Kina pohvalila razgovore o Ukrajini koje je Rusija nazvala "osuđenima na propast"

Foto: Profimedia

Razgovori o Ukrajini održani su tijekom vikenda u Saudijskoj Arabiji, a okupili su više od 40 država, uključujući Ukrajinu, Sjedinjene Američke Države, europske države i skupinu zemalja BRICS. Najviše su pažnje privukli Kina, najmoćnija saveznica Rusije, ali i Rusija, koja nije bila pozvana na razgovore, ali ih je pratila, izvijestili su državni mediji.

Iako razgovori nisu donijeli puno više od obećanja o održavanju budućih rasprava, Ukrajina je hvalila prisutnost Kine kao diplomatsku pobjedu. Kina je izbjegla prethodni krug razgovora u Danskoj u lipnju, ali je produbila veze sa Saudijskom Arabijom u posljednjim godinama.

Kina je izjavila da je dvodnevni sastanak "pomogao učvrstiti međunarodni konsenzus" o pronalaženju mirnog rješenja sukoba, izvijestio je Reuters, citirajući izjavu kineskog ministarstva vanjskih poslova.

Istaknuto mjesto Kine za stolom

Kini je dodijeljeno istaknuto mjesto za stolom u Džedi. Na fotografijama koje je objavila državna novinska agencija Saudijske Arabije savjetnik za nacionalnu sigurnost Saudijske Arabije Musaed bin Mohammed al-Aiba sjedio je između svog američkog kolege Jakea Sullivana i kineskog specijalnog predstavnika za euroazijske poslove Li Huia.

Saudijska Arabija je u međuvremenu koordinirala proizvodnju nafte s Rusijom - obje su zemlje članice skupine izvoznika nafte OPEC+ - unatoč prigovorima sa Zapada i optužbama da je Rijad "stao na stranu Moskve" u nekim svojim smanjenjima nafte.

U izjavi Saudijske tiskovne agencije (SPA) Saudijska Arabija naglasila je važnost "razmjene mišljenja i pozitivnih prijedloga" iznesenih tijekom sastanka.

Rusija je uglavnom ismijavala razgovore, opisujući ih kao "zapadne napore da se mobilizira globalni jug kako bi podržao Zelenskijevu formulu" i rekla da su takvi napori "osuđeni na propast".

Izgledi za nove mirovne pregovore čine se nerealnima

Ruski zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov ipak je primijetio da bi sudjelovanje zemalja BRICS-a poput Kine i Indije moglo biti korisno jer bi mogle "prenijeti zdrav razum zapadnim pokroviteljima Kijeva". Rusija će razgovarati o ishodu razgovora sa svojim partnerima iz BRICS-a, dodao je Rjabkov.

U međuvremenu izgledi za izravne mirovne razgovore između Rusije i Ukrajine čine se nerealnima kao i dosad, a iscrpljujući rat približava se 18. mjesecu trajanja.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.