Izraelske obrambene snage (IDF) vjeruju da nakon slabljenja proiranskih militantnih skupina na Bliskom istoku i dramatičnog pada režima Bašara al-Asada u Siriji postoji prilika za napad na iranske nuklearne objekte, izvijestili su danas, a prenosi Times of Israel. Izraelsko ratno zrakoplovstvo (IAF) nastavilo je s povećanjem svoje pripravnosti i priprema za takve potencijalne napade na Iran.
IDF također vjeruje da bi Iran - koji je izoliran nakon pada Asada i slabljenja glavne militantne skupine Hezbolah u Libanonu - mogao nastaviti s nuklearnim programom i razviti bombu. Iran je uvijek negirao da želi nuklearno oružje i tvrdi da je njegov svemirski program, kao i nuklearne aktivnosti, isključivo civilne naravi.
Međutim, američke obavještajne agencije i IAEA tvrde da je Iran imao organizirani vojni nuklearni program sve do 2003. godine i da je nastavio razvijati svoj nuklearni program i izvan civilnih potreba. Izrael tvrdi da Iran nikad nije stvarno napustio svoj program nuklearnog naoružanja te da su mnoga njegova nuklearna postrojenja "zakopana" pod utvrđenim planinama.
Iran je tijekom prošle godine dvaput izveo masovne raketne napade na Izrael, koji je obećao spriječiti Teheran da nabavi nuklearno oružje. Izrael je uzvratio napadima na ključne iranske vojne objekte u znak odmazde za oba napada, koja su uslijedila u kontekstu višefrontnog rata koji su započele proiranske terorističke skupine protiv židovske države.
Potpuna zračna nadmoć u Siriji
Danas je IAF izjavio da je nakon više od desetljeća izbjegavanja zračnih obrana na nebu iznad Sirije, tijekom kampanje protiv iranske opskrbe oružjem za Hezbolah, postigao potpunu zračnu nadmoć u tom području. "Ova zračna nadmoć nad Sirijom mogla bi omogućiti sigurniji prolaz zrakoplovima IAF-a za napad na Iran", rekli su vojni dužnosnici.
Izraelska zračna kampanja u Siriji ranije ovog tjedna, koja je bila usmjerena na uništavanje naprednog naoružanja koje bi moglo pasti u ruke neprijatelja nakon pada Asadovog režima, također je uništila ogromnu većinu protuzračnih sustava u zemlji.
Uništeno 86% protuzračnih sustava
Prema vojnim podacima, IAF je uništio 86% protuzračnih sustava bivšeg Asadovog režima diljem Sirije, uključujući 107 zasebnih komponenti zračne obrane i još 47 radara. Brojke uključuju 80% srednjeg do kratkog dometa SA-22, poznatog i kao Pantsir-S1, te 90% ruskog SA-17 sustava srednjeg dometa, poznatog kao Buk.
Oba ruska sustava bila su izazov za IAF tijekom njegove tzv. kampanje između kampanja - ili Mabam, kako je poznata prema svom hebrejskom akronimu - koja je započela 2013. godine s ciljem suzbijanja iranskih isporuka oružja Hezbolahu u Libanonu i pokušaja proiranskih skupina da steknu uporište u zemlji.
Sada je u Siriji preostalo "samo nekoliko" protuzračnih sustava, koji se ne smatraju velikom prijetnjom IAF-u, koji tvrdi da može slobodno operirati diljem sirijskog neba. "Sirijski sustav zračne obrane jedan je od najsnažnijih na Bliskom istoku i udar koji je nanesen tom sustavu velik je uspjeh za zračnu nadmoć Izraelskih obrambenih snaga u regiji", izjavili su iz IDF-a.
Letovi iznad Damaska
Nova sloboda zračnih akcija također donosi IAF-u nove prilike u Siriji, osim potencijalnih napada na Iran.
Kako piše Times of Israel, ako je IAF ranije izbjegavao izravne letove nad Damaskom prilikom napada na ciljeve povezane s Iranom u glavnom gradu, sada to može činiti. IAF također može poslati bespilotne dronove iznad sirijske prijestolnice bez straha da će biti oboreni naprednim ruskim sustavima zračne obrane.
Hezbolah i Asadovo naoružanje
Iako je pao Asadov režim, koji je Iran podržavao, Izrael je izjavio da će i dalje djelovati u Siriji kako bi osigurao da napredno oružje bivše Asadove vojske ne dođe do Hezbolaha u Libanonu ili bilo koje druge neprijateljske skupine u regiji.
Zračni napadi u nedjelju i ponedjeljak, koji su započeli nekoliko sati nakon pada Asadovog režima, također su pogodili sirijske zračne baze, skladišta oružja, proizvodne objekte oružja i kemijska oružja, uz sustave zračne obrane. Napadi su uništili stotine raketa i povezane sustave, 27 borbenih zrakoplova - uključujući SU-22 i SU-24 - 24 helikoptera i druge. Napadi izraelske mornarice također su uništili 15 sirijskih brodova.
IDF je procijenio da nije uništio sve vojne kapacitete Asadovog režima te da će Hezbolah sigurno pokušati doći do bilo kojeg naprednog oružja koje je dosad preživjelo. Izraelske procjene sugeriraju visoku mogućnost da oružje iz Sirije dospije do Hezbolaha u Libanonu.
Kako bi spriječio da oružje dođe do Hezbolaha, IAF je bombardirao sve granične prijelaze između Sirije i Libanona, ostavljajući samo jedan, Masnaa, otvoren za pješake. IAF je izjavio da stalno nadzire prijelaze kako bi osigurao da ih Hezbolah ne počne koristiti za isporuke oružja.
Istovremeno, vojska vjeruje da je zadala velik udarac sposobnostima za proizvodnju oružja čitave iranske vođene osi, u Libanonu, Siriji i samom Iranu, napadom u listopadu kao odgovorom na balistički raketni napad Teherana.