KINA tajno gradi pomorski kompleks u Kambodži za isključivu upotrebu svoje vojske, a obje zemlje poriču da je to slučaj i poduzimaju posebne mjere za prikrivanje operacije, rekli su zapadni dužnosnici.
Kineska vojna nazočnost bit će na sjevernom dijelu kambodžanske pomorske baze Ream u Tajlandskom zaljevu, u kojoj bi se ovoga tjedan trebao položiti kamen temeljac za gradnju nove baze, tvrde dužnosnici, koji su, kao i drugi o ovoj temi govorili pod uvjetom da ostanu anonimni zbog osjetljivosti materije, piše The Washington Post.
Gradnja tajne pomorske baze za kinesku vojsku je dio strategije Pekinga za gradnju mreže vojnih objekata diljem svijeta, kažu dužnosnici
Uspostava kineske pomorske baze u Kambodži, tek njezine druge takve prekomorske ispostave i prve u strateški značajnoj indo-pacifičkoj regiji, dio je strategije Pekinga za izgradnju mreže vojnih objekata diljem svijeta u svrhu potpore njegovim težnjama da postane istinska globalna sila, rekli su dužnosnici.
U ovom je trenutku jedina druga strana vojna baza pomorski objekt u istočnoafričkoj državi Džibuti. Posjedovanje objekta sposobnog za smještaj velikih pomorskih brodova zapadno od Južnog kineskog morao bio bi važan element kineske ambicije da proširi svoj utjecaj u regiji i ojačao bi svoju prisutnost u blizini ključnih morskih putova jugoistočne Azije, rekli su dužnosnici i analitičari.
"Ocjenjujemo da je Indo-Pacifik važan dio za kineske čelnike, koji Indo-Pacifik vide kao zakonitu i povijesnu sferu utjecaja Kine", rekao je jedan zapadni dužnosnik. "Oni vide uspon Kine tamo kao dio globalnog trenda prema multipolarnom svijetu u kojem velike sile snažnije zastupaju svoje interese u svojoj sferi utjecaja."
"Kina želi postati toliko moćna da regija popusti kineskom vodstvu"
Peking, rekao je dužnosnik, računa na to da regija "ne želi ili ne može osporiti temeljne interese Kine, a kombinacijom prisile, kazne i poticaja u diplomatskom, gospodarskom i vojnom području vjeruje da može natjerati zemlje da se priklone svojim interesima".
"U suštini, Kina želi postati toliko moćna da će regija popustiti kineskom vodstvu umjesto da se suoči s posljedicama ako to ne učini", rekao je dužnosnik.
Tajni sporazum
Wall Street Journal izvijestio je 2019. da je Kina potpisala tajni sporazum kojim će svojoj vojsci dopustiti korištenje baze, pozivajući se na dužnosnike SAD-a i saveznika koji su upoznati s tim pitanjem. Peking i Phnom Penh demantirali su izvješće, a kambodžanski premijer Hun Sen ga je osudio kao "lažne vijesti". Glasnogovornik kineskog ministarstva obrane u to vrijeme također je osudio ono što je nazvao glasinama i rekao da je Kina samo pomagala s vojnom obukom i logističkom opremom.
Međutim, tijekom vikenda kineski dužnosnik u Pekingu potvrdio je za Washington Post da će dio baze koristiti kineska vojska.
Ekskluzivna upotreba za kinesku vojsku
Dužnosnik je zanijekao da to znači ekskluzivnu upotrebu za kinesku vojsku, dodavši da će znanstvenici također koristiti taj objekt. Dužnosnik je dodao da Kinezi nisu uključeni ni u kakve aktivnosti na kambodžanskom dijelu baze.
Dužnosnik je rekao da se polaganje temelja, zakazano za četvrtak, odvija i da će prisustvovati kineski dužnosnici. Očekuje se da će biti prisutan i kineski veleposlanik u Kambodži.
Kambodža demantira
Nakon što su ih iz Washington Posta zamolili za komentar, kambodžansko veleposlanstvo u Washingtonu je u priopćenju izjavilo da se "u potpunosti ne slaže sa sadržajem i značenjem izvješća jer je to neutemeljena optužba motivirana da se ukalja imidž Kambodže".
Dodaje se da se Kambodža čvrsto pridržava ustava zemlje, koji ne dopušta strane vojne baze ili prisutnost na kambodžanskom tlu. "Obnova baze služi isključivo jačanju pomorskih kapaciteta Kambodže za zaštitu njezinog pomorskog integriteta i borbu protiv pomorskih zločina, uključujući ilegalni ribolov", navodi se u priopćenju.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentar.
Tajni planovi
Zapadni dužnosnici rekli su kako očekuju da će na ceremoniji biti priznato kinesko sudjelovanje u financiranju i izgradnji proširenja pomorske baze Ream, ali ne i to da se planira da će je koristiti kineska Narodnooslobodilačka vojska.
"Planovi proširenja finalizirani su 2020. i, ono što je značajno, u tim je planovima isključivo korištenje sjevernog dijela baze za kinesku vojsku, dok će njihova prisutnost ostati skrivena", rekao je drugi dužnosnik, dodajući da su se dvije vlade potrudile zamaskirati prisutnost kineske vojske u Reamu, rekao je dužnosnik.
Strane delegacije imaju strogo kontrolirane posjete
Naveo je primjer da je stranim delegacijama koje posjećuju bazu dopušten pristup samo unaprijed odobrenim lokacijama te da tijekom tih posjeta kinesko vojno osoblje u bazi nosi uniforme slične kambodžanskim kolegama ili ih uopće nema kako bi izbjegli sumnju vanjskih promatrača.
Kada je zamjenica američkog državnog tajnika Wendy Sherman posjetila bazu tijekom putovanja u regiju prošle godine, njezino je kretanje bilo "vrlo strogo ograničeno", rekao je dužnosnik.