ZRAČNA luka u Hong Kongu otkazala je sve letove nakon što su prosvjednici blokirali glavni terminal četvrti dan zaredom. Prosvjedi su se preko vikenda odvijali diljem grada, a policija ih nije uspjela suzbiti ni suzavcem ispaljenim u postaji metroa, ni vodenim topovima i gumenim mecima.
Prosvjednici su koristeći model nekadašnjeg trenda zvanog "flash mob", odnosno brzog i naizgled spontanog okupljanja i jednako brzog razilaženja, prkosili policijskim zabranama, blokirali prometnice i igrali se mačke i miša s njima diljem grada.
>> Kina o prosvjedima u Hong Kongu: ”Ovo su već znakovi terorizma”
A Peking, čiji su mediji prvo ignorirali pa zatim demonizirali prosvjednike, sad ih otvoreno optužuje za terorizam. Naravno, takva kvalifikacija ima i konotaciju prijetnje antiterorističkom akcijom, bilo vojnom ili nekom drugom.
Ta je mogućnost još izraženija u kontekstu vijesti o vježbama u susjednom gradu Hong Konga, kineskom Shenzhenu, koje provodi Narodna oružana policija (PAP). Riječ je o paravojnoj skupini koja je pod izravnim nadzorom Središnjeg vojnog povjerenstva, kojem je, pak, na čelu - kineski predsjednik Xi Jinping.
Kineska vojska objavila snimku vježbi gušenja prosvjeda
O svemu se, kako prenosi CNN, početkom ovog mjeseca oglasio i zapovjednik garnizona kineske narodnooslobodilačke armije u Hong Kongu, general major Chen Daoxiang, koji je upozorio da se nasilje prodemokratskih prosvjednika "ne bi smjelo tolerirati". Pozvao je vladu i pravosudni sustav Hong Konga da "kazni ove nasilne kriminalce u skladu sa zakonom".
Samo dan ranije 44 prosvjednika zaista su službeno optužena za izazivanje nereda - uključujući više od deset studenata. Najmlađa optužena osoba ima samo 16 godina. Najmlađi uhićeni prosvjednik uopće ima samo 13 godina, a najstariji 76.
A kineski vojni garnizon je svoje zlokobno upozorenje prosvjednicima popratio jednako zlokobnom snimkom 12 tisuća vojnika koji vježbaju suzbijanje nereda. U jednoj sceni tog propagandnog videa vojnici grupno viču: "Sve posljedice su na vaš rizik!"
Hong Kong, podsjetimo, već mjesecima tresu masovni prosvjedi koje sve više prate i nasilni sukobi policije i prosvjednika na ulicama. Kako piše američki list Foreign Affairs, lokalne vlasti uz potporu Pekinga odgovorile su sve agresivnijim mjerama - od palica i gumenih, ali ponekad i pravih metaka, do masovnih uhićenja pod optužbom izazivanja nereda.
No sve je to, čini se, samo dodatno okrenulo javno mnijenje protiv policijske brutalnosti i nepopustljivosti vlade ovog grada države koji od 1997. ima autonomiju unutar Kine, po modelu "jedna zemlja, dva sustava". A ovo je definitivno najteža kriza za Hong Kong otkako je te 1997. Velika Britanija vratila Kini svoju bivšu koloniju.
Današnja blokada zračne luke najveća dosad
Sukob policije i prosvjednika, kojih je na vrhuncu prosvjeda bilo i više od milijun i pol, ušao je u pat-poziciju. Obje strane, čini se, sve više potiču sukob, a današnja blokada sjedenjem u glavnom terminalu aerodroma najveća je dosad.
Zapravo, to da su nemiri sve veći i sve nasilniji je jedino oko čega se prosvjednici i vlasti mogu složiti, piše Guardian. Samo u jednom danu prošlog tjedna policija je ispalila gotovo jednako gumenih metaka i suzavca kao u prvih osam tjedana prosvjeda.
Man-Kei Tam, ravnatelj podružnice Amnesty Internationala u Hong Kongu, izjavio je za Guardian da nije bilo nikakve potrebe za ispaljivanjem suzavca u postaji podzemne željeznice jer prosvjednici nisu pokazivali agresiju prema policiji.
Uz to, kako se vidi na snimci koju je objavio Guardian, policajci su se u nedjelju prerušili u prosvjednike i zatim iznenadno - i brutalno - počeli uhićivati prave prosvjednike. To je među lokalnim aktivistima izazvalo i sumnje da su ovi prerušeni prosvjednici namjerno izazivali sukobe kao izliku za uhićenja.
Jednoj prosvjednici je gumeni metak ozlijedio oko, što je dodatno mobiliziralo prosvjednike koji su danas blokirali aerodrom.
Dok je zahtjev prosvjednika na početku bio isključivo povlačenje prijedloga zakona o izručenju i procesuiranju u kopnenu Kinu (koji je u međuvremenu suspendiran, ali ne i službeno povučen), u međuvremenu su mu pridodani zahtjevi za uspostavu pune demokracije, neovisnu istragu i sankcije za policijsku brutalnost te odbacivanje optužnica za privedene prosvjednike.
>> 30 godina od Tiananmena: Pokolj koji je stvorio današnju Kinu
Hoće li Peking poslati vojsku na Hong Kong?
No pitanje koje mnogi sada postavljaju je hoće li Peking poslati vojsku da uguši prosvjede u Hong Kongu - baš kao što je to napravio, po cijenu tisuća mrtvih, na trgu Tiananmen prije 30 godina. Naravno, teško je zamisliti da se pokolj takvih razmjera može ponoviti, no paralela se nameće sama po sebi - i prosvjednici na Tiananmenu tražili su demokratizaciju zemlje i nisu htjeli odustati.
S druge strane, aktivisti su također sve radikalniji u svojoj retorici. "Priznajmo da je Hong Kong policijska država", tvitao je demokratski aktivist Joshua Wong i dodao da vlasti pokušavaju ubiti prosvjednike. Na lokalnom Twitteru sve su češći hashtagovi #AbolishHKPF (ukinimo hongkonšku policiju) i #HongKongPoliceState (Hong Kong policijska država).
Štoviše, Wong je pozvao američku vladu da podrži pokret za demokratizaciju Hong Konga, što će kineska Komunistička partija zasigurno iskoristiti kao još jedan argument u prilog njihovoj teoriji zavjere da su prosvjedi režirani iz inozemstva.
"Američki političari trebali bi zauzeti aktivniju ulogu u podršci demokratizaciji Hong Konga", rekao je Wong novinarki CNN-a Christianne Amanpour.
A kineski mediji su nedavno objavili fotografije i osobne podatke američke diplomatkinje koju su hongkonške novine identificirale kao Julie Eadeh iz američkog konzularnog političkog odjela, a koja se navodno sastala s hongkonškim studentskim vođama. Američki State Department je ovakvo objavljivanje identiteta osudio kao opasno.
Kako će SAD i ostatak međunarodne zajednice reagirati ako dođe do eskalacije i hoće li i na koji način zaštititi hongkonške prosvjednike, ostaje za vidjeti.