Američki birači danas izlaze na birališta kako bi izabrali Kamalu Harris ili Donalda Trumpa za svog sljedećeg predsjednika. Kad bismo mogli saznati tko je pobjednik?
Sedam ključnih država
U cijeloj zemlji prva birališta zatvorit će se danas u 18 sati po istočnom američkom vremenu (EST), što je ponoć po hrvatskom vremenu, a posljednja će se zatvoriti u 1 sat nakon ponoći (7 sati po hrvatskom vremenu).
Očekuje se da će se ova utrka svesti na rezultate iz sedam ključnih tzv. swing država, za koje stručnjaci vjeruju da bi mogli prevagnuti za Harris ili Trumpa. Te države su Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Sjeverna Karolina, Pennsylvania i Wisconsin.
- 19:00 EST (01:00 Hrvatska) - birališta se zatvaraju u Georgiji
- 19:30 EST (01: 30 Hrvatska) - zatvaraju se birališta u Sjevernoj Karolini
- 20:00 EST (02:00 Hrvatska) - birališta se zatvaraju u Pennsylvaniji
- 21:00 EST (03:00 Hrvatska) - glasanje završava u Arizoni, Wisconsinu i Michiganu
- 22:00 EST (04:00 Hrvatska) - birališta se zatvaraju u Nevadi
Proglašenje pobjednika tijekom sutrašnjeg dana?
Prema svemu sudeći, najraniji rezultati, već ove noći po našem vremenu, mogu se očekivati u Georgiji i Sjevernoj Karolini, koje imaju i najbrži sustav prebrojavanja glasova. Potom se mogu očekivati glasovi u Michiganu oko jutra, a zatim i u Pennsylvaniji i Wisconsinu, koji ne počinju s prebrojavanjem glasova sve do zatvaranja birališta. Najdulje će se čekati na rezultate iz Nevade i Arizone.
Konačnom proglašenju pobjednika možemo se najrealnije nadati tijekom sutrašnjeg dana, no što utrka bude izjednačenija, to je vjerojatnije prolongiranje finalnih rezultata, koje može potrajati i cijeli tjedan.
Nakon potvrde elektorskih glasova u američkom Kongresu novi predsjednik trebao bi biti inauguriran u Washingtonu 20. siječnja iduće godine.
Potpuni rezultati američkih izbora u većini slučajeva bili su objavljeni u nekoliko sati nakon zatvaranja birališta, ali tijesna utrka ove godine mogla bi značiti dulje čekanje, kao i 2020.
Tijesni rezultati također bi mogli značiti ponovno prebrojavanje glasova. U jednoj od ključnih država Pennsylvaniji, primjerice, ponovno prebrojavanje glasova na razini države bilo bi potrebno ako postoji razlika od pola postotnog boda između glasova za pobjednika i gubitnika. Na izborima 2020. ta razlika je bila nešto više od 1.1 postotnog boda.
2000. i 2020. na proglašenje pobjednika dulje se čekalo
Izbori 2020. održani su u utorak, 3. studenoga. Međutim, američke TV mreže nisu proglasile Joea Bidena pobjednikom do kasno ujutro u subotu, 7. studenoga, kad je rezultat u Pennsylvaniji postao jasniji.
Na ostalim nedavnim izborima birači su čekali znatno kraće. Godine 2016., kad je Trump osvojio predsjedništvo, proglašen je pobjednikom malo prije 3 sata po američkom vremenu dan nakon izbora.
Godine 2012., kad je Barack Obama osigurao drugi mandat, njegova je pobjeda proglašena prije ponoći na sam dan izbora.
Međutim, izbori 2000. između Georgea W. Busha i Ala Gorea bili su značajna iznimka. Glasanje je održano 7. studenoga, ali dvije su se kampanje sukobile zbog tijesne bitke na Floridi, pa je utrka odlučena tek 12. prosinca. Vrhovni sud SAD-a tada je izglasao okončanje ponovnog prebrojavanja glasova u toj državi, čime je Bush zadržao prednost i osvojio Bijelu kuću iako se nagađalo da je Gore osvojio više glasova.