General-pukovnik Kim Yong-bok rijetko je viđan i spominjan u javnosti u Sjevernoj Koreji. Njegova uloga vođe sjevernokorejskih specijalnih snaga zahtijevala je da se drži podalje od očiju javnosti. No sada je postao vrlo javna figura. Kim je najviši sjevernokorejski vojni dužnosnik u Rusiji, gdje je više od 11.000 sjevernokorejskih vojnika raspoređeno kako bi pomogli Moskvi u naporima da istjera ukrajinske trupe iz Kurska, piše Wall Street Journal.
Dužnosnici iz Kijeva i Seula potvrdili su njegovu prisutnost u Rusiji. Formalno zamjenik načelnika glavnog stožera sjevernokorejske vojske, smatra se da je general-pukovnik Kim zadužen za integraciju sjevernokorejskih trupa s ruskim snagama, prikupljanje uvida s bojišta i uspostavljanje kanala za buduće raspoređivanje.
Prema ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom, broj sjevernokorejskih vojnika u Rusiji mogao bi dosegnuti čak 100.000. Iako za ovu tvrdnju nije naveo konkretne dokaze, ona izaziva zabrinutost u međunarodnim krugovima. Kim osobno neće sudjelovati u borbama, ali raspoređivanje jednog od najvažnijih vojnih dužnosnika Sjeverne Koreje ukazuje na ozbiljne ambicije Pjongjanga da podrži Rusiju barem do sljedeće godine.
Tajanstveni vojni vođa izlazi iz sjene
Do nedavno Kimov identitet bio je relativno skriven jer je zapovijedao specijalnim snagama koje se smatraju najvećima na svijetu, s oko 200.000 vojnika. Ove jedinice su predviđene za tajne misije u slučaju rata na Korejskom poluotoku, objašnjava Jeon Kyung-joo iz južnokorejskog Instituta za analize obrane.
No, Pjongjang ga je počeo isticati u javnosti nakon posjeta ruskog predsjednika Vladimira Putina u lipnju, kada su dvije zemlje dogovorile pakt o međusobnoj obrani. Kim se tada pojavio uz sjevernokorejskog vođu Kim Jong-una na raznim događajima, uključujući obilazak područja pogođenih poplavama, promatranje vojnih vježbi specijalnih snaga i topničke manevre.
Posljednji put je spomenut u sjevernokorejskim državnim medijima 6. listopada, neposredno prije nego što je otputovao u Rusiju s prvim kontingentom vojnika. Unatoč tome što se rijetko spominjao, Kim je 2015. promoviran na čelo specijalnih snaga Sjeverne Koreje, a 2016. izabran je u Središnji komitet Radničke partije. Njegov uspon postao je očit na sastanku u srpnju 2020., kada mu je Kim Jong-un uručio pištolj Paektu, simbol sjevernokorejske borbe.
Michael Madden, stručnjak za vodstvo Sjeverne Koreje u Stimson Centru, think tanku sa sjedištem u Washingtonu, smatra da je učestalost pojavljivanja general-pukovnika Kima u medijima neka vrsta poruke Moskvi. "Kim Jong-un govori Rusima: Šaljem jednog od svojih najboljih momaka. On sjedi tik do mene", rekao je Madden.
Nova strategija u ratu
Sudjelovanje sjevernokorejskih vojnika u borbama omogućit će Pjongjangu da ažurira svoje vojne taktike promatrajući suvremene ratne metode. Ruske snage obučavaju Sjevernokorejce za ključne vještine na prvoj liniji, poput topništva, čišćenja rovova i korištenja dronova, objavio je američki State Department.
Osim trupa, streljiva i projektila, Sjeverna Koreja počela je isporučivati višecijevne raketne sustave M-1991 i haubice M-1989 Koksan, koji su viđeni na fotografijama kako putuju na vrhu vlaka koji prolazi kroz Krasnojarsk, rekao je poručnik Andrij Kovalenko, voditelj Centra za suprotstavljanje dezinformacijama u Vijeću za nacionalnu sigurnost i obranu Ukrajine. Oružje ide u rusku regiju Kursk, dodao je poručnik Kovalenko.
Ključna zabrinutost Washingtona, Seula i drugih zemalja je mogućnost da Pjongjang zauzvrat dobije osjetljivu nuklearnu ili raketnu tehnologiju od Moskve. Ne može se isključiti potencijalna ruska pomoć u sjevernokorejskom nedavnom lansiranju interkontinentalne balističke rakete, rekao je južnokorejski ministar obrane.
Raspoređivanje velikog broja vojnika i visokih dužnosnika, poput general-pukovnika Kima, pokazuje ozbiljnu posvećenost Sjeverne Koreje podršci Rusiji, tvrdi Ryo Hinata-Yamaguchi, analitičar pri Atlantic Councilu. "To također znači da Sjevernokorejci mogu tražiti dodatne tehnologije od Rusije", dodao je Hinata-Yamaguchi.