Prije nekoliko godina bilo bi nezamislivo da Italija ima jednu od najstabilnijih vlada u Europi. Koalicijske vlade u Italiji obično su trajale nešto više od godine dana prije nego što bi se urušile, čineći političku scenu predvidljivo nepredvidivom.
No, niz čimbenika, uključujući političke krize u nekad stabilnim zemljama poput Francuske i Njemačke, kao i snažna popularnost aktualne talijanske vlade predvođene desničarskom premijerkom Giorgiom Meloni, učinili su Italiju ključnim igračem u europskim odnosima s SAD-om, osobito pod drugim mandatom Donalda Trumpa.
Tijekom svog prethodnog mandata Trump je Europu nazvao "neprijateljem" SAD-a. Ovoga puta Meloni ima potencijal promijeniti tu dinamiku, dijelom zahvaljujući njihovom zajedničkom prijatelju Elonu Musku, piše CNN.
Veza Meloni, Trump i Musk
Prošlog vikenda, Meloni, Trump i Musk sudjelovali su na večeri s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom povodom službenog ponovnog otvaranja katedrale Notre Dame u Parizu. Trump je iskustvo opisao kao pozitivno te dodao kako je proveo "puno vremena" s Meloni.
"Odlično smo se slagali", rekao je Trump za New York Post, nazivajući Meloni "energičnom" te predviđajući da bi zajedno mogli "malo urediti svijet".
Iako dijele političku sličnost, Trump i Meloni ne slažu se u svim ključnim pitanjima. Talijanska premijerka bila je jedan od najjačih europskih podupiratelja Ukrajine, susrevši se s predsjednikom Volodimirom Zelenskim više od deset puta od početka ruske invazije.
No, prema analitičarima, situacija u Francuskoj i Njemačkoj Meloni pruža priliku da preuzme inicijativu u europskim odnosima s Trumpovom administracijom.
"Dok Njemačka čeka novu vladu, a Francuska prolazi kroz političke turbulencije, Italija će s Meloni na čelu imati svojevrsni monopol kao jedina stabilna vlada u Europi", rekao je Giovanni Orsina, direktor Odjela političkih znanosti na Sveučilištu Luiss u Rimu.
Musk kao ključna poveznica
Meloni i Musk razvili su blisko prijateljstvo tijekom ljeta 2023., a Musk je bio glavni govornik na političkom festivalu Atreju koji organizira Melonina stranka Braća Italije u prosincu prošle godine.
Musk je navodno planirao i iznenadni dolazak na ovogodišnji Atreju u Rimu, gdje će glavnu riječ voditi argentinski predsjednik Javier Milei, još jedan Trumpov populistički saveznik.
Njihova bliska suradnja izazvala je glasine o romantičnoj vezi, što su oboje opovrgnuli. Musk je na društvenim mrežama napisao kako je na događaju bio s majkom te da između njega i Meloni nema "nikakvog romantičnog odnosa".
Prema Orsini, Musk bi mogao pomoći Meloni da lakše komunicira s Trumpom, omogućujući joj da djeluje kao most između Europe i SAD-a.
Meloni kao most između SAD-a i Europe
Meloni je već započela graditi taj most, objavivši na društvenim mrežama fotografiju s Trumpom uz poruku: "Savez je već uspostavljen. Osovina SAD-EU prolazi kroz Italiju."
No nisu svi oduševljeni njezinim potezima. Steve Bannon, nekadašnji Trumpov strateg, koji je ranije podržavao Meloni, sada ju kritizira zbog njezina umjerenijeg pristupa od preuzimanja vlasti.
Bannon je izjavio kako očekuje da će Meloni promijeniti stav s povratkom Trumpa na vlast, osobito u kontekstu Ukrajine. "Ako stvarno vjeruje u ono što je govorila posljednjih godina, trebala bi biti spremna uložiti velika sredstva u to. MAGA pokret zahtijeva smanjenje financiranja za Ukrajinu za 100%", rekao je.
Reaktivna, a ne proaktivna politika
Za sada, čini se da Meloni uspijeva održavati dobre odnose i s Trumpom i s Muskom. Međutim analitičari poput Orsine smatraju da će Meloni biti više reaktivna nego proaktivna, prilagođavajući se Trumpovoj politici prema Europi umjesto da ju oblikuje.
Hoće li Italija pod Meloni uspjeti utjecati na smjer odnosa između SAD-a i Europe, ostaje za vidjeti, no trenutna politička stabilnost i bliski odnosi s ključnim akterima poput Muska i Trumpa daju joj jedinstvenu priliku.