Ključnom sustavu oceanskih struja prijeti kolaps: "To je bilo i prije 12.000 godina"

Foto: EPA

ZNANSTVENICI upozoravaju da bi vitalni sustav oceanskih struja mogao kolabirati u sljedećim desetljećima ako svijet nastavi emitirati zagađenje koje zagrijava planet, što bi bilo katastrofalno za globalno vrijeme i "utjecalo na svaku osobu na planetu".

Nova studija objavljena u utorak u časopisu Nature otkrila je da bi Sjevernoatlantska meridijanska obrtajuća struja (AMOC) - u koju spada i Golfska struja - mogla kolabirati sredinom ovog stoljeća, pa čak i već 2025. godine.

Znanstvenici koji nisu bili uključeni u ovu studiju rekli su za CNN da točan trenutak ključnog kolapsa još nije poznat te da su mjerenja struja do sada pokazala malo trenda ili promjena. No, slažu se da su ovi rezultati uznemirujući i pružaju nove dokaze da bi trenutak ključnog kolapsa mogao nastupiti ranije nego što se ranije mislilo.

AMOC je složen sklop struja koji funkcionira poput gigantske globalne transportne trake. Prevozi toplu vodu iz tropskih krajeva prema sjevernom Atlantiku, gdje se voda hladi, postaje slanija i tone duboko u ocean, prije nego što se širi prema jugu.

"Ovo se događalo i ranije, prije više od 12.000 godina"

AMOC igra ključnu ulogu u klimatskom sustavu i pomaže regulirati globalne obrasce vremena. Njegov kolaps bi imao ogromne posljedice, uključujući puno ekstremnije zime i porast razine mora koji će utjecati na dijelove Europe i Sjedinjenih Američkih Država te promjenu monsuna u tropskim područjima.

Već godinama znanstvenici upozoravaju na njegovu nestabilnost jer se kriza klime ubrzava, što prijeti narušavanju ravnoteže temperature i saliniteta o kojoj ovisi snaga ovih struja.

Kako se oceani zagrijavaju i led se topi, više slatke vode ulazi u ocean i smanjuje gustoću vode, čineći je manje sposobnom za potapanje. Kada vode postanu previše slatke, pretople ili oboje, transportna traka se zaustavlja.

To se događalo i ranije. Prije više od 12.000 godina, brzo topljenje leda uzrokovalo je da se AMOC zaustavi, što je dovelo do ogromnih fluktuacija temperature u sjevernoj hemisferi od 10 do 15 Celzijevih stupnjeva u roku od desetljeća.

"Kolaps bi utjecao na svaku osobu na planetu - to je toliko veliko i važno", rekao je Peter de Menocal, predsjednik Woods Hole Oceanographic Institutiona, koji nije sudjelovao u studiji.

Izvješće UN-ovog Međuvladinog panela o klimatskim promjenama iz 2019. predvidjelo je da će AMOC oslabjeti tijekom ovog stoljeća, ali da je potpuni kolaps prije 2100. malo vjerojatan. Ova nova studija dolazi do mnogo alarmantnijeg zaključka.

"Najvjerojatnija točka kolapsa je negdje između 2039. i 2070. godine"

Budući da je AMOC kontinuirano praćen tek od 2004. godine, autori studije su se okrenuli znatno većem skupu podataka koji bi mogao pokazati kako su struje funkcionirale u razdoblju bez ljudskog uzroka klimatskih promjena.

"Morali smo se vratiti u prošlost", rekao je Peter Ditlevsen, profesor klimatske fizike na Sveučilištu u Kopenhagenu i jedan od autora izvještaja. Znanstvenici su analizirali temperature površine mora u sjevernom Atlantiku na području južno od Grenlanda u razdoblju od 150 godina između 1870. i 2020. godine.

Ovo područje oceana se zagrijava vodom koju prenosi AMOC iz tropskih područja prema sjeveru, rekao je Ditlevsen, "pa ako se ohladi, to je zato što se AMOC slabi". Zatim su autori oduzeli utjecaje globalnog zatopljenja uzrokovanog ljudskim djelovanjem na temperaturu vode kako bi razumjeli kako se struje mijenjaju.

Pronašli su "znakove ranog upozorenja" o kritičnim promjenama u AMOC-u, što ih je dovelo do predviđanja "s velikom sigurnošću" da bi se mogao zaustaviti ili srušiti već 2025. godine, a najkasnije do 2095. godine. Najvjerojatnija točka kolapsa je negdje između 2039. i 2070. godine, rekao je Ditlevsen.

"To je zaista zastrašujuće", rekao je CNN-u. "Ovo nije nešto što biste olako stavili u radove", dodao je, "mi smo vrlo uvjereni da je ovo čvrst rezultat."

"Još nema opažajnih dokaza da se AMOC srušio"

De Menocal je rekao da su rezultati studije istovremeno iznenađujući i uznemirujući.

Već neko vrijeme je jasno da će AMOC oslabjeti u idućim desetljećima, rekao je CNN-u. 2021. godine studija je otkrila da AMOC pokazuje znakove nestabilnosti zbog klimatskih promjena. No do sada nismo imali vremenski okvir, piše CNN.

"Nova studija pruža novu analizu koja se fokusira na to kada će se dogoditi preokret AMOC-a", rekao je De Menocal, a predviđanje studije da će se kolaps dogoditi oko 2050. godine "je alarmantno brzo s obzirom na globalno poremećajni utjecaj takvog događaja". Međutim, dodao je da je važno napomenuti da još nema opažajnih dokaza da se AMOC srušio.

Stefan Rahmstorf, profesor fizike oceana na Sveučilištu Potsdam u Njemačkoj, koji nije sudjelovao u studiji, rekao je da istraživanje pomaže u jačanju prethodnih istraživanja.

"Još uvijek postoji velika nesigurnost gdje je prekretnica AMOC-a, ali nova studija dodaje dokaze da je mnogo bliža nego što smo mislili prije samo nekoliko godina", rekao je CNN-u. "Znanstveni dokazi sada ukazuju da ne možemo čak ni isključiti prijelaz prekretnice već u idućem desetljeću ili dva."

Izvještaj poziva na brze i učinkovite mjere za smanjenje zagađenja koje uzrokuje globalno zatopljenje na nulu, kako bi se smanjile globalne temperature i usporilo topljenje Arktika.

"Ključna točka ove studije je da nemamo puno vremena da to učinimo", rekao je De Menocal. "I ulozi su upravo postali veći."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.