KERUM je Split dotjerao u bankrot! U proračunu zjapi rupa od gotovo 700 milijuna kuna! U prvih šest mjeseci uprihođeno je, naime, tek 33,2 posto od planiranih 997 milijuna kuna, odnosno, 331 milijun kuna!
Rashodi šiju prihode sa 383 milijun kuna pa je blagajna u minusu 52 milijuna kuna! Tako stvari trenutno stoje. Kako dočekati kraj godine, nije najjasnije...
Katastrofa u gradskoj blagajni možda i nije pretjerano iznenađenje, jer Kerumu posljednjih godina loše ide i u privatnom biznisu. Za prošlu godinu prijavio je dobit od 88 milijuna kuna, no što to vrijedi kada je prodao imovine za 50-ak milijuna eura. Da nije, kakav bi to saldo bio...
Nema investitora, propala prodaja Hajduka...
U materijalima za sjednicu Gradskog vijeća Splita, koja će se nakon višemjesečne pauze održati za dva dana, kratko su pojašnjeni uzroci neviđenog financijskog debakla.
Proračun se sporije puni od planiranog jer nema komunalnih doprinosa, odnosno, investitora. U prvih pola godine ostvareno je mizernih 8,2 posto planiranih sredstava. U Gradu kažu da u drugoj polovici godine očekuju znatno povećanje prihoda. Teško, međutim, da će to nešto značajno popraviti uz ovoliki podbačaj u prvoj polovini godine. Propala je i prodaja dionica Hajduka pa je i to jedan od razloga lošeg poslovanja, pravdaju se u Gradu.
Kerumova gradska uprava najjači je generator zapošljavanja u Splitu
Vrijedi možda primijetiti da su se unatoč financijskoj nesigurnosti rashodi za zaposlene podigli u odnosu na prošlu godinu za gotovo milijun kuna! Iz godine u godinu rastao je broj zaposlenih u Gradskoj upravi tako da ih je danas 16 više nego što ih je bilo kada je Kerum došao u Banovinu. Povećao se i broj zaposlenih u predškolskom odgoju, što možemo zahvaliti projektu "vrtići", dok kultura bilježi pad zaposlenih. Vatrogasci, osnovne škole i Park šuma Marjan ostali su na više-manje jednakom broju zaposlenih...
Kada se pribroje gradske firme u koje je Kerum uvalio rođake, prijatelje, ljude od povjerenja, članove HGS-a i ostalih satelitskih stranaka, ispada da je najjači generator zapošljavanja u Splitu zapravo - gradska uprava!
Kupovanje penzionera i nezaposlenih sada košta 17 milijuna kuna
Gadno je i sa dospjelim i nedospjelim obvezama. Po ispostavljenim računima vjerovnici traže gotovo 35 milijuna kuna, a nedospjele obaveze iznose skromnih 235 milijuna kuna. Najveći dio, čak 177 milijuna kuna, odnosi se na obveznice koje je izdala stara HDZ-ova gradska vlast za projekte koji su tek manjim dijelom dovršeni. Negdje je očito gadno propuštalo, kada je ispalo tako. Ima li tu možda posla za prenapregnutog Mladena Bajića?
Računa koji čekaju dospijeće ima više od 40 milijuna kuna, a gradsku blagajnu opterećuju i bonovi kojim su probrani trgovački lanci za Božić uveseljavali vojsku penzionera i nezaposlenih. Njih je u Gradu Splitu više od 60 tisuća, što je respektabilna biračka baza. Valjda do izbora neće zaboraviti tko ih je darivao. Jer tih 400 kuna po glavi sada, naime, koštaju 17 milijuna kuna. I nije neko jeftino kupovanje glasova...
Za kruh možda nema, ali za Zapadnu obalu ima!
Kruha i igara u Kerumgradu može biti samo dok je novca. Toga, međutim, više nema. Od kapitalnih investicija preostala je tek Zapadna obala, koju Splićani drage volje uređuju za svog gradonačelnika da on ne bi trebao iz svog džepa. Kakvu li je izlaznu strategiju sada smislio Kerum, naš doktor za novac, poduzetnik sa referentnim referencama? Sabor? Je li tamo ima para?