Južnokorejski predsjednik čestitao Trumpu. Seul se priprema na uvođenje carina

Foto: EPA

Južnokorejski predsjednik Yoon Suk-yeol razgovarao je s Donaldom Trumpom i čestitao mu na pobjedi na predsjedničkim izborima u SAD-u uz slogan "Učinimo Ameriku ponovno velikom", dok su dužnosnici u Seulu radili na pripremama za značajne gospodarske promjene.

Yoon i Trump održali su 12-minutni telefonski razgovor o bliskim sigurnosnim i gospodarskim vezama dviju zemalja, rekao je visoki dužnosnik Južne Koreje.

Osim toga, veleposlanik Južne Koreje u Sjedinjenim Državama posjetio je Trumpov dom Mar-a-Lago na Floridi kako bi se sastao s članovima stožera novoizabranog predsjednika, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova.

Udar na južnokorejski izvoz ako SAD poveća carine

Trumpov izbor ponovno je usmjerio pozornost u Južnoj Koreji na njegove vanjskopolitičke planove "Amerika na prvom mjestu" i na to kako će se njegov nepredvidivi stil očitovati u drugom mandatu.

Dužnosnici su radili iza ponoći u srijedu kako bi se pripremili za promjene koje se očekuju od američkih politika, a Korejska banka i think tankovi vide potencijalni udar na izvoz ako SAD poveća carine.

Sastanci u ministarstvu trgovine započeli su nekoliko sati nakon Trumpove pobjede, dok su čelnici južnokorejskog gospodarstva vagali utjecaj potencijalnih carina na izvoz.

"Ako se politički stav koji je istaknuo novoizabrani predsjednik Trump ostvari, očekuje se da će utjecaj na naše gospodarstvo biti značajan", rekao je ministar financija Choi Sang-mok na sastanku s ministrima trgovine i vanjskih poslova.

Južna Koreja bi vjerojatno manje patila od Kine, Meksika i Europske unije, ali bi četvrto najveće azijsko gospodarstvo moglo biti prisiljeno ponovno ispregovarati bilateralni sporazum o slobodnoj trgovini s Washingtonom, smatra Kim Young-gui, ekonomist s Korejskog instituta za međunarodnu ekonomsku politiku (KIEP).

Kina i SAD dva su glavna trgovinska partnera Južne Koreje

Izvoz Južne Koreje mogao bi pasti za kumulativnih 44.8 milijardi dolara tijekom nekoliko godina, smanjujući njezino gospodarstvo za procijenjenih 0.67 posto ako Trump ispuni svoje obećanje o univerzalnim carinama, stoji u prošlotjednom izvješću KIEP-a.

Trump je obećao uvesti carine od čak 60 posto Kini i univerzalne carine od 10 posto na uvoz iz svih zemalja.

Kina i SAD dva su glavna trgovinska partnera Južne Koreje zbog njezinog fokusa na čipove, automobile i petrokemiju.

Yoon i Trump također dijele zabrinutost zbog sjevernokorejskog raspoređivanja vojnika u Rusiji u ratu protiv Ukrajine i njezinih kontinuiranih vojnih provokacija, poput lansiranja balističkih projektila, te su se dogovorili da će se uskoro pokušati osobno sastati, rekao je novinarima zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Kim.

Trump je optužio Južnu Koreju

Yoon se zalaže za tješnje sigurnosne veze s Washingtonom i veću suradnju Južne Koreje i SAD-a s Japanom.

Yoon je rekao Trumpu da je uspjeh trostrane suradnje između Južne Koreje, Japana i Sjedinjenih Država djelomično posljedica temelja postavljenih tijekom Trumpovog prvog predsjedničkog mandata.

Trump je optužio Južnu Koreju, ključnog azijskog saveznika, da je dobila besplatno korištenje američke vojne moći i zahtijevao je da plati mnogo više troškova zadržavanja američkih trupa u zemlji kako bi se suprotstavila prijetnji agresije Sjeverne Koreje.

U ponedjeljak - dan prije izbora u SAD-u - Južna Koreja i Bidenova administracija potpisale su petogodišnji plan prema kojem je Seul pristao na skok od 8.3 posto u svom doprinosu 2026. troškovima održavanja američkih baza u zemlji na 1.09 milijardi američkih dolara, s budućim povećanjem od 5 posto.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.