Bitka kod Midwaya odigrala se na današnji dan 1942., a označila je kraj japanske ekspanzije na Pacifiku. Japan je dva desetljeća prije toga vodio imperijalističku politiku osvajanja svega od Koreje do obala Australije, a pola godine ranije iznenadio je SAD kada je napao američke luke u Pearl Harboru. Amerikanci su ušli u Drugi svjetski rat i spremali se za novu japansku ofenzivu.
Poruši pa vladaj
Japanski vojni i politički vrh je tijekom 30-ih godina konstantno raspravljao kako će osigurati istočni Pacifik za sebe. Japanska mornarica teško je tada mogla prestići kombiniranu britansko-američku mornaricu i nadjačati je. Tako su Japanci došli na ideju da bi prevlast mogli ostvariti samo ako potope američke brodove prije nego što ih Amerikanci mobiliziraju u cijelosti. Pearl Harbor bio je ostvarenje tih ideja.
Tijekom ove bitke potopljeni su brojni američki brodovi i američka mornarica bila je znatno oslabljena. Međutim, Japanci nisu uništili američko brodogradilište ili stanice za popravke, stoga su se Amerikanci brzo mogli pripremiti za iduću bitku.
U pacifičkim bitkama u Drugom svjetskom ratu glavnu snagu predstavljali su nosači aviona. Japanci su ih uoči Midwaya imali četiri, a Amerikanci tri. Midway se nalazi oko 2500 km zapadno od Havaja te je plan Japana bio preuzeti otok kako bi imao spremnu bazu za naredne obračune s Amerikancima.
Međutim, SAD je doznao za japanske planove te se američka mornarica mogla pripremiti za taj napad, što nije bio slučaj šest mjeseci prije.
Potop japanske flote i japanskih snova
Japanski piloti dobili su naređenje da u brzom manevru unište tri američka nosača aviona, no oni nisu bili stacionirani u midvejskoj luci. Amerikanci su se uključili u bitku tek kad su locirali japanske brodove.
Bitka se odvijala puna tri dana, a rezultirala je potapanjem sva četiri japanska nosača. Amerikanci su izgubili samo jedan nazvan Yorktown. Bez nosača, japanska vojska izgubila je prednost u zraku i bila prisiljena na povlačenje. Midway je obranjen, a SAD je mogao krenuti u osvajanje Pacifika.
Japanci nisu samo izgubili vrlo skupe nosače aviona. Ostali su bez brojnih iskusnih pilota, zapovjednika i ostalog iskusnog vojnog osoblja koje je znalo voditi rat. Nakon Midwaya u japansku vojsku dolaze nova imena - mlađa, neiskusna, nesigurna u odluke koje donose.
Pacifički rat trajao je još pune tri godine. Amerikanci su prvo zauzeli japanske baze na jugu, kod Solomonskog otočja, a 1944. već su bili na Filipinima. Početkom 1945. američka je vojska bombardirala japanske gradove i prijetila japanskim matičnim otocima.
Pacifički rat završio je bacanjem dviju atomskih bombi na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki u kolovozu 1945. godine, nakon čega je japansko vodstvo kapituliralo.
Japanski plan nije ostvaren. Premda su uspješno iznenadili američku mornaricu u Pearl Harboru, to nije bilo dovoljno da obeshrabri SAD, koji je upogonio sva svoja brodogradilišta kako bi dobio rat na Pacifiku.