RAT ruskog predsjednika Vladimira Putina protiv Ukrajine posustaje. Sada ga s ruske strane vodi novi general s reputacijom brutalnosti.
Nakon što je Ukrajina nedavno oslobodila više teritorija nego što je ruska vojska zauzela u posljednjih šest mjeseci rusko ministarstvo obrane prošle je subote imenovalo Sergeja Surovikina za svog novog glavnog operativnog zapovjednika.
Što znači imenovanje Surovikina?
Važno je naglasiti da je prethodno imao ključnu ulogu u ruskim operacijama u Siriji, tijekom kojih su ruski borbeni zrakoplovi prouzročili velika razaranja u područjima pod kontrolom pobunjenika.
CNN je razgovarao s bivšim poručnikom ruskog zrakoplovstva Glebom Irisovim, koji je služio pod Surovikinom u Siriji. Kaže da je Surovikin bio vrlo blizak Putinovom režimu i da nikad nije imao političkih ambicija pa je uvijek izvršavao plan točno onako kako je vlada htjela.
Analitičari kažu kako je malo vjerojatno da će Surovikinovo imenovanje promijeniti način kako ruske snage vode rat, ali da ono govori o Putinovom nezadovoljstvu prethodnim zapovijedanjem. Djelomično je također namijenjeno udovoljavanju nacionalističkoj i proratnoj bazi unutar same Rusije, smatra Mason Clark iz think-tank Instituta za ratne studije (ISW).
Čečenski lider Ramzan Kadirov, koji je pozvao Rusiju da poduzme drastičnije mjere, uključujući upotrebu nuklearnog oružja male snage u Ukrajini, pozdravio je imenovanje Surovikina. Vojnu karijeru Surovikin je započeo u Afganistanu 80-ih godina, da bi potom zapovijedao postrojbom u Drugom čečenskom ratu 2004. Pohvala Kadirova, koji je ključni Putinov saveznik, mogla bi biti značajna, budući da je on sam poznat po gušenju svih oblika neslaganja.
Kadirov ga nahvalio
"Sergeja osobno poznajem vrlo dobro već gotovo 15 godina. Definitivno mogu reći da je on pravi general i ratnik, iskusan, svojeglav i dalekovidni zapovjednik koji uvijek iznad svega drži do domoljublja, časti i poštovanja. Armija je sada u sigurnim rukama", objavio je Kadirov na društvenim mrežama nakon vijesti o Surovikinovom imenovanju prošle subote.
Irisov, Surovikinov bivši podređeni, napustio je oružane snage nakon što je pet godina proveo u Siriji, jer su njegovi politički stavovi bili u sukobu s onim što je iskusio. "Shvatio sam tko je u pravu, a tko u krivu. Nagledao sam se puno toga, budući da sam bio unutar sustava", rekao je Irisov.
Irisov je potom započeo karijeru međunarodnog novinara, radeći kao vojni izvjestitelj ruske državne novinske agencije TASS. Njegova supruga je tamo radila i on se u to vrijeme osjećao kao "jedina informativna agencija" koja je pokušavala izvještavati na nepristran način, s određenom slobodom govora.
"Sve se promijenilo 24. veljače 2022. kada je započela invazija na Ukrajinu i TASS je dobio naredbu od sigurnosne službe FSB-a i ministarstva obrane da će svi biti procesuirani ako ne budu sudjelovali u propagandnom sustavu", rekao je Irisov.
"Pokušao sam reći ljudima da će ovaj rat dovesti do kolapsa Rusije"
Imao je obitelj u Kijevu, koja se skrivala u skloništima za bombe. Irisov je za CNN rekao kako zna da ništa ne može opravdati ovaj rat. Također je od svojih vojnih kontakata saznao da je već u prvim danima rata bilo mnogo žrtava.
"Za mene je to bilo očito od početka", prisjetio se Irisov. "Pokušao sam objasniti ljudima da će ovaj rat dovesti do kolapsa Rusije... To će biti velika tragedija ne samo za Ukrajince nego i za Rusiju."
Irisov je 8. ožujka 2022. pobjegao iz Moskve sa svojom trudnom suprugom i malim djetetom, nakon što se suprotstavio invaziji. Dao je otkaz na poslu u TASS-u i potpisao peticije i otvoreno pismo protiv rata. Nakon što su putovali kroz Armeniju, Gruziju, Tursku i konačno Meksiko, gdje su kontaktirali veleposlanstvo SAD-a tražeći pomoć, sada rade na započinjanju novog života u američkoj saveznoj državi Zapadnoj Virginiji.
Dok je služio u zračnoj bazi Latakija u Siriji 2019. i 2020., ovaj 31-godišnjak bavio se kontrolom i sigurnosti zračnog prometa, koordinirajući letove s civilnim zračnim prijevoznicima. Kaže da je Surovikina vidio nekoliko puta tijekom nekih misija i razgovarao s visokim časnicima koji su služili s njim.
"Mrzili su ga"
"Jako je razljutio mnoge ljude, mrzili su ga", rekao je Irisov, opisujući kako izravnog i direktnog generala nisu voljeli u stožeru zbog načina na koji je pokušao implementirati svoje pješačko iskustvo u zračne snage.
Irisov kaže da je Surovikin imao jake veze s privatnom vojnom tvrtkom Wagner koju je odobrio Kremlj, a koja je djelovala u Siriji. Kremlj poriče bilo kakve veze s Wagnerom i inzistira na tome da su privatne vojne kompanije ilegalne u Rusiji.
Surovikinova vojna karijera započela je 1983. godine. Prema izvješćima ruskih medija, 2004. godine tako je žestoko ponizio i kritizirao podređenog da si je ovaj oduzeo život.
A knjiga think-tanka Jamestown Foundation sa sjedištem u Washingtonu kaže da su tijekom neuspješnog pokušaja državnog udara protiv bivšeg sovjetskog predsjednika Mihaila Gorbačova u kolovozu 1991. vojnici pod Surovikinovim zapovjedništvom ubili tri prosvjednika, što je dovelo do toga da je Surovikin proveo najmanje šest mjeseci u zatvoru.
U izvješću iz 2020. godine, Human Rights Watch piše kako bi mogao snositi zapovjednu odgovornost za desetke zračnih i kopnenih napada na civilne objekte i infrastrukturu te kršenja ratnih pravila tijekom ofenzive u Idlibu u Siriji 2019. i 2020. U napadima je poginulo najmanje 1600 civila, a izazvali su i raseljavanje 1.4 milijuna ljudi.
Tri razloga zašto je postavljen na čelo ruskih snaga
Tijekom boravka u Siriji ovaj 56-godišnjak dobio je titulu Heroja Ruske Federacije. U veljači ove godine Surovikina je sankcionirala Europska unija kao zapovjednika zračnih snaga zbog aktivnog podržavanja i provedbe radnji i politika koje potkopavaju i ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i neovisnost Ukrajine, kao i stabilnost i sigurnost u Ukrajini.
Irisov vjeruje da postoje tri razloga zašto je sada postavljen na čelo ruskih snaga u Ukrajini - njegova bliskost s vladom i Putinom; njegovo iskustvo s pješaštvom i zrakoplovstvom te njegovo iskustvo zapovijedanja ruskim snagama u južnim ukrajinskim regijama Hersonu, Zaporižji i Krimu. To su područja koja Putin želi kontrolirati pod svaku cijenu, ističe Irisov.
Samo dva dana nakon Surovikinovog imenovanja Rusija je započela svoje najteže bombardiranje Ukrajine od prvih dana rata.
"Surovikin je dobro upoznat s krstarećim projektilima, možda je iskoristio svoje veze i iskustvo kako bi organizirao ovaj lanac razornih napada", rekao je Irisov, pozivajući se na izvješća da su krstareće rakete bile među oružjem koje je Rusija upotrijebila u ovom posljednjem valu napada.
"Ubrizgavanje nove krvi"
Ali Clark iz ISW-a sugerira da je generalovo promaknuće više okvirna stvar za ubrizgavanje nove krvi u ruski zapovjedni sustav i iskazivanje tvrdog nacionalističkog lica.
"Njegovo imenovanje izazvalo je niz pohvala od raznih ruskih vojnih blogera, kao i Jevgenija Prigožina, koji je financijer Wagnerove grupe", rekao je Clark.
On vjeruje da je ovo što se sada događa odraz onoga što se dogodilo u travnju, kada je drugi ruski časnik, Aleksandar Dvornikov, imenovan glavnim zapovjednikom operacija u Ukrajini.
"I on je prije toga bio zapovjednik jedne od grupacija ruskih snaga i imao je neku vrstu reputacije iz Sirije, baš poput Surovikina. Zbog brutalnosti je zaradio nadimak Mesar iz Alepa", rekao je Clark.
Dvornikov je u to vrijeme također viđen kao zapovjednik koji će preokrenuti stvari u Ukrajini i obaviti posao, dodao je Clark: "Ali nijedan pojedinačni zapovjednik neće moći promijeniti zamršeno rusko zapovijedanje u ovom ratu ili nizak moral ruskih snaga."
Nadmoć tvrdokornih glasova u Rusiji
Andrea Kendall-Taylor, direktorica Transatlantskog sigurnosnog programa pri Centru za novu američku sigurnost, također je ovog tjedna rekla za CNN da Surovikinovo imenovanje odražava nadmoć tvrdokornih glasova unutar Rusije, koji pozivaju Putina da napravi promjene i dovede nekoga tko će biti voljan izvršiti ove nemilosrdne napade.
Clark obrazlaže kako je vrlo vjerojatno da je Putin uključen u donošenje odluka sve do taktičke razine i da u nekim slučajevima zaobilazi više ruske vojne časnike kako bi komunicirao izravno s postrojbama na bojnom polju.
Surovikin je osobno potpisao Irisovljev otpust iz zračnih snaga. Irisov smatra da će on biti zadužen za operacije u brutalnom ratu u Ukrajini, ali još nije jasno kakav će utjecaj general imati i može li ga uopće imati.
Prema Clarku, Kremlj će biti u nevolji ako Surovikin ne bude učinkovit i uspješan ili ako Putin odluči da ni on nije dorastao zadatku. Nema još mnogo drugih viših ruskih časnika i to će samo dovesti do dalje degradacije ruskih ratnih napora.