SDP-ovka: Komunalnim redarima daju i bespravnu gradnju, već su previše opterećeni

Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL

Saborska oporba bila je danas rezervirana prema vladinu prijedlogu da se komunalne redare uključi u borbu protiv bespravne gradnje, tumačeći kako ih je premalo, samo 882 u državi, kako ih u 65 općina uopće nema te kako su već zatrpani drugim poslovima i slabo plaćeni.

"Prebacivanje ovlasti građevinske inspekcije na komunalne redare nije sustavno rješenje, jer redari već obavljaju širok spektar poslova, a novim obvezama dodatno će ih se opteretiti", kazala je Sabina Glasovac (SDP) u raspravi o izmjenama zakona o gradnji, o građevinskoj inspekciji i o komunalnom gospodarstvu.  

Naglasila je kako 65 jedinica uopće nema redare pa se zapitala kako će se u njima zakon provoditi. Uz to, financijski kapaciteti lokalnih vlasti već su značajno opterećeni pa kako onda očekivati da lokalne vlasti zapošljavaju nove redare i educiraju postojeće, zapitala je.

Radojčić: Treba zaposliti inspektore, redari nemaju ta znanja

Vladin prijedlog kritizira i Dušica Radojčić (Možemo). Umjesto da se ide na zapošljavanje većeg broja građevinskih inspektora, odlučili ste se dio njihova posla prebaciti na redare, nema veze što nemaju znanje, što se za ta mjesta u općinama i gradovima teško nalaze radnici, predbacila je Vladi.

Prozvala ju je i da općinama i gradovima stalno spušta nove ovlasti, a kroz porezne im izmjene uzima dio po dio prihoda.

Dalibor Paus (IDS) tumači kako komunalni redar dobiva uske, ali konkretne ovlasti, ističe kako su važne kazne koje redari izriču te kako će to pospješiti njihovo djelovanje. Ovo su male izmjene, ali će polučiti ozbiljne rezultate u preveniranju buduće bespravne gradnje, ocijenio je i pozvao da se nastavi borba protiv nelegalno izgrađenih objekata, koji su posebno brojni u turističkim mjestima.

Treba jasno poručiti da je bespravna gradnja neprihvatljiva, naglasio je i pozvao da se Državni inspektorat bolje kapacitira i dobije više novca.

Mostov Ante Kujundžić drži da su zakoni u suštini dobri, no da je upitna njihova provedba, te „dvostrukost“ u pristupu. Da nije bilo medijskog pritiska, što bi se dogodilo s vilom Frane Barbarića, kako je moguće da je došla u fazu izgrađenosti u koju je došla, a da nitko u državi za nju znao nije, upitao je.

DP-ovac: Komunalni su redari stalno na terenu i najbolje znaju gdje se gradi

Predložena rješenja hvale vladajući HDZ i DP. Činjenica je da je građevinskih inspektora malo, zato je dobra ideja da se decentralizirana funkcija spusti na gradove i općine, kazao je Tomislav Klarić (HDZ), tumačeći kako će građevinska inspekcija biti ojačana s 882 komunalna redara. 

Namjera je da se bespravna gradnja spriječi u samom začetku, jer teško je iz izgrađenog objekta seliti ljude, kazao je i odbacio oporbene tvrdnje da komunalni redari nisu stručni za novi posao.

Ivica Kukavica (DP) drži da je decentralizacija dobra, jer će komunalni redari moći u ranoj fazi prevenirati bespravnu gradnju. Oni su stalno na terenu i nitko bolje od njih ne može znati gdje se bespravno gradi, kazao je i dodao kako općine i gradovi imaju dovoljno sredstava da ih osposobe za tu vrstu posla.

Komunalni redari imat će ovlast rješenjem narediti investitoru, odnosno vlasniku i/ili izvođaču da obustavi izgradnju ako gradi bez izvršne građevinske dozvole ili bez glavnog projekta. Utvrdi li da se bespravna gradnja nastavlja, moći će propisivati vrlo veliki broj novčanih kazni te značajno financijski sankcionirati investitore i izvođače, te puniti proračun lokalnih jedinica.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.