima ima nekih problema s dokumentima", rekao je Chris Holt, pravni savjetnik humanitarne organizacije Norveško vijeće za izbjeglice (NRC).
Žrtve silovanja rađaju djecu ISIS-ovih militanata
Dodatni problem predstavlja činjenica da prema iračkom zakonu prvo moraju biti utvrđeni identiteti oca i majke da bi se izdao rodni list za dijete. Međutim, mnoge žene dolaze u kampove kao samohrane majke jer su im supruzi poginuli ili zatočeni u područjima pod vlasti ISIS-a.
Još više žena postale su žrtve silovanja ISIS-ovih militanata, a neke su se i pristale udati za njih. Sve one skrivaju identitet očeva svoje djece jer strahuju od kazni ili društvene stigme. Neke od žrtava silovanja ne znaju ni ime muškarca s kojim su zatrudnjele.
Mobilni sudovi pokušavaju riješiti problem
Prije nego je ISIS okupirao Mosul, sva rođenja, smrti, vjenčanja i razvodi prijavljivali su se osobno u gradskoj upravi. Sada to više nije moguće. Sudovi u cijeloj pokrajini Ninivi pretrpani su zahtjevima za prijave za dokumente.
Iako je vlada Nourija al-Malikija nakon pada Saddama Husseina u 2006. donijela zakon po kojem djeca nasljeđuju državljanstvo i od majke i od oca, još uvijek je za izdavanje rodnog lista potreban dokaz o očinstvu. Stoga samohrane majke bez dokumenata rađaju djecu bez državljanstva.
Irački i međunarodni pravni timovi pokušavaju dovesti mobilne sudove u kampove za civile kako bi im pomogli u rješavanju problema s dokumentima.
Jedan sudac može riješiti do 500 slučajeva dnevno, ali u nekima od kampova nalazi se i do 60 000 ljudi, pa je proces znatno usporen.
Generacija kažnjena zbog zločina svojih očeva
Djeca koja zbog ovakve situacije odrastu bez pravnih dokumenata neće se moći slobodno kretati državom, ići u školu, ulaziti u bilo kakve pravne odnose, kupovati ili iznajmljivati nekretnine.
Iz NRC-a kažu da će se s istim problemima suočiti i civili u Siriji i ostalim državama Srednjeg istoka u kojima ISIS ima uporišta.
"Ova generacija ne bi trebala biti kažnjena za zločine svojih očeva; to će dovesti samo do još nestabilnijeg Iraka. Zajedno s iračkim vlastima moramo smisliti učinkovito rješenje i moramo djelovati odmah", zaključio je Holt.